Tedavi Edilmeyen İnmemiş Testis Kısırlık Nedeni

Kısırlık ve kanser… Bu iki önemli sağlık problemine erkek çocuklarında görülen inmemiş testis sorununun yol açabildiğini biliyor muydunuz?

ÇOCUK

Kısırlık ve kanser… Bu iki önemli sağlık problemine erkek çocuklarında görülen inmemiş testis sorununun yol açabildiğini biliyor muydunuz? 1 yaşa kadar erkek çocuklarının yüzde birinde görülürken, bu durumdan daha çok erken doğan prematüre bebekler etkileniyor. Testislerin normalde bulunması gereken torbalara inmemesi sonucu gelişen hastalığın tedavisi ise cerrahi. Kısa süren ve saatler sonra çocuğun taburcu edildiği inmemiş testisin önemsenmesi ve tedavisinin asla ertelenmemesi büyük önem taşıyor. Prof. Dr. Abdurrahman Önen konuyla ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

İnmemiş testis nedir?

Testisler, anne karnındaki bebekte böbrek komşuluğunda gelişir. Doğuma yakın dönemde ise karından aşağı doğru inerek kasık kanalından geçer ve her iki taraftaki torbalara yerleşir. Testislerin normalde bulunması gereken torbalar yani skrotum içine yerleşmemesi, “inmemiş testis” olarak tanımlanır. Bu çocuklarda testis genellikle iniş yolu üzerinde çoğunlukla kasık kanalı içinde, bazen de kanalın dışında bir yerde veya karnın içerisinde kalabilir.

Ne sıklıkta görülür?

Erkek çocuklarında 1 yaşa kadar yaklaşık yüzde bir oranındayken, erken doğan prematüre bebeklerde risk yüzde 30’dur.

Riskleri nelerdir?

Testislerin görevini yapabilmesi için vücut ısısından 3-4 derece daha düşük bir ortamda bulunması gerekir. Torbalar testis için bu koşulları sağlar. Torba ısısı 33 dereceyken kasık kanalı 35, karın içi ise 37 derece civarındadır. Yüksekte kalmış ve hiç aşağıya inmemiş testisler yüksek ısıdan etkilenir ve hücrelerinde belirgin hasar oluşarak fonksiyonları bozulur. Ayrıca sıcak nedeniyle sperm yapısı bozularak ileride kısırlığa neden olabilir. İki taraflı inmemiş testis sorunu, çocuk sahibi olma oranını belirgin şekilde düşürür. Altı çizilmesi gereken risklerinden biri de kanserdir. Üstelik indirilmeyen testislerde kanserin teşhis ve tedavisi de hayli zordur. Kasık fıtığına yol açan inmemiş testisler nedeniyle bağırsaklar fıtığa sıkışarak hayati risk oluşturabilir. Testisin alınmak zorunda kalındığı veya doğuştan hiç olmadığı çocuklarda, yumurtanın torba içinde bulunmaması hem kozmetik sorunlara hem de erkek çocuk üzerinde önemli psikolojik problemlere neden olabilir.

Tanı nasıl konuluyor?

Uzmanın elle yapacağı fizik muayene ile tanı konulur. Radyolojik tetkiklerin önemli bir faydası yoktur. Elle muayenede kasık bölgesinde ve torba civarında ele gelmezse testis ya karın içindedir ya da doğumsal olarak hiç gelişmemiştir.

Tedavisi nasıl yapılıyor?

Testislerin torbaya yakın olması durumunda hormon tedavisi uygulanabilir. Bu tedavi testisin kısmen torbaya inmesini sağlasa da, çocuk küçük yaşta cinsiyet hormonu aldığı için peniste büyüme ve kıllanma gibi bazı yan etkiler ortaya çıkar. Bu nedenle hormon tedavisi pek tercih edilmez ve cerrahi ile testis çocuğun yumurta torbasına indirilir.

Ameliyat için aranan koşullar nelerdir?

Testisler ilk 6 ay kendiliğinden inebilir. 1 yaşa kadar inme işlemi hala gerçekleşmediyse cerrahiye başvurulur. Geç kalınması ya da ertelenmesi önerilmez. Testisi besleyen ince damarlar ve sperm kanalı çok hassas bölgelerdir ve ameliyat mutlaka deneyimli doktorlar tarafından yapılmalıdır.

Ameliyat nasıl yapılır?

Cerrahi işlemde kasıktan iki santimetrelik kesi ile girilerek, testisin inmediği taraftaki yumurta bulunur ve torba içine, yani olması gereken yere indirilir. Testisin karın içerisinde olduğu durumlarda ise laparoskopik yani kapalı yöntemle karın içerisine bakılır.

Testisin hiç olmaması durumunda ne yapılıyor?

Testisin hiç olmadığı olgularda veya alınmak zorunda kalındığı durumlarda ise hastalarda psikolojik travmayı azaltmak ve kozmetik görünümü normalleştirmek için testis benzeri silikon protezler torbaya yerleştirilir.

Ameliyat sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Sabah ameliyat olan çocuklar aynı gün öğleden sonra taburcu olup evine gidebilir. Birkaç gün dinlenmesi önerilir. Ameliyat sırasında yapılan ağrı tedavisi sayesinde çocuk ameliyat sonrası dönemde oldukça rahat olur. Ev içinde hareket etmesinde ve yürümesinde hiçbir sakınca yoktur. Torbada şişlik ve sertlik birkaç hafta devam eder ve kendiliğinden geçer. Ameliyattan 2-3 gün sonra kontrole gelen hastanın pansumanı çıkarılır. Artık banyo yapabilir. İçeriden atılan dikiş, emilebilir ve estetik olduğu için ameliyattan sonra ayrıca dikiş alınmasına gerek yoktur. Yarada kızarıklık ve şişlik fazlaysa, kan geliyorsa, ateş, bulantı, kusma, karın ağrısı varsa mutlaka doktora başvurmalıdır. Ameliyat sonrası 1-6. aylarda kontrol yapılır.

Utangaç testis ile karıştırılmamalı

Yumurtaların çoğunlukla torba içinde bulunup, sadece bazen yukarı kaçması rekraktil yani utangaç testis olarak adlandırılır. Bu hastalık, cerrahi ile tedavi edilmez.

Çocuklarda karın ağrısı ile ilgili bilmeniz gerekenler için tıklayın.

EN ÇOK OKUNANLAR