Hoşgeldin Bebek

Heyecanlı bekleyiş sona erdi. Bebeğiniz artık kucağınızda. Şimdiye kadar bebek sağlığı hakkında belki çok şeyler okudunuz, öğrendiniz ancak şimdi yazılanların bir kenarda kaldığı, öğrenilenlerin unutulduğu işte o an.

BEBEK

Heyecanlı bekleyiş sona erdi. Bebeğiniz artık kucağınızda. Şimdiye kadar bebek sağlığı hakkında belki çok şeyler okudunuz, öğrendiniz ancak şimdi yazılanların bir kenarda kaldığı, öğrenilenlerin unutulduğu işte o an. Bebeğinizin ilk günleri, bakımı, beslenmesi, aşıları ve en sık karşılaşılan sorunlarla ilgili olarak hazırladığımız bu bölümde birçok sorunun cevabını bulacaksınız. Bebeğinize özel sorunlarınız için doğumunuza katılan çocuk hastalıkları uzmanınızı arayabilirsiniz. Bebeğiniz ile birlikte sağlık ve mutluluk dolu yarınları kucaklamanız dileği ile gözünüz aydın olsun. Aklınıza takılan, sormak istediğiniz sorularınızı lütfen bizlerle paylaşın. Bebeğinizle birlikte sağlıklı ve mutlu yaşayın.

BEBEĞİN İLK GÜNLERİ

Memede şişkinliğe müdahale edilmemeli

Doğumdan sonra hormonal değişikliklerin etkisiyle, kız ve erkek bebeklerde 3. günde memelerde şişme olabilir. Bu şişliklere ovularak veya sıkılarak müdahale edilmemelidir, şişlik birkaç gün içinde kendiliğinden geçer.

Yatış pozisyonu emzirmeden emzirmeye değişmeli

Boyun kasları henüz yeterince güçlü olmadığından bebekler, üç aylık olana kadar başlarını dik tutamazlar. Bu nedenle bebekleri kucağa alırken sırtını ve başını desteklemek gereklidir. Bebek uyuduktan sonra yatağa yatırırken ise sırtüstü ya da sağ yan pozisyonda yatırılmalıdır. Sırtüstü uyku pozisyonunda “ani beşik ölümü” olayının çok daha az görüldüğü, sağ yan yatırmayla ise midenin daha çabuk boşaldığı ve kusma probleminin azaldığı gözlenmiştir. Yatış pozisyonunun emzirmeden emzirmeye değiştirilmesi uygun bir yaklaşımdır.

Dikkat! Bebeğin yatağının baş kısmına yüksekte olacak şekilde hafif açı vermek fizyolojik reflüyü önleyecektir.

Banyo sonrası bebeğin uykusu daha uzun olabilir

Karnı doyan, altı değiştirilen ve banyo yaptırılan bebek, günün büyük bölümünü uykuda geçirir. Bebekler beslenmek için günde 5-8 kere uyanabilir. Bazı bebekler görünürde hiçbir neden olmadığı halde uzun süre uyanık kalabilirken banyo sonrasında biraz daha uzun süre uyuyabilirler.

Bebek için seçilen giysilere ve temizliğine dikkat!

Bebeğin normal odada zıbın, tulum, şapka, eldiven ve çorap giymesi yeterlidir. Kat kat giydirilmesine gerek yoktur çünkü giysilerinin üzerine uygun olması beden ısısını korumada yeterince etkilidir. Ancak bebek için seçilen giysilere dikkat edilmelidir. Bebek kıyafetleri pamuklu, yumuşak, nem çekici kumaştan yapılmış; giydirilmesi kolay, emniyetli, kaşıntı yapmayan, mevsimine uygun olmalı ve kolay yıkanmalıdır. Kullanılan battaniyeler mevsimlik fazla tüylü olmamalı, temizliği kolay yapılmalı ve mevsimine uygun olmalıdır. Yatak çarşafları kırışıksız ve mutlaka yıkanmış, ütülenmiş olmalıdır. Bebeğe ait kıyafetler, beyaz kalıp sabunla elde yıkanabilir veya otomatik çamaşır makinesiyle uyumlu bebek deterjanları kullanılabilir.

Dikkat! Bebekler ilk ay sizden bir kat fazla, 1. aydan sonra sizinle aynı şekilde giydirilmelidir.

Bebeğin rahat uyuması için…

Bebekler asla kundaklanmamalıdır. Sıkı kundak bebeğin rahat nefes almasını, kol-bacak hareketlerini ve kalça gelişimini önleyebilir. Bebeğin kendini güvende hissedip, daha rahat uyuması için bacaklar boşta, yarım kundakla hafif sarmalama önerilir.

Bebeklerin altını temizlerken hassas olunmalı

Yenidoğanların cildi çok ince ve hassastır. Dışkıyla uzun süre temas etmesi halinde tahriş olabilir. Bu nedenle bebeğin poposunun arası ve diğer bölgeleri yumuşak bir şekilde silinmelidir. Kızlarda silme önden arkaya doğru yapılmalı ve her silmede temiz bez kullanılmalıdır. Erkeklerde pipinin sünnet derisi açılmamalıdır. Alt temizliği için özellikle ilk 3 ay ılık suyla ıslatılmış pamuk kullanılmalı veya dikkatlice bebeğin altı banyoda yıkanmalıdır. Altının kurulanmasından sonra ince bir tabaka pişik önleyici krem sürülebilir. Tercihen hazır bezler kullanılmalı ve bu bezlerde de bazı nitelikler aranmalıdır. Bebek bezi bebeğin kilosuyla uyumlu, her türlü ıslaklığı emecek nitelikte, hijyenik olmalı ve bebeğin hareketlerini kısıtlamamalıdır. Her alt temizliğinden sonra eller mutlaka yıkanmalıdır.

Dikkat! Özellikle kız çocuklarında idrar yolu enfeksiyonundan korumak için dışkılama sonrası belden aşağısının yıkanmasına özen gösterilmelidir.

Göbek bağını enfeksiyonlardan korumak için hijyen şart

Yeni doğan bebeklerin göbek bağları yaklaşık 2 hafta içinde kuruyarak düşer. Bu süre zarfında göbek bağı kanama, kızarıklık ve kötü koku ile kendisini gösterebilen enfeksiyon yönünden izlenmelidir. Göbek bağı düşene kadar ve düştükten sonra 1-2 gün daha alkol ile günde 1-2 kere temizlenmesi gereklidir. Göbek bağının çabuk düşmesi için göbeğin kuru ve temiz tutulması önemlidir. Bakımlardan ve alt değişimlerinden sonra göbek bağı bezin üstünde kalmalı, bez göbeğe sürtünmemelidir. Göbeğin etrafı kızarmışsa, kötü kokuyor ve akıntı varsa bu durum doktora bildirilmelidir. Göbek bağı bakımı için gerekli malzemeler; %70’lik alkol ve steril gazlı bez taburculuk reçeteniz ile doktorunuz tarafından verilecektir.

Dikkat! Göbek bağı bakımında, hiçbir dezenfektan kullanılmaksızın, sadece temiz ve kuru tutmak da yeterlidir.

EN ÇOK OKUNANLAR