Gebelikte Mide Şikayetlerini Azaltan 15 Öneri

Yaşam tarzı değişiklikleri gebelerin tedavisinde ilk alınacak önlemdir ve oldukça yardımcıdır.

HAMİLELİK

Kadınların gebelik döneminde sindirim şikayetleri artış gösteriyor. Gebelik hormonlarının etkin rol oynadığı bu süreçte, özellikle progesteronun hem sindirim sisteminde hem de midedeki tüm kaslarda gevşemeye yol açtığı biliniyor. Bu gevşeme, midenin üst kısmındaki kapakçıkta gevşemeye yol açarak mide içeriğinin ve asidin yemek borusuna kaçmasına yol açarak bölgeyi tahriş ediyor. Bu durum ayrıca kalbin olduğu bölgede yanma ve ağızda anormal tada neden oluyor.

Yatar pozisyonda şikayetler artıyor

Gebelikte büyüyen rahim mideyi yukarı doğru iter, hem midede hem de yemek borusunda tonüs azalır ve sonuç olarak hastada göğüs bölgesinde yanma (pirozis) ortaya çıkar. Artmış mide basıncı ve yemek borusundaki negatif basınç reflüyü (mide asidinin yemek borusuna kaçışı) daha da kolaylaştırır. Gebelerde midenin boşalma zamanı da uzamaktadır. Bu da yanma için önemli bir nedendir. Gebelerin yaklaşık yüzde 70’inde görülür. Bazı gebelerde genellikle yemeklerden sonra yağlı yiyeceklerle ve asitli içeceklerle bulgular şiddetlenmektedir. Hastaların şikayetleri yatar pozisyonda artar. Hatta hastalar oturur pozisyonda uyuduklarında daha rahat ettiklerini söylerler.

Yemek borusu iltihabına dikkat

Tanı için değerlendirmeye detaylı bir öykü almakla başlanmalıdır. Gebelikte göğüs ağrısı, boğaz ağrısı, öksürük, sesli solunum gibi atipik bulgularla başvuran hastalarda reflü hastalığı akla gelmelidir. Yanma şikayeti ile başvuran gebelerde endoskopik tetkik yapıldığında yaklaşık olarak vakaların üçte ikisinde yemek borusu iltihabına rastlanmaktadır.

Gebelikte mide yanmasını önlemek için 15 öneri

 1. Az ve sık yemek yenmelidir. 3 ana öğün, 3 ara öğün şeklinde beslenmek önerilir.
 2. Baharatlı, aşırı yağlı, kızartma yemekler tüketilmemelidir.
 3. Salam, sucuk gibi tam pişmemiş baharatlı etler yenmemelidir.
 4. Çiğ sebzeler mide yanmasını arttırabilir.
 5. Kilo kontrolü sağlanmalıdır. Aşırı kilo almak mide yanmasını arttırıcı bir faktör olur.
 6. Sigara içilmemelidir.
 7. Yemekler yavaş yenmeli ve çok iyi çiğnenmelidir.
 8. Karnı çok sıkan sıkı giysiler ve sıkı iç çamaşırlarından kaçınılmalıdır.
 9. Alkol, kahve ve çikolata mide yanması şikayetini artırır.
 10. Portakal, greyfurt gibi meyve suları, gazlı içecekler, domates suyu ve salça gibi besinler yanmayı arttıracağı için az tüketilmelidir.
 11. Geç saatlerde yemek yenmemelidir. (son beslenme yatma saatinden 2-3 saat önce sona erdirilmelidir)
 12. Yatmadan yarım saat önce bir bardak ılık su içmek midemizi rahatlatabilir.
 13. Yatağın başucu takoz yardımıyla 10 cm kaldırılabilir. Bu yöntem şikayetleri azaltmada oldukça etkin olabilir.
 14. Yüksek yastıkta yatmak mide yanmasını azaltır.
 15. Bazı ilaçlar mide şikayetlerini arttırabilir (antikolinerjikler, sakinleştiriciler, nefes açıcı bazı ilaçlar, bazı tansiyon ilaçları, aspirin ve benzeri ağrı kesiciler)

Yatmadan 3 saat önce yemek tüketimi tamamlanmalı

Yaşam tarzı değişiklikleri gebelerin tedavisinde ilk alınacak önlemdir ve oldukça yardımcıdır. Bu öneriler arasında yatağın başucunun kaldırılması, gebenin şikayetlerini arttıracak öne doğru eğilme ya da karın için basıncını arttıracak diğer pozisyonlardan (ıkınmak, öksürmek, ağır kaldırmak) kaçınılması, az miktarda ancak sık yemek yemesi sayılabilir. Yatmadan 3 saat öncesinden itibaren su dışında yiyecek ve içecek almamak, yağlı yiyecekler tüketmemek, sigara içmemek önemlidir.

İlaç tedavisi son aşama olarak görülmeli

Bu önlemlere rağmen şikayetleri azalmayan gebelerde bir sonraki tedavi basamağı doktor kontrolünde ilaç tedavisi olmalıdır. Gebelikten önce mide yanması varsa gebelikte çoklukla şiddeti artar. Annelik yaşı ilerledikçe şikayetlerle daha sık karşılaşırız. Reflü sorunu olan gebelerde doğum sırasında anestezi kullanılacaksa çok dikkatli olunmalıdır. Operasyon sırasında ya da anestezi altında asitli mide içeriğinin yemek borusundan akciğere kaçışı çok tehlikeli problemlere neden olabilir. Doğumu takiben mide yanması sıklıkla ve genellikle kendiliğinden geçer.

EN ÇOK OKUNANLAR