Çocuklar Ameliyata Nasıl Hazırlanmalı?

Pedagog Dr. Melda Alantar, çocukları hastaneye ve doktorlara alıştırma konusunda önemli bilgiler paylaştı.

BEBEK

Çocukların doktor korkusu, hastane deneyimlerini aileler için travmatik bir hale getirebiliyor. Rutin muayene, tıbbi müdahale ya da cerrahi bir işlem için hastaneye gelen çocuklarda uyuma güçlüğü, beslenme bozuklukları, huysuzluk, panik, öfke ve korku görülebiliyor. Bu süreci kolay atlatmak elinizde. İşte hastane dönemini bir olumsuz bir deneyim değil, öğrenme ve gelişim süreci haline getirecek ipuçları;

1) İlk adım hastaneye alışmak olmalıdır. Tüm aile bireyleri hastaneyi yakından tanımalı, kalacakları servis ve ameliyathanenin uygun bölümlerini gezip, görevlilerle tanışmalıdır.

2) Anne ve baba çocuğun sorularına hazırlık yapmalıdır. Hastane süreci çocuğa gelişim düzeyine uygun anlatılmalıdır. Hastanede neler görebileceği kendisine açıklanmalıdır.

3) Çocukların hastaneyle ilgili duygularını dışa yansıtması için oyunlardan yardım alınabilir. Bunun için hastaneye gelen çocukları konu alan kitaplardan ve resimlerden yararlanılabilir. Ayrıca doktor oyun seti, hastane görevlilerinin giysilerine benzeyen kıyafetlerle oynanan oyunlar, çocuğun zihninde yaşayacağı deneyime ilişkin somut resimlerin oluşmasını sağlar.

4) Hastane ortamı ve uygulanacak tıbbi işleme ilişkin video varsa çocuk ve aile birlikte izleyebilir.

5) Anne-babadan ayrılan çocuk endişelenir ve yanlış davrandığı için cezalandırıldığını düşünebilir. Çocuk, hastalığa kendisinin neden olmadığı konusunda ikna edilmelidir. Ona pek çok çocuk ve yetişkinin hastalandığında iyileşmek için hastanede tedavi gördüğü anlatılmalıdır.

6) Aile büyükleri tıbbi işlem sırasında çocuğun yanında olmalıdır. Doktor onay verdikten sonra birlikte eve dönecekleri çocuğa anlatılmalıdır.

7) Çocuklar bazen anne-babalarının kendilerini hastanede yalnız bırakıp gitmelerinden korkarlar. Aileler bir yere gideceği zaman çocuğa haber vermeli ve ne zaman geri döneceklerini belirtmelidir.

8) Hastaneye giderken evden çocuğun en sevdiği oyuncak, battaniye, aile resimleri ve eşyalar alınabilir.

9) Çocukların tedavi veya ameliyat öncesi dönemde bilgilendirilmemesi farklı problemler yaratabilir. Sorunu saklamak, açıklamaktan kaçınmak, soruları geçiştirmek çocuğun yetişkinlere duyduğu güveni sarsar. Hastane görevlilerine ve yapılacak işlemlere aşırı tepki verebilir. Bu durum gelecekte yaşanacak hastane deneyimlerine karşı olumsuz tutum geliştirmesine yol açar.

10) Hastanedeki tüm ayrıntılar çocukla paylaşılırken dikkatli olunmalıdır çünkü bazen çok fazla bilgi vermek de ürkütücü olabilir. Yetişkinler yapılacak tıbbi işlemler konusunda emin değillerse doğru olmayan bilgiyi aktarmak yerine “Bilmiyorum” yanıtını vermelidirler.

11) Çocuk yaşadığı korku ve acı nedeniyle ağlayabilir. Bunun doğal bir tepki olduğu söylenmeli ve çocuk sakinleştirilmelidir. “Korkma acımayacak” demek yerine “Acıyabilir ama iyileşebilmen için bu işlemin yapılması gerekiyor” şeklinde bir açıklama yapmak daha uygundur.

12) Hastane sürecinde çocuk sessiz veya öfkeli davranabilir. Bunlar strese karşı doğal tepkilerdir. Çocuk duygularını, korkularını ifade etmesi konusunda yönlendirilmelidir. Ağlamanın doğal olduğu kendisine anlatılmalıdır.

13) Hastanede kalış süresince olağan etkinliklerin devam etmesi için çocuk desteklenmelidir. Evden getirilecek oyunlar, okulla ilgili ödevler, arkadaş ziyaretleri günlük hayatın süreklilik göstermesinde önemlidir.

14) Tedavi sürecinden diğer kardeşler de bilgilendirilmeli, hastaneyi ziyaret etmeleri sağlanmalıdır. Kardeşler de tıbbi sürece dair bazı endişeler yaşayabilir.

15) Çocuk tekrar eve döndüğünde özel bir kutlama yapılabilir. Bu özel kutlamaya ilişkin planlarÖne çıkan görsel belirle önceden çocuğa aktarılırsa hastaneden çıkacağı konusunda emin olur.

Önemli: Kronik hastalık nedeniyle hastanede tedavi gören çocukların benlik kavramlarının olumsuz etkilendiği ve psiko-sosyal sorunlar yaşadığı saptanmıştır. Sıklıkla görülen psiko-sosyal problemler; tıbbi bağımlılık, diğer aile üyelerini de etkileyen psikolojik ve tıbbi sıkıntılardır. Hastanede kalış süreci okul başarısını da doğrudan etkilemektedir.

EN ÇOK OKUNANLAR