Gebelikte Vitamin Takviyesi Neden Önemli?

Gebelik öncesi, gebelikte ve doğum sonrası alınması gereken vitamin takviyesi hakkında detaylı bilgiler.

HAMİLELİK

Günümüz anne adaylarının önemli bir kısmı gebeliğini planlıyor. Planlı gebeliğin hem anne hem de bebek için büyük avantajları var. Öncelikle bebek isteyen anne adayının kan değerlerine bakılarak gebeliği ve bebeği riske sokabilecek sağlık sorunları önceden tespit edilebiliyor. Üstelik sağlıklı bir gebelik oluşumu için alınması gereken vitamin takviyesi de listeye eklenmiş oluyor. Bu yazıda Op. Dr. Ezgi Roza Gül gebelik öncesi, gebelikte ve doğum sonrası alınması gereken takviyeler hakkında detaylı bilgi verdi.

1. Folik asit

Folik asit takviyesi, fevista nörel tüp defektlerini yani bebekte merkezi sinir sistemi anomalilerinin görülme olasılığını anlamlı şekilde azaltmaktadır. Bunun için gebe kalmayı planlayan bir anne adayı en az bir ay öncesinde folik asit alımına başlamalıdır. Doktorun önerdiği miktarda başlayan folik asit takviyesi gebeliğin ilk üç ayında devam etmelidir. Bebeklerin merkezi sinir sistemi oluşumu çok erken dönemde gerçekleştiği için folik asit takviyesine başlanması önem taşır.

2. D vitamini

D vitamini bağırsaklardan kalsiyum emilimini arttıran ve kemik mineralizasyonu ile büyümeyi uyaran bir vitamindir. Diyet alımından sağlanan çoğu vitaminden farklı olarak D vitamini aynı zamanda güneş ışığına maruz kalınarak sentezlenebilmektedir. Gebeler arasında D vitamini eksikliği çok sık görülen bir problemdir. Bu nedenle gebelik döneminin başından itibaren bütün gebelere önerilir. Doktor önerisiyle gerekli miktarda alınmalıdır.

3. İyot

Sinir sistemi gelişimi için gereken iyot anneden karşılandığı için gebelik ve emzirme döneminde annenin iyot ihtiyacı artar. Bu ihtiyacı sadece iyotlu tuz ile karşılamak mümkün değildir. Dolayısıyla gebelik ve emzirme döneminde doktorun önerdiği miktarda takviye alınmalıdır.

4. Omega 3

Omega 3 ve Omega 6 vücut için gerekli önemli yağ asitleridir. DHA ve EPA ise en önemli Omega 3 yağ asitleridir. Özellikle DHA bebeğin beyin ve retinasının gelişimi için şarttır. DHA ve EPA’nın en önemli besin kaynağı balıktır. Gebeler balık tüketirken düşük cıva içeren somon, hamsi, istavrit gibi balıkları tüketmelidir. Balık tüketemeyen gebeler ise doktorun önerdiği oranda takviye almalıdır. Bu takviyelerin balık karaciğerinden üretilmiş olmamasına da ayrıca dikkat edilmelidir.

5. Demir

Gebelikte sık görülen problemlerden biri demir eksikliğidir. Demirin görevi oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobin üretimini sağlamaktır. Demir eksikliğinde daha az kırmızı kan hücresi üretilir ve demir eksikliği anemisi gelişir. Gebelikte ise hem anne adayının kan hacmindeki artış hem de bebeğin gelişimi için fazla demire ihtiyaç vardır. Gebelerde, klinik anemi olmasa da günlük demir gereksinimi göz önüne alınarak takviye verilir.

Önemli: C vitamini demir emilimini arttırır. Bu nedenle demirden zengin besinler ve demir takviyesi C vitamininden zengin besinlerle alınmalıdır. Çay, kahve ve kalsiyumdan zengin besinlerin ise demir emilimini azalttığı unutulmamalıdır.

EN ÇOK OKUNANLAR