Ebeveynler Dikkat! Süt Dişi Çürükleri İhmale Gelmez

Çocukluk döneminde tedavi edilmeyen diş bozuklukları, ileride diş çarpıklığı, çene gelişiminde bozukluk ve romatizmadan kalp rahatsızlıklarına kadar genel sağlık problemlerine yol açabiliyor.

ÇOCUK

Çocukluk döneminde tedavi edilmeyen diş bozuklukları, ileride diş çarpıklığı, çene gelişiminde bozukluk ve romatizmadan kalp rahatsızlıklarına kadar genel sağlık problemlerine yol açabiliyor.

Uzmanlar, ebeveynleri, süt dişlerindeki çürükler “nasıl olsa yerine yenileri gelecek” yanılgısına düşmemek konusunda uyarıyor. Diş Hekimi Protez Doktoru Çağdaş Kışlaoğlu, çocukların diş sağlığı konusunda ebeveynlere büyük iş düştüğünü belirtti.

Ağız ve diş bakımı eğitimi, çocukluktan itibaren başlamalı. Elbette bu konuda çocuğun el becerisi ve merakı önemli, ancak çocuğun diş fırçalama alışkanlığı konusunda ebeveynlerin tutumu da göz ardı edilmemeli.

Çocukların, ağız bakımına yetişkinler kadar dikkat edemediklerini söyleyen Diş Hekimi Protez Doktoru Çağdaş Kışlaoğlu, çocukların diş sağlığı konusunda ebeveynlere büyük iş düştüğünü vurguladı.

Bu konuda ebeveynlerin dikkat etmesi gereken noktalar hakkında bilgi veren Diş Hekimi Protez Doktoru Çağdaş Kışlaoğlu, ilk olarak çocukların dişleri neden çürür sorusuna yanıt verdi.

Süt dişlerinin, normal dişlere oranla daha çok organik madde içerdiklerini söyleyen Diş Hekimi Protez Doktoru Çağdaş Kışlaoğlu, bu nedenle çürümeye daha yatkın olduklarını, daha kolay ve hızlı çürüdüklerine vurgu yaptı. Dt. Kışlaoğlu, çocukların, çürüğün erken döneminde görülebilen soğuk-sıcak hassasiyeti ve hafif ağrı gibi sinyalleri zamanında yorumlayamadıklarına dikkat çekerek, çürüğü ancak dayanılamayacak kadar ağrıya sebep olduğunda fark ettiklerini ve o zaman da çok geç kalınmış olabileceğini ifade etti.

Bir çocuğun, ağız bakımına bir yetişkin kadar dikkat edemediğini hatırlatan Dt. Çağdaş Kışlaoğlu, çocuğun elinin yatkınlığı, merakı ve ebeveyninin yaklaşımının da diş fırçalama alışkanlığını belirlediğine dikkat çekti.

Özellikle annelerin sıklıkla yaptığı gözlenen bir hatanın da emzik veya biberonu çocuğa şeker, reçel, bal gibi gıdalara batırarak vermeleri olduğunu söyleyen Dt. Kışlaoğlu, bir diğer hatanın da uyku aralarında çocuklara şekerli süt, meyve suyu gibi gıdalara alıştırmaları olduğunu vurguladı. Dt. Kışlaoğlu, bu tür beslenme düzensizliğine bağlı olarak da çocukların dişlerinin çürümeye yatkın hale geldiğini belirtti.

“Çürüğü tamamen engelleyebilecek bir aşı veya bir ilaç henüz geliştirilemedi” diyen Dt. Çağdaş Kışlaoğlu, ancak günümüzde çürük sayısını azaltmaya yönelik bazı malzemelerin kullanıldığını, bunlardan birinin de “fissür örtücü” denilen malzeme olduğunu belirtti.

Diş çürüklerinin genellikle azı ve küçük azı dişlerinin, çiğneyici yüzlerinde bulunan “fissür” adı verilen oluklarda başladığına dikkat çeken Dt. Kışlaoğlu, fissür örtücü malzemeyle olukların üzeri kapatılıp, o bölgeye diş çürümesine yol açabilecek yemek artığı, mikrop vs.’nin sızması engellenerek çürük oluşumunun önlenebileceğini kaydetti. Dt. Kışlaoğlu, bu işlemin, çocuklarda 6 yaşından itibaren çıkan kalıcı azı ve küçük azı dişlerine de uygulanabileceğini hatırlattı.

Diş Hekimi Protez Doktoru Çağdaş Kışlaoğlu’na göre, çürüğü engellemenin bir başka yolu da çürüğe karşı dişlerin direncini arttırmak. Dişlere yüzeysel florür uygulanarak bu direnç kazandırılabilir.

Süt dişlerinin birinci görevinin, çocuğun düzgün beslenmesini sağlamak olduğunu söyleyen Dt. Çağdaş Kışlaoğlu, ayrıca konuşmanın düzgün gelişiminin de süt dişlerinin varlığına bağlı olduğunu vurguladı.

Süt dişlerinin, kapladıkları alanı sonradan sürecek olan kalıcı diğler için korumakta ve kalıcı diş sürerken ona rehberlik ettiıine işaret eden Dt. Kışlaoğlu, süt dişi erken çekildiğinde, bu doğal yer tutuculuk fonksiyonunun ortadan kalktığını belirtti.

Diş Hekimi Protez Doktoru Çağdaş Kışlaoğlu’nun belirttiğine göre, tedavi edilmeyen süt dişi çürükleri; aşırı, ağızda kötü koku, çiğneme zorluğu, beslenme bozukluğu ve estetik bakımda hoş olmayan bir görüntüye yol açar. Bu dönemde tedavi edilmeyen diş bozuklukları, ileride diş çarpıklığı, çene gelişiminde bozukluk ve -romatizmadan kalp rahatsızlıklarına kadar- genel sağlık problemlerine yol açabilecektir. Bu nedenle süt dişlerindeki çürükler, “nasıl olsa yerine yenileri gelecek” yanılgısına düşmeksizin mutlaka tedavi edilmelidir.

Dt. Çağdaş Kışlaoğlu, süt dişlerindeki çürüklerin, çocuğun aşırı ile çok küçük yaşlarda tanışmasına ve gelecekte bazı fobilere sahip olmasına neden olabileceğini söyledi.

“Bebeklerde ilk dişler ağızda görüldüğünde (6-8 aylıkken) temizleme işlemi başlamalıdır” diyen Dt. Kışlaoğlu, sabah kahvaltısı sonrası ve gece yatmadan önce dişlerin en azından çiğneme yüzeylerini temiz bir tülbent yahut gazlı bezi ıslatarak silmenin yerinde olacağını kaydetti.

Dt. Kışlaoğlu, diş fırçası kullanımına ise çocuğun arka dişlerinin çıkmasından sonra, -yani 2,5-3 yaşlarında- başlanmasının uygun olduğunu söyledi. Okul öncesi çocuklarda çocuğa diş fırçalama alışkanlığını kazandırmanın önemine değinen Dt. Kışlaoğlu, “Çocuklar diş fırçalarken genellikle dişlerin görünen ya da kolay ulaşılan yüzlerini fırçalar. Oysa çürüklerin önlenmesi için dişlerin ara yüzleri ve çiğneme yüzeylerini çok iyi temizlemek gerekir. Bu sebeple fırçalama esnasında ebeveynlerin kontrol etmesi önemli” diye konuştu.

Çocuğun ağız büyüklüğüne uygun, yumuşak ve naylon kıllardan üretilmiş diş fırçaları kullanılması gerektiğini vurgulayan Dt. Çağdaş Kışlaoğlu, sert fırçalar dişleri aşındıracağı için çocuklarda kullanımının uygun olmadğını ifade etti. Dt. Kışlaoğlu, fırça kılları aşınır aşınmaz -ortalama 6 ayda bir- diş fırçasının mutlaka değiştirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Dt. Kışlaoğlu, son olarak, sabah kahvaltleken Dt. Kışlaoğlu, fissür örtücü malzemeyleısı sonrası ve gece yatmadan önce, sadece üçer dakikalık etkili bir fırçalama işleminin yeterli olacağı hatırlatmasında bulundu.

EN ÇOK OKUNANLAR