Yaratıcı Çocuk Nasıl Yetiştirilir?

Özellikle okul hayatına hazırlık döneminde ailelerin hayal gücüne dayalı, orijinal düşünme ve problem çözme becerisine sahip çocuklar yetiştirebilmek için bazı kurallara dikkat etmesi gerekiyor.

ÇOCUK

Yaratıcı, sorgulayan ve çalışkan çocuklar yetiştirmek için aileler büyük emek sarf ediyor. Özellikle okul hayatına hazırlık döneminde ailelerin hayal gücüne dayalı, orijinal düşünme ve problem çözme becerisine sahip çocuklar yetiştirebilmek için bazı kurallara dikkat etmesi gerekiyor. Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Kayhan Bahalı, ailelere 7 öneride bulundu.

1. “Yaratıcılık aykırı düşünmeyi gerektirir.” Çok sayıda farklı fikir veya cevap ortaya çıkarma becerisi olan aykırı düşünme, yaratıcılığın önemli bir parçasıdır. Öncelikle aykırı düşünmeyi kabul ve teşvik etmek gereklidir. Çocuklara gereksiz sınırlamalar yapılmamalıdır. Aile içi tartışmalar sırasında devamlı olarak “Bu soruya farklı bir bakış açısıyla cevap verilebilir mi?” diye sorulup ve hep birlikte cevaplamaya çalışılmalıdır. Sonuçlar mükemmel olmasa bile, çocuğun problemlere olağan dışı çözüm bulma çabası desteklenmelidir.

2. “Çocuk kendi fikirlerine güvenmesi konusunda teşvik edilmelidir.” Kendi kendine cevaplayabileceği bir soru sorduğunda soru farklı şekilde ifade edilerek yine ona sorulmalı ve cevaplanmalıdır.

3. “Çocuğa yaratıcı projeleri desteklemek için zaman, yer ve materyal sağlanmalıdır.” Günlük yaşam döngüsünde yaratıcı faaliyetler için mutlaka zaman ayrılmalıdır. Çocuk için anlamlı ve unutulması güç durumlarla (okul gezileri, yeni olaylar, tatiller vb.) ilgili çizimler yapma, yazı yazma veya müzikle anlatma gibi olanaklar oluşturulmalıdır. Yeni tasarımlar için taşlar, deniz kabukları, kağıt, kumaş, yaprak, kil, oyun hamuru gibi materyaller biriktirilmelidir. Çocuğun projeleri üzerinde çalışabileceği, çalışmalarını orada bırakıp, sonra dönüp çalışmaya devam edebileceği iyi aydınlatılmış mekanlar ayarlanmalıdır.

4. “Yaratıcılık üzerine olumsuz etkileri olduğu için çocuğunuzun cep telefonu, tablet, televizyon ve bilgisayar kullanımı mümkün olduğunca kısıtlanmalıdır.” Bunların yerine yaratıcı düşünmeyi geliştirecek oyunlar oynaması sağlanmalıdır. Ayrıca kendi teknolojik cihazlarınızın kullanımını azaltarak ya da kullanmayarak olumlu bir örnek olmanız sürecin verimli ilerlemesine önemli katkı sağlayacaktır.

5. “Yaratıcı düşünme konusunda çocuk ve ailenin diğer üyeleri uyarılmalıdır.” Her fırsatta ailecek beyin fırtınası yapılmalıdır. Karşılıklı fikirler eleştirilmeden farklı fikirler üretilmelidir. Problemler için alışılmamış çözümler önerilerek, yaratıcı problem çözme konusunda örnek olunmalıdır. Tüm olasılıklar düşünülene kadar çocuğun belli bir çözüm önerisinde bulunmaması istenmelidir.

6. “Çocuğa her fırsatta herkesin bir şekilde yaratıcı olabileceği vurgulanmalıdır.” Başarılı sanatçı veya mucitlerin başarıları insanüstü başarılarmış gibi tanımlamaktan kaçınılmalıdır.

7. “Çocuğun sıkılmasından korkulmalıdır.” Sıkıntının yaratıcılığı geliştirebileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle çocuğun sıkıntısını çözmek için acele edilmelidir. Canı sıkılan çocuğun sıkıntısını giderebilecek yaratıcı çözümler bulması için teşvik edilmelidir.

“Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu” yazımızı okumak için tıklayın!

EN ÇOK OKUNANLAR