Kat Kat Giydirilen Bebeklerde Pişik Ve İsilik Sorununa Dikkat

Soğuk havalarda ailelerin üşür endişesiyle bebeğe çok kalın ve sıkı kıyafetler giydirmesi pişik-isilik gibi cilt problemlerine neden olur.

BEBEK

Bebekler cilt problemleriyle sık karşılaşırlar. Bu problemlerin önemli bir kısmı hassas cilt yapılarından kaynaklanırken bazen yapılan hatalar da bebek cildinde bozulmalara neden olabilir. Bilhassa soğuk havalarda ailelerin üşür endişesiyle bebeğe çok kalın ve sıkı kıyafetler giydirmesi pişik-isilik gibi cilt problemlerine neden olur. Üstelik bu problemler bebeğin huzursuzlaşması ve uyku sorunları yaşamasına bile yol açar. Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Seda Günhar yenidoğan cildi hakkında bilgi verdi.

Doğum sonrası bebeklerin cildinde kuruma ve soyulma olabilir

Yenidoğan bebeklerin cilt dokusu bizlerden farklı olarak ince ve hassastır. Hatta erken doğan bebeklerde cilt inceliğinden dolayı derialtı damarlarını çok rahat fark edilebilir. Anne rahminde tamamıyla suyla temasta olan cilt doğumla birlikte havayla temas eder, kurur, soyulur ve ardından yenilenir. Hatta 40-41. Haftalarda doğan bebeklerin cildinde doğumdan itibaren buruşma ve soyulmaya sık rastlanılır.

Doğumdan 24 saat sonra banyo

Cutis marmaratus dediğimiz görüntü de yine üşüyen, ateşi çıkan veya kucakta tutulan bebeklerin bacaklarında görülen mermere benzeyen cilt görüntüsüdür. Yenidoğan bebeğin cildi vernix caseosa denilen beyaz kremimsi bir tabaka ile kaplıdır. Bu yapının bebekler için koruyucu bir tabaka olmasından dolayı, mümkünse doğumdan 24 saat sonra banyo yapılması daha uygun olacaktır. Ancak annede hepatit B taşıyıcılığı varsa bebeğin sağlığı açısından doğumdan sonra banyo yaptırılması tavsiye edilir.

Pembemsi ve mor lekeler zamanla kayboluyor

Bebeğinizin alnında, ensesinde, göz kapaklarında bulunan pembemsi lekeler (leylak lekeleri) zamanla geçecektir. Daha çok sırtta ve kalçada olan mor renkli Moğol lekeleri de genellikle esmer bebeklerde daha belirgindir ve 2 yaşından sonra kaybolmaya başlar.

Bebeğin vücudundaki tüyler endişelendirmesin

Bebeklerin yanak, alın, omuz, sırt, kulak kepçesinde bulunan lanugo adlı tüyler genellikle birkaç ay içinde kendiliğinden dökülür. Eritema toksikum denilen 1-2 cm çapında kırmızı zeminde ortası sarı olan döküntüler de iyi huyludur, azalıp artabilir. Özel bir tedavi gerektirmez. Anneden geçen hormonlara bağlı olarak yüzde yenidoğan aknesi görülür. Bazen bebeğinizde milia denilen burun üzerinde sarı-beyaz toplu iğne ucu gibi yağ noktacıkları görülebilir.

Kalın giydirilen bebeklerde isilik ve pişik sorunu görülüyor

Yenidoğan bebekler ilk 1 ay sizden bir kat fazla giysi, birinci ayından sonra ise sizin giydiğiniz kat kadar giyinmelidir. Ancak kat kat giydirilen bebeklerde isilik- pişik gibi cilt sorunlarına sık rastlanılır. Bu gibi durumlarda sık duş aldırmak ve alkol içermeyen saf gülsuyu ile cildi silmek bebeğinizi rahatlatacaktır.

Her banyoda sabun kullanmayın

Bebeğinizin göbeği düştükten sonra düzenli banyo yapması önemlidir. Fakat cildi kurutma ihtimaline karşı her banyosunda sabun kullanmayabilirsiniz. Normalde evinizin ısısının 21-24 derece arasında olması yeterlidir. Banyo yaptırırken ortam ısısının 1-2 derece daha fazla olması yeterlidir. Suyun sıcaklığı vücut ısısı kadar yani dirseğiniz ile suyu kontrol ettiğinizde yakmayacak şekilde olmalıdır. Banyo ve sonrasında kullanılan cilt ürünlerinin mümkün olduğunca saf, organik ve bebekler için özel olarak üretilmiş ürünler olmasına dikkat edilmelidir.

Bebek cilt bakım ürünlerini seçerken dikkat

Bebek cildinin pH değeri yaklaşık 5.5’tir. Bu pH vücudu mikroplardan korur, koruyucu yağ tabakası oluşturur, deride iyi bakterilerin yaşamasını sağlar. Bu nedenle bebek cilt bakım ürünlerinin cilt Ph’ına uygun olmalıdır. En çok ihtiyacınız olacak bebek cilt ürünleri şu şekilde sıralanabilir:

• Şampuan
• Vücut sabunları – temizlik jelleri
• Bebek yağı
• Nemlendirici krem
• Güneş kremi
• Pişik kremi

Kız bebeklerde alt temizliğine dikkat

Yenidoğan cilt bakımı deyince özellikle kız bebeklerde genital bölge temizliği akla gelir ve çok önemlidir. Kız çocuklarında bu bölgenin temizliği yeterince ve doğru yapılmazsa idrar yolu enfeksiyonlarına davetiye çıkarır. Özellikle her kaka sonrası belden aşağısını akan su altında yıkanmalıdır. Genital bölgeyi silerken, silme işlemini önden arkaya anüse doğru yapmak ve her seferinde temiz pamuk kullanmak gerekir.

EN ÇOK OKUNANLAR