Hamilelikte Kadınlara Asla Söylenmemesi Gereken 10 Şey

Gerek fiziksel gerek hormonal değişimlerin üst seviyelerde yaşanacağı bu dönemde temel kural, sakinliği elden bırakmamak.

HAMİLELİK

Gebelik süresince, çevreden gelen bazı sorulara kulaklarınızı tıkayın.

1) Hamile olduğun hiç belli olmuyor, yeteri kadar kilo aldığına emin misin?

Her anne adayının hamilelikte aldığı kilo ve beslenme şekli birbirinden farklıdır. Burada önemli olan, annenin kilo alımından çok bebeğin sağlıklı gelişimidir. Gebeyi takip eden kadın doğum doktorunun bu konudaki değerlendirmesi de mühimdir. Hamile olan kişinin görüntüsüyle ilgili fikir beyan etmek istiyorsanız, iyi göründüğünü söylemeniz yeterli olacaktır.

2) İsteyerek mi yoksa planlı mı hamile kaldın?

Anne adayı size hamile olduğunu söylüyorsa bunu bilmenizi istediği ve bundan dolayı heyecanlı olduğu içindir. Bu konuyla ilgili sorguya çekilmek istemez, bu nedenle sadece ‘Tebrik ederim’ diyebilirsiniz.

3) Bence kızın/oğlun olacak, ne dersin?

Hamile olan çoğu kadın için en önemli konu, sağlıklı bir çocuk dünyaya getirebilmektir. Cinsiyet tahminleri yapmak yerine, sağlıkla doğmasını dilemek hamile tanıdığınızın moralini yükseltir.

4) Karnına dokunabilir miyim?

Bazı anne adayları bu durumdan rahatsızlık duyabilirler. Bunun yerine bu teklifi onlardan beklemek daha doğru olacaktır. Eğer bebek tekmeliyorsa/hareketliyse ve sizin de bunu hisset-menizi istiyorsa, size dokunmak isteyip istemediğinizi kendisi sorabilir.

5) Bebekten sonra çalışmaya devam edecek misin?

Bir kadının çocuğunu doğurduktan sonraki planlarını elbette sorabilirsiniz, ancak açık fikirli olmakta fayda var. İşe dönmeyi düşünen bir kadının bencil, işe dönmeyecek bir kadının da maddi açıdan sıkıntısız bir hayat sürdüğünü düşünmek doğru olmayacaktır.

6) Bunları yemeyecek ve içmeyeceksin, öyle değil mi?

Bilinçli bir anne adayı, çevresindeki hemen hemen herkesten daha fazla bebeğinin sağlığını gözetir. Özellikle gıda tüketimi konusunda fazlaca üzerine gitmek, hem endişe verici hem de boğucu olabilir. Bu noktada önemli olan doktorunun beslenmesiyle ilgili söyledikleridir.

7) Çok gecikmeden ikinciyi yapmalısın. İkinci bebeği düşünüyor musun?

Çocuk sahibi olma kararı, herkesin kendi özel yaşamının sınırlarına dahildir. Bu kararı etkileyen birçok değişken olabilir ve anne adayı yakınınız bile olsa, sizinle bunları paylaşmak iste-meyebilir. Ayrıca karşınızdaki, ikinci çocuğu istediği halde bu konuda zorluk yaşayan bir çift ise farkında olmadan kırıcı olabilirsiniz.

8) Umarım doğumun benimkinden kolay olur. Hangi doğum şeklini düşünüyorsun?

Herkesin doğum deneyimi birbirinden farklı olmakla beraber, doğumu bekleyen annelere korkutucu doğum hikayeleri anlatmak yerine, onları motive edici ve kaygılarını azaltıcı deneyim-lerden bahsetmek daha yerinde olur. Kendi doğum hikayenizdeki detayları anlatmak yerine, bu deneyimin herkes için ayrı olduğunu ve onun için de kolay bir doğum dilediğinizi ifade ede-bilirsiniz.

9) Uykunun kıymetini bil. Uykuyu çok seviyor musun?

Anne adayı, gelecekte uyku kalitesinin bozulabileceğinin bilincindedir. Bunun sürekli hatırlatıl-masının bir anlamı olmayacaktır. Bunun yerine onu daha rahatlatıcı cümleler kurmaya çalışın.

10) Şimdi keyfine bak, ileride hiç zamanın olmayacak, biliyorsun değil mi?

Birçok kadın anne olduktan belirli bir zaman sonra da sevdikleriyle vakit geçirmeye fırsat bulabilir. Bu çoğu kez, bir zaman yönetimi meselesidir. Başarılı kariyerleri ve mutlu çocukları olan birçok anne bulunmaktadır. Anneliği hapsedilmiş bir deneyim gibi yansıtmak, anne adayının moralini bozabilir.

EN ÇOK OKUNANLAR