Hamile Olduğunuzu Patronunuza Nasıl Söylemeli?

Hamile olduğunuzu öğrendiğinizde -hamile kıyafetleri araştırmaktan tutun, bebeğinize isim seçme aşamalarınıza dek- bir anda kendinizi muhteşem bir hazırlığın içinde bulursunuz!

HAMİLELİK

Hamile olduğunuzu öğrendiğinizde -hamile kıyafetleri araştırmaktan tutun, bebeğinize isim seçme aşamalarınıza dek- bir anda kendinizi muhteşem bir hazırlığın içinde bulursunuz!

Tüm bunlar olurken elbette zihnimizde “o soru” belirir: “İlk kime söyleyeceğim?”

İşte size hamileliğinizi patronunuza nasıl söylemeniz gerektiğini anlatan ipuçları ve almanız muhtemel olan tepkiler için kendinizi hazırlama yolları :

Zamanı Tamamen Size Kalmış: Aslında hamile olduğunuzu patronunuza ne zaman söyleyeceğiniz konu olduğunda katı bir kural yok.  Bu tamamen size kalmış. Anne adayları genellikle düşük riskinin geçmesini beklemeyi tercih ediyorlar; bu da 12 haftalık bir zaman dilimine denk geliyor. Ancak konuyu farklı açıdan ele alırsak, bu haberi söylemek için 12 hafta beklemek çok da iyi bir fikir olmayabilir.  Örneğin; işinizin yapısı hamileliğiniz için risk oluşturuyorsa ve çalışmanız bebek için tehlikeli bir durumsa en kısa sürede patronunuzla konuşmanız iyi bir çözüm olabilir. Eğer işinizi yapmaya devam etmenin, bebeğin sağlığı için ne kadar risk içerdiğinden emin olamıyorsanız, yapılacak en iyi şey doktorunuza danışmak. Doktorunuz bu konuda belirteceği düşüncelerinin yanı sıra, size patronunuza vermeniz için özel bir doktor notu da hazırlayabilir.

Önce Patronunuza Söyleyin: Ve işte o gün! Sıra büyük haberi iş yerinizde açıklamaya geldiğinde işe mutlaka patronunuzdan başlayın. Böylece ofis dedikodularından kendinizi uzak tutabilirsiniz. Malum, en yakın arkadaşınızın bile istemeden ağzından kaçırmasıyla başlayan süreç, günümüzde sosyal medyadan alacağınız kutlama mesajlarına kadar uzanabilir. Siz siz olun,  sırrınızı patronunuzla konuşmadan önce kendinize saklayın.

Patronunuzla konuşmadan önce dikkat edeceğiniz birkaç nokta hayatınızı kolaylaştıracaktır: Örneğin; gergin ve yoğun bir toplantı gündeminin olduğu zamanları seçmek yerine, iş yoğunluğunun sakin olduğu bir zamanda minik bir toplantı istemeniz şartları uygun hale getirecektir. Evet, anlıyoruz; belki hayatınızdaki en mutlu haberi paylaşmak için sabırsızlanıyorsunuz; ancak o sırada patronunuz kritik toplantıların arasında kaybolmuşken sizi aynı anlayışla dinlemesi de oldukça zor. Siz siz olun, yanlış zamanda riske girmeyin.

İşyerinizin Aile ve Gebelik Prosedürlerini Gözden Geçirin

Hayat bu, ne olacağı hiç belli olmaz! Patronunuz hamilelik haberinizi harika karşılayabilir, hatta sizi bu süreçte mükemmel bir şekilde destekleyebilir. Fakat siz yine de iş yerinizin hamilelikle ilgili size sağladığı hak ve güvenceleri gözden geçirmeyi unutmayın. İşe İnsan Kaynakları departmanından edinebileceğiniz el kitabını araştırarak başlayın. Eğer böyle bir doküman yoksa da dert etmeyin; devletin sizin için sağlayacağı ücretsiz izin günü sayısını ve hamilelikle birlikte sahip olacağınız yan haklarınızı araştırmak da oldukça işinize yarayacaktır.

Detayları Kendinize Saklayın: Patronunuzla hamileliğinizle ilgili yapacağınız toplantı sırasında –bir bebek sahibi olmak her ne kadar mucizevi bir olay olsa da-  profesyonelliğinizi elden bırakmayın.  Nasıl mı? Örneğin, ona hamilelik belirtilerinden ve vücudunuzdaki değişimlerden bahsetmek yerine, işleri nasıl planlayacağınızı, sizin yerine hangi işleri, kimin yürüteceğinden bahsedebilirsiniz. Unutmayın; ne kadar samimi ve içten olursa olsun o bir işveren ve sizden en önemli beklentisi bu süreci en verimli kullanabilmek için yapacağınız aksiyon planı.

Ne Zaman Yardım İsteyeceğinizi Bilin: Bu tip konuşmaların sonu genellikle birçok tebrik, teşekkür ve mutlulukla biter.. Ancak sizin konuşmanız sizi demotive edecek, hamileliğiniz için problem oluşturacak bir sonla biterse hukuki olarak kimden, nasıl yardım isteyeceğinizi bilmeniz işleri kolaylaştırmanızda önemli bir rol oynar. Kendinizi çaresiz hissetmeyin. Öncelikle zaman kaybetmeden, hatırladığınız her detayı yazın. Zaman geçtikçe sonradan işinize yarayacak olan ipuçlarını unutabilirsiniz. Eğer size işyerinde ayrımcılık uygulandığını düşünüyorsanız daha çok detaya ve bilgiye ihtiyacınız olacaktır. Size iş akışınızdaki değişimle ilgili atılan her yazılı iletişim maddesini –oldukça pozitif ve kibar olsalar bile-saklayın.  Eğer size sergilenen davranışın ayrımcılık olduğundan emin değilseniz şirket avukatına danışın.

BONUS: İş yerinizde yapacağınız bu önemli konuşma için size bol şans diliyoruz. Ancak; bir şeyi unutmayın: Hiçbir iş arkadaşı ve işveren sizden ve içinizdeki mucizeden daha önemli değil. Siz her koşulda enerjinizi yüksek tutmaya bakın ve hayatınızdaki değişimlerin tadını çıkarın. “İkiniz” de buna değersiniz.

EN ÇOK OKUNANLAR