İştahsız Çocuklara Nasıl Yemek Yedirirsiniz?

Çocuklarla yemek saati sürprizlerle doludur. Bazı çocuklar için günün en keyifli anlarından biriyken, bazılarıyla yemek sofrası adeta bir savaş alanına dönebilir.

ANNELERE ÖNERİLER

Bu Makalede:

 • yemek yeme alışkanlıkları
 • iştahızlık
 • eğlenceli yemek yeme önerileri

Çocuklarla yemek saati sürprizlerle doludur. Bazı çocuklar için günün en keyifli anlarından biriyken, bazılarıyla yemek sofrası adeta bir savaş alanına dönebilir. Yememek için inat eden çocuklar, sağlıklı büyümeleri için endişe duyan ebeveynlerini oldukça zorlayabilir. Ancak ne kadar inatçı olsalar da, her çocuğun gerekli yemekleri tüketmesi için doğru ve sürdürülebilir yollar bulmak mümkündür.

Karşılıklı Saygıyla Başlayın

Öncelikle yapmanız gereken, karşınızdakinin yetişmekte olan bir birey olduğunu unutmamaktır. Dolayısıyla yeme problemi varsa onunla doğru iletişim kurarak çözüm bulmak tek tercihiniz olmalıdır. Çocuğunuzun iştahı yoksa buna saygı duyun ve problemi bir gecede çözmeye kalkmayın. Küçük porsiyonlarla başlayarak, her gün aynı saatte yenilen yemekler çocuğunuzun bir yeme düzeni oturtmasına yardımcı olacaktır.

Elbette çocuğunuzun da size saygı duymasını sağlamanız gerekir. İkinizin arasında yetişkin olanın siz olduğunu unutturmayın. Yemeğini bitirmesine karşı ödüller önermeyin ve bunu bir koz olarak kullanmasını engelleyin. Çocuğunuzu yemekle ilgili kararlara dahil edin ancak size sipariş verecek düzeye gelmesinden kaçının. Örneğin “akşam ne yemek istersin” diye sormak yerine birkaç sağlıklı seçenek sunup, bunların arasından tercih yapmasını isteyebilirsiniz.

Yemekleri Beraber Yapın

Eğer çocuğunuz kendisi emek harcarsa hazırlanan yemeği de mutlaka yiyecektir. Hatta daha fazla yemeniz için sizi bile zorlayabilir. Beraber yapabileceğiniz tarifler seçerek mutfakta birlikte vakit geçirin. Yeni tatlar deneyin ve maceracı olun. Yapma sürecinde bulunduğunda normalde yemek istemediği sebze gibi gıdalara ısınması da mümkündür. Ancak tüm bu süre boyunca ev kazalarına karşı tamamen güvende olduğundan emin olun.

Yemeklere Eğlence Katın

Yemeklere farklı şekiller vererek, sunumlarını değiştirerek ya da yanına mutlaka seveceği bir şey yaparak çocuğunuzun iştahını açmanız mümkündür. Örneğin renkli makarnalar kullanmak ya da pilavı bir kaseye koyup tabağa ters çevirmek suretiyle restoran usulü servis etmek çocuğunuzun tabağını bitirmesini sağlayabilir. Sevdiği yemeklerden parçaları uzak durduğu yemeklerle de birleştirebilirsiniz. Örneğin patates kızartması ve ketçabı birçok çocuk sever. Ancak balık sevmiyorsa bir dahaki sefer balık kızarttığınızda yanına biraz ketçap koyabilirsiniz. Böylece aşina olduğu bir tatla balığını da tüketecektir. Eğer bu sırada ketçap kıyafetlerine bulaşırsa, ketçap lekesi nasıl çıkar ile ilgili bu öneriler işinize yarayabilir.

Birlikte Alışverişe Çıkın

Çocuğunuz belki ıspanak yemeğini ya da biber dolmayı sevmiyor olabilir. Ancak bu sebzeleri manavda taze bir şekilde gördüğünde fikrini değiştirmesi mümkündür. Alışverişe beraber çıkın ve sebzelerin güzellerini seçmeyi ona da öğretin. Böylece piştikten sonra sadece lezzetini kontrol etmek için bile yeme hevesi olacaktır.

Sabırlı Olun ve Örnek Olun

İştahsız çocukların içinize sinecek bir yeme düzenine alışmaları biraz vakit alabilir. Bu süre boyunca sağlıklı yiyeceklerin çocuğunuz için daha çekici alternatiflerini bulmanız, sabırlı olmanız ve bizzat iyi bir beslenme düzeni sürdürerek ona örnek olmanız gerekecektir. Çünkü sizinle inatlaşsa da çocuğunuz en çok sizi örnek alır ve davranışları buna göre şekillenir.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Hamileliğin <b>20. Haftası</b>

  Hamileliğin 20. Haftası

  Tebrikler! 20. haftada olduğunuza göre hamileliğinizin yarısına geldiniz. Hala ikinci...

 • Hamileliğin <b>9. Haftası</b>

  Hamileliğin 9. Haftası

  Hamileliğinizin 9. haftasında hala ilk trimesterin içindesiniz. Hamilelik belirtileriniz tüm...

 • Hamileliğin <b>26. Haftası</b>

  Hamileliğin 26. Haftası

  Hamileliğinizin 26. haftasına geldiğinizde, bebeğiniz artık küçük akciğerlerini kullanarak...

 • Hamileliğin <b>7. Haftası</b>

  Hamileliğin 7. Haftası

  Her ne kadar hamile gibi görünmüyor olsanız da, birkaç kilo aldığınızı ve...

 • Hamileliğin <b>30. Haftası</b>

  Hamileliğin 30. Haftası

  Hamileliğin 30. haftasına girilmesi itibariyle, anne adayları bu dönemde kendilerini rutinini...

 • Hamileliğin <b>8. Haftası</b>

  Hamileliğin 8. Haftası

  Aşermek artık efsane değil, gerçek! Salatalık turşusu ve dondurma istiyor olabilirsiniz,...

 • Hamileliğin <b>29. Haftası</b>

  Hamileliğin 29. Haftası

  29. haftada, yani ikinci trimesterın içerisindesiniz. Her geçen hafta bebeğiniz size kendini...

 • Hamileliğin <b>10. Haftası</b>

  Hamileliğin 10. Haftası

  Hamileliğinizin 10. haftasında olduğunuza göre sizi tebrik edebiliriz. Vücudunuzda günbegün...

BENZER MAKALELER