Hamileliğin 8. Haftası

8. haftada bebeğinizin perdeli el ve ayak parmakları gelişiyor, göz kapakları neredeyse gözlerini örtmek üzere, nefes borusu gelişen diline doğru uzanmaya başlıyor ve kuyruğu kaybolmak üzere.

HAMİLELİK HAFTALARI

Bu Makalede:

  • Hamileliğinizin 8. haftasında vücudunuz ne durumda?
  • Hamileliğinizin 8. haftasında bebeğiniz ne durumda?
  • Hamileliğinizde hangi hareketler sizin için güvenli değildir?
  • CVS ve NIPT testleri ile neler inceler?

Aşermek artık efsane değil, gerçek! Salatalık turşusu ve dondurma istiyor olabilirsiniz, fakat küçük bebeğinizi beslemek için günlük ekstra sadece 300 kaloriye ihtiyacınız olduğunu unutmayın (ikiz olması durumunda 600 kaloriye ihtiyacınız vardır). Bu durumda salatalık turşusu ve dondurma arasında bir seçim yapmak durumunda kalabilirsiniz veya daha sağlıklı besinler tüketmeyi göz önünde bulundurabilirsiniz. Mango içeceği, bir kase süzme peynir veya büyük bir bardak süt hamileliğinizin bu dönemi için idealdir.

Hamileliğinizin 8. Haftasında Bebeğiniz Ne Durumda?

Hamileliğinizin bu döneminde bebeğiniz günde 1 mm büyüyor ve rahminizin içindeki amniyonik sıvı haftada iki kepçe kadar artıyor. 8 haftadan sonra bebeğiniz artık fetüs olarak adlandırılıyor, fakat hala plasenta yerine yumurta kesesinden besleniyor. Birkaç hafta içerisinde plasenta gelişecek ve rahme tutunmaya başlayacak.

8. haftada bebeğinizin perdeli el ve ayak parmakları gelişiyor, göz kapakları neredeyse gözlerini örtmek üzere, nefes borusu gelişen diline doğru uzanmaya başlıyor ve kuyruğu kaybolmak üzere. Kalbi dakikada 150 ila 170 defa atıyor – sizinkinden iki kat daha hızlı. Cildi hala kağıt kalınlığında ve transparan.

2-08

Beyninde ilkel nöronları oluşturmak için sinir hücreleri birbiriyle birleşiyor. Bebeğinizin cinsiyetini merak ediyor olabilirsiniz, fakat genital organları cinsiyetini belli edecek kadar gelişmedi. Bebeğiniz 8. haftada bir barbunya büyüklüğünde, sürekli gelişiyor ve siz fark etmeseniz bile hareket ediyor.

Hamileliğinizin 8. Haftasında Vücudunuz Nasıl Değişiyor?

Her ne kadar bebeğiniz dışarıdan kendini göstermeye başlamadıysa bile, kıyafetlerinizin dar gelmeye başladığını hissedebilirsiniz. Sütyeniniz dar gelmeye başlayacak ve yakında daha büyük, destekli bir sütyene ihtiyacınız olacak. Hormon seviyelerindeki yükselmeler göğüslerinizin büyümesine ve diğer dokuların değişmesine neden olmaktadır. Bu değişimlerin hepsi süt salgılanmasını gerçekleştirmek içindir. Göğüsleriniz bütün hamilelik boyunca büyümeye devam edebilir. Sütyen ölçünüz bir veya iki beden büyürse şaşırmayın, özellikle bu sizin ilk çocuğunuzsa.

3-08

Sabah bulantıları, deneyimleyeceğiniz bir başka hamilelik belirtisidir. Kimse tam olarak neden kaynaklandığını bilmese de HCG ve östrojen hormonlarının seviyesindeki yükselmeden dolayı veya progesteron seviyesindeki yükselmeye bağlı olarak sindirimin daha verimsiz olmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Neden her neyse, siz o bulantıları yaşarken bebeğiniz tamamen iyi hissettiğinden, endişelenmenize gerek yoktur. Az az ama sık sık yemeye çalışın, böylece hamileliğin bir başka sorunu olan mide ekşimesini de azaltabilirsiniz. Her iki belirti de 12 ila 14. haftalar arasında kaybolmaktadır.

Hamileliğinizin bu döneminde oldukça yorgun hissediyor, bol uykuya ve dinlenmeye ihtiyaç duyuyor olmalısınız. Bu duyguyla kesinlikle savaşmaya çalışmayın ve vücudunuza ihtiyacı olan özeni gösterin.

Açık renkli, pembe kanamalar bu dönemde gerçekleşebilir. Fakat kanama parlak kırmızı renkli, çok ve pıhtılıysa hemen doktorunuza bildirmelisiniz.

Aktivite: Hangi hareketlerin sizin için güvenli olmadığını öğrenin

04-08Cam fanusun içinde yaşamayacaksınız, fakat hamilelik kendinizi güvende tutmanız gereken bir zamandır. Ve söz konusu hamile anneler olduğunda, kesinlikle yapılmaması gereken aktiviteler vardır. Bazıları çok açık olsa da  -araba kazası, yeni dövme, jakuzi gibi- yapılmaması gereken diğer aktiviteler sizi şaşırtabilir.

İLK TRİMESTER DOĞUM ÖNCESİ TESTLERİ

Doktorunuz bebeğinizin Down Sendromu ve diğer hastalıklara sahip olup olmadığını öğrenmek amacıyla size birçok test yaptırmayı teklif edecektir. Bunların bazıları oldukça basit testlerken (birkaç tüp kan vermeniz yeterli olacaktır), bazıları daha karmaşık prosedürler içerebilir. Fakat bunların hepsi sizin isteğinize bağlı. Bir testi yaptırmaya karar vermeden önce o testin ne olduğunu, nasıl yapıldığını ve hangi sonuçları alacağınızı doktorunuza sorun. Testlerin birçoğu teşhis koymaktan çok tarama yapma amacına yöneliktir. Bu nedenle sadece teşhis koymaya yönelik olan bir test bebeğinizin gerçekten bir problemi olup olmadığını size söyleyebilir. İlk trimester döneminde yaptırabileceğiniz bazı testler:

İlk trimester taraması: Bu test kanınızdaki iki proteinin seviyesini ölçmek için yapılan bir kan testini ve özel bir ultrason muayenesini kapsar. Ultrason muayenesi 11 ila 13. haftalar arasında yapılır, kan testi aynı zamanda veya birkaç hafta daha erken yapılabilir. Bu test size çocuğunuzun Down Sendromu ve birkaç diğer hastalığa daha sahip olması olasılığı hakkında bilgi verir. Her ne kadar test teşhis koymak amacıyla yapılmasa da, hiçbir risk taşımamaktadır ve daha riskli olan, fakat teşhis koyma amacıyla yapılan diğer testleri yaptırıp yaptırmayacağınıza karar vermekte yardımcı olabilir.

NIPT: 10 haftalık hamilelikten itibaren veya daha sonrasında Down sendromu’nu ve diğer genetik hastalıkları teşhis edebilen alternatif bir kan testidir. NIPT bütün kadınlar tarafından yaptırılabilir, fakat genelde yüksek risk taşıyan ve genetik bir sorunu olabilecek bebeğe sahip kadınlara yapılır. Bu da bir tarama testidir. Bir başka deyişle, eğer sonuçlar bir probleme işaret ediyorsa, kesin bir teşhis için başka testler yaptırmanız gerekmektedir.

CVS: Bu test teşhis koyma amacıyla yapılır ve plasentadan alınan hücrelerin laboratuvar ortamında incelenmesini kapsar. Test sonucuna bakılarak, bebeğinizin yüzlerce genetik bozukluktan birine sahip olup olmadığı tespit edilebilir. İlk trimester döneminde ve genelde 10 ila 12. haftalar arasında yapılır. Bu nedenle hamileliğin 16. ila 20. haftaları arasında yapılan bir başka testin erken versiyonu olarak görülebilir.

EN ÇOK OKUNANLAR