Tüp Bebek Tedavisi Yöntemleri Nelerdir? Hangisi Tercih Edilmeli?

Tüp bebek-mikroenjeksiyon teknolojileri, annenin yumurtası ve babanın spermini laboratuvar ortamında sağlıklı ve kontrollü şekilde birleştirerek bu sorunu çözmenize yardımcı olabilir.

HAMİLELİK ÖNCESİ

Bebek sahibi olmak istiyorsunuz ve tüp bebek tedavisine karar verdiniz. Peki ya sonrası?

Gebeliğe giden yolda kendiliğinden sonuca ulaşamıyorsunuz. Tüp bebek-mikroenjeksiyon teknolojileri, annenin yumurtası ve babanın spermini laboratuvar ortamında sağlıklı ve kontrollü şekilde birleştirerek bu sorunu çözmenize yardımcı olabilir. Ancak tüp bebek tedavisine karar verdikten sonra, almanız gereken önemli bir karar daha var: Hangi tedavi yöntemini tercih edeceksiniz? Prof. Dr. Aygül Demirol, tüp bebek tedavisinin çiftlere özel planlanması gerektiğini belirterek, Annenin Dünyası’na modern tedavi yaklaşımları hakkında bilgi verdi. İşte notlarımız…

Her şeyden önce, sadece tam donanımlı bir merkezde, doğru yöntemler uygulanarak gerçekleştirilen denemelerin başarıyla sonuçlandığını unutmayın. Tüp bebek hizmeti tam donanımlı bir hastanede sunulursa, hem çiftler hastanenin altyapı imkanlarından faydalanabiliyor hem de hastanedeki tüm bölümlerin işbirliği içinde çalışması garantilenmiş oluyor. Eğer tedavi sürecinde tekrarlanan bir başarısızlık söz konusuysa, bu durumun altındaki nedenlerin çifte doğru şekilde aktarılması büyük önem arz ediyor. Buna göre yeni bir tedavi planı çizilip, yola öyle devam ediliyor.

Tedavi sürecinde en önemli unsurlardan biri, çiftlerin durumunun doğru değerlendirilmesi ve buna göre tedavi seçeneklerinin doğru bir şekilde sunulması. Bu noktada, önünüzde ne tür seçenekler olduğunu şimdiden bilmek isteyebilirsiniz. Tüp bebek tedavisinde kullanılan başlıca yöntemler böyle sıralanıyor…

İlaçsız tüp bebek yöntemi (IVM)

IVM, tüp bebek teknolojilerinde önemli yer tutan, yeni bir yöntem. Tıbbi olarak ispat edilmiş ve güvenilir olarak kabul edilen bu yöntem sayesinde dünyaya gelen 1000’in üzerinde bebek var. Bu bebeklerde, herhangi bir sağlık sorunu veya genetik bir probleme rastlanmadığını ekleyelim. IVM, dünyada az sayıda seçkin merkezde uygulanıyor. Bu yöntemi; herhangi bir yumurtlama tedavisi için uygulanan enjeksiyonlar verilmeksizin, yumurtalıklardan ufak, yani olgunlaşmamış yumurtaların alınıp laboratuvar koşullarında olgunlaştırılması (bu aşama 24-48 saat sürüyor) ve spermin olgunlaşan yumurtalara mikroenjeksiyon yöntemi ile enjekte edilmesi sonucu, embriyoların elde edilmesi ve transferi olarak açıklayabiliriz. IVM tekniği ile elde edilen embriyolar, normal tüp bebek tekniklerinde olduğu gibi, genetik tanı, yani PGD ile analiz edilebiliyor ve ileri evre transfer (blastosist transferi) yapılabiliyor. Ayrıca tedaviden artan embriyolar, daha sonra kullanılmak üzere dondurulmak suretiyle saklanabiliyor.

Ko-kültür yöntemi

Ko-kültür, embriyo gelişimini destekleyen ek bir besi ortamı olarak açıklanıyor. Bu yöntemde, yumurta ve spermin döllenmesinden embriyonun gelişimine ve anne rahmine yerleştirilmesine kadar embriyo, laboratuvarda özel sıvılar içerisinde geliştiriliyor. Bu sıvılar, anne rahmi ve tüplerdeki sıvıları taklit eden nitelikte oluyor. Ko-kültür vasatı, ek bir besi ortamı olarak salgıladığı büyüme faktörleri ile embriyonun gelişimine katkıda bulunuyor. Böylece daha kaliteli embriyolar elde edilerek, gebelik şansı yükseltiliyor.

Gebelik aşısı

Bu yöntem tercih edilirse, anne rahmi bağışıklık sisteminin yardımıyla, gebeliği kabul edecek şekilde hazırlanıyor. Önce anne adayından alınan kandan, “lenfosit” denilen kan hücreleri ayrıştırılıyor. Bu hücreler, özel kültür sıvılarında CRH hormonunun desteği ile özel işlemlere tabi tutuluyor. Elde edilen sıvı, embriyo rahme yerleştirilmeden 1-2 gün önce ya da bazı vakalarda aynı gün içinde, rahim içine transfer ediliyor. Bu yöntemle rahim içi, bağışıklık sistemi üzerinden embriyoyu daha kolay kabul eder duruma geliyor ve böylece embriyo daha kolay gebelik oluşturacak şekilde rahme tutunabiliyor.

Genetik analiz

Bu yöntemde, embriyolar rahme yerleştirilmeden önce genetik açıdan değerlendiriliyor. Böylelikle sağlıklı embriyolar seçilerek transfere götürülüyor. Ancak genetik analizin her vaka için uygun ve gerekli olmadığını hatırlatalım. Bu nedenle çiftlere iyi bir bilgilendirme ile sunulması şart.

ERA testi

Rahim içinin, embriyoyu kabul etme potansiyelinin saptanarak tedavinin planlanması olarak açıklanabilir.

Embriyo gelişiminin takip edilerek transfer için ideal embriyonun seçilmesi yöntemi

Embriyonun gelişimi video kayıt sistemi ile sürekli izlenerek, bölünme hızı ve hücre yapısına göre değerlendiriliyor ve gebelik şansı en yüksek embriyo seçiliyor. Bu sistem, embriyonun genetiği hakkında da bilgi verdiği için oldukça önemli. Değerlendirmeyi yapan ekibin bu konuda eğitimli ve deneyimli olması şart.x

EN ÇOK OKUNANLAR