Kış Aylarında Çocuklarda Altıncı Hastalık Riskine Dikkat!

Kışın çocuklarda sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biri olan “Altıncı hastalık” vücutta kızarıklıklarla başlayıp, yüksek ateşle çocuğu yatağa düşürebiliyor.

ÇOCUK

Kışın çocuklarda sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biri olan “Altıncı hastalık” vücutta kızarıklıklarla başlayıp, yüksek ateşle çocuğu yatağa düşürebiliyor. Memorial Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Ahmet Demir, Altıncı hastalık ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Yüksek ateş ebeveynleri tedirgin edebiliyor

Birkaç gün yüksek ateşle seyredip ardından deri döküntüsüyle kendini belli eden altıncı hastalık, virüslerin neden olduğu ve genellikle 6ay-3 yaş arasındaki çocuklarda görülen bir hastalıktır. Altıncı hastalığın için henüz hazırlanmış bir aşı yoktur ve etkeni “Herpes virüs tip 6” denilen bir virüstür. Altıncı hastalığı geçiren çocuklar, hastalığa karşı ömür boyu bağışıklık kazanırlar. Hastalık boyunca yüksek ateş görülmesi aileleri tedirgin ederek gereksiz yere yüksek doz antibiyotik kullanımına sebep olabilmektedir.

Çocuğunuzda bu belirtiler varsa…

Altıncı hastalığın en önemli belirtisi döküntüler görülmeden önce ortaya çıkan yüksek ateştir. Hastalık sırasında çocuklarda ateş 39 -39.5 dereceye çıkabilir. Bunun yanı sıra çocuklarda eller ve ayaklarda hafif morarma, titreme ve huzursuzluk gibi belirtiler görülebilir. Bazen de ateşe bağlı kasılmalar ve havale gibi tablolar oluşabilir. Ayrıca baş ağrısı, bulantı, kusma, dalgınlık, şuur kaybı, sayıklama olabilir. Çocuğun yeterince sıvı almadığı durumlarda cildinde kuruluk gözlerinde hafif çökme ve halsizlik gözlemlenebilir. Pembe ve gövdeye yayılan deri döküntüleri mutlaka dikkate alınmalıdır. Altıncı hastalıkta döküntüler gövdeden başlar ve daha sonra kollara yayılır. Diğer çocukluk çağı hastalıklarında ise döküntüler genellikle boyun ve yüzden başlamaktadır. Döküntüler tip olarak da diğer hastalıklardan farklıdır, görülür görülmez birkaç saatlik kısa bir süre içerisinde hemen solmaya başlarlar. Hastalığın başlangıcından itibaren 2- 3 gün içinde kaybolan bu döküntüler kalıcı izlere de neden olmazlar.

Bulaşma riskine dikkat!

Hasta çocuğun öksürmesi ya da hapşırması ile ortama yayılan damlacıklar hastalığın başkalarına da bulaşmasına yol açabilir. Bunları yayan çocuğun bulunduğu ortamda bulunan herkese bulaşma riski vardır. Bulaşmanın solunum yoluyla olması nedeniyle kalabalık ortamlar bebekler için büyük risk taşır. Tüm ateşli hastalığı olan çocuklar diğer sağlıklı bebeklerden izole edilmelidir. Ayrıca hastalıktan korunmak için genel hijyen kurallarına dikkat edilmelidir. Eller iyi yıkanmalı, bebeğin temas ettiği her şey dezenfekte edilmelidir. Özellikle ağzına götürdüğü bütün cisimler mikroplarından arındırılmalıdır. Virüs vücuda girdikten sonra genellikle ortalama 9 gün kadar insanın vücudunda bir üreme dönemi geçirir. Hastalığı bir defa geçiren bir çocuk hayatı boyunca bir daha bu hastalığı geçirmez.

Hastalığın kendine özel bir tedavisi yoktur

Ancak ateşin düşürülmesi için müdahale edilebilir. Hastalık süresince çocuk bol sıvı tüketmeli ve özel olarak bakımları ve yakın takibi yapılmalıdır. Her hastalıkta olduğu gibi altıncı hastalıkta da beslenme çok önemlidir. Çocuklar hasta olduklarında iştahları kesilir ve yeme içmeyi reddetme eğilimi içerisine girerler. Aileler bu durumlarda çok büyük sabır göstermeliler ve emek vermelilerdir. Sürekli derece ile ateş ölçümleri yapıp çocukla yakından ilgilenmeli ve bol sıvı ile takviye etmeli taze meyve suyu kokteylleri, ev yapımı çorbalar hazırlamalı ve bunları çocuklara oyunlar eşliğinde yedirip içirmelidirler.

Mutlaka doktora başvurun

Altıncı hastalık teşhisi zor koyulan bir hastalıktır. Ateşi düşen çocuğun tekrar ateşlenmesi, çocuğun ateşi düşmeden döküntülerin başlaması, dalgınlık, hayal görme ve sayıklama olması, ciddi baş ağrısı, ensesini kasma, fazla hareket ettirememe, tekrarlayan kusmalar, nefes alma güçlüğü, göğüs ağrısı ve şiddetli öksürük gibi durumlar gözleniyorsa mutlaka çocuk doktoruna başvurulmalıdır. Altıncı hastalığın en önemli belirtilerinden olan yüksek ateş ebeveynler için çok tedirgin edici bir durumdur ve ailelerin panik olmasına neden olabilir. Bu yüzden ateşin nereden kaynaklandığı bulununcaya kadar ya da altıncı hastalık geçirdiği kesinleşinceye kadar hastanın, bir çocuk uzmanının takibinde kalması daha uygun olacaktır.

EN ÇOK OKUNANLAR