Susamlı Salatalar Çocukların Boy Atmasında Etkili

Memorial Şişli Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü uzmanlarından önemli tavsiyeler var.

ANNELERE ÖNERİLER

Küçük çocuklar arasında tatlı bir rekabet vardır: “Hangimizin boyu daha uzun?”. “Ben senden daha uzunum” oyununu keyifle sürdüren çocuklar olduğu gibi, bazıları kısa boylu olduğu için üzülebilmektedir. Boy uzunluğunda temel belirleyici faktör genetiktir. Buna ek olarak çocuğun beslenmesi, spor ve uyku düzeni de boy uzamasında etkilidir.

Kalsiyum açısından zengin sofralar

Süt ve ürünleri, et ürünleri gibi kaliteli protein kaynakları, mevsim sebze ve meyveleri ile kuru baklagillerin bulunduğu bir beslenme modelinin her gün düzenli ve yeterli tüketilmesi, çocuğun gelişimine maksimum katkı sağlar ve boy uzamasını tetikler. Başta çocuklar olmak üzere tüm bireylerin beslenmesinde kalsiyum kaynaklarının çeşitliliği çok önemlidir. Aileler kalsiyumun en iyi kaynaklarından olan süt, yoğurt, peynir, kefir, susam, pekmez, fındık/fıstık, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller ve kurutulmuş meyveleri sofralarından eksik etmemelidir.

Susamlı salatalar hazırlayın

Fosfor kaynağı olan balık mutlaka çocuğa erken yaşta sevdirilmelidir. Gün içerisinde 2 su bardağı süt, 1 su bardağı yoğurt kesinlikle tüketilmelidir. Ayrıca sabah peynir ve ara öğünler de bir avuç kuruyemiş ile kuru meyvelerle desteklenmelidir. Susam yüksek oranda kalsiyum içerse de tek başına tüketimi pek yaygın değildir. Genelde simit, poğaça gibi ürünlerin üzerinde tüketilmektedir. Ama bu tarz hamur işi besinler de oldukça yağlı olduğundan, susamı salataların üzerine serperek tükettirmek iyi bir alternatif olabilir.

Güçlü kemikler için D vitamini

Çocukluk döneminde kemik yapımı ve yoğunluğu hızla artar. Kemiklerin gelişmesi ve büyüme sürecinde sağlıkla yenilenebilmesi için gerekli olan en önemli mineraller, kalsiyum ve fosfordur. Kalsiyumun birinci işlevi kemik ile diş sağlığının gelişmesi ve korunmasıdır. Vücuttaki kalsiyumun yüzde 99’u kemik ve dişlerdedir. D vitamini de kemik gelişimi için önemli bir faktördür. Kalsiyum ve fosforun kemiklerde depolanmasında D vitaminine gereksinim vardır. D vitamini en çok yumurta sarısında, karaciğerde, balık yağında bulunur. Ancak temel kaynağı güneştir ve deride güneş ışığının etkisiyle aktifleşir. Günde en az 15-20 dakika güneş ışınlarından faydalanmak gerekir.

Basketbol, voleybol ve yüzme etkili

Kemik yapımını etkileyen faktörlerden bir diğeri fiziksel aktivitedir. Düzenli fiziksel aktivite kemik yapım sürecini, hareketsizlik ise yıkımı artırır. Egzersiz seçimi boy uzamasına fazlasıyla katkı sağlamaktadır. Özellikle esneme ve germe egzersizleri ile zıplama, ileri atılma gibi hareketlerin baskın olduğu aktivite seçenekleri önerilmektedir. Barfiks, basketbol, voleybol ve yüzme gibi aktiviteler boy uzamasına katkıda bulunabilecek faydalı seçeneklerdir.

Önemli: Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberi’nde çocuklar ve büyüme-gelişme dönemindeki gençlerin 3-4 porsiyon (600-800 ml) porsiyon süt ve süt ürünü tüketmesi önerilmektedir. [1 porsiyon: 1 orta boy su bardağı/200 ml]

EN ÇOK OKUNANLAR