Hamileliğin 31. Haftası

Bu hafta bebeğinizin boyu 40 cm’den fazla, ağırlığı ise hemen hemen 1.800 gram.

HAFTA HAFTA GEBELİK

Taşıdığınız bu mucize şimdilerde bir kavun kadar, ne kadar heyecanlı değil mi! Bu durum yeni birtakım fiziksel zorluğa sebep olabilir, ama hiçbiri baş edemeyeceğiniz problemler değil.

Hamileliğinizin 31. Haftasında Bebeğiniz Ne Durumda?

Bu hafta bebeğinizin boyu 40 cm’den fazla, ağırlığı ise hemen hemen 1.800 gram. Başını, kollarını ve bacaklarını hareket ettirebilir ve derinin altında biriken yağ tabakası ile birlikte her geçen gün vücudu biraz daha genişliyor. Büyük ihtimalle çok fazla hareket ediyor, bu nedenle bebeğinizin tekmeleri ve taklaları nedeniyle uyuyamayabilirsiniz. Olaya iyi yönünden bakın: Bu bebeğinizin sağlıklı ve hareketli olduğunun bir göstergesi.

Bebeğinizin beyni bu haftalarda fazladan mesai yapıyor ve daha önce hiç olmadığı kadar hızlı bir şekilde gelişiyor. Bireysel sinir hücreleri arasındaki bağlantılar (bunlardan trilyonlarca yapmak zorunda) aşırı hızlı bir şekilde oluşturuluyor. Tabii ki bebeğiniz şu an plasenta sıvısında olduğundan koku alamıyor (bunu yapması için hava yoluyla kokuyu soluması gerekiyor). Fakat çok şanslısınız, sizin kokunuz onun alacağı ilk kokulardan olacak ve hızlı bir şekilde onun en favorisi haline gelecek.

2-31

Peki küçük bebeğiniz bütün gün siz meşgulken neler yapıyor? Yüz ifadeleri, hıçkırıklar, çiğneme, nefes almak, ellerini hareket ettirme, rahim duvarınız üzerinde ayakta durma ve hatta baş parmağını emmekle meşgul. Bazı bebekler baş parmaklarını o kadar güçlü emiyorlar ki bir nasırla doğuyorlar!

Kolları, bacakları ve vücudu şimdilerde kafasıyla orantılı boyutta ve kısa bir süre sonra içinden su geçmeye başlayacak olan idrar kesesi de dahil olmak üzere iç organları hızla gelişiyor. Kemik iliği, şimdiye kadar kırmızı kan hücreleri üretme işini üstlenmiş olan karaciğerden bu işi devraldı ve bu önemli işi artık yerine getiriyor.

Şu anda ne zaman karanlık ve ne zaman aydınlık olduğunu biliyor, fakat hala uykusunu veya hareket düzenini buna göre ayarlamamış olabilir. Birkaç hafta içerisinde büyük ihtimalle bebeğinizin hareketlerini ve uykusunu bir düzene oturttuğunu fark edeceksiniz. Eğer bebeğinizin hareketlerinde gözle görülür bir azalma hissederseniz, önce bir bardak su içmeyi deneyin. Eğer bebeğiniz hala hareket etmiyorsa hemen doktorunuzu arayın.

Hamileliğinizin 31. Haftasında Vücudunuz Nasıl Değişiyor?

Rahminizdeki kasların genişlediğini hissediyor musunuz? Birçok kadın Braxton Hicks adı verilen bu rastgele sancıları hamileliğin ikinci yarısından itibaren hissetmeye başlarlar. Bu sancılar genelde 30 dk sürer ve düzenli değillerdir. Sık bir şekilde gerçekleşen sancılar ağrınız olmasa bile erken doğum sinyali olabilir. Eğer 1 saatte 4’ten daha fazla sancınız olursa veya diğer erken doğum belirtilerini fark ederseniz, hemen doktorunuzu arayın. Bu değişimler vajinal akıntının artması (eğer daha sulu, mukuslu ve kanlı olursa); karın ağrısı, regl ağrısına benzer kramplar, pelvik bölgesindeki baskıda artış, sırtın alt bölgesinde oluşan ağrıyı (özellikle daha önce böyle bir ağrınız yoksa) kapsamaktadır.
Son zamanlarda kolostrum adı verilen erken dönem sütün göğüslerinizden geldiğini fark etmiş olabilirsiniz. Eğer cevabınız evet ise, kıyafetlerinizi korumak için göğüs pedi alabilirsiniz. Eğer cevabınız hayır ise, endişelenmeyin siz fark etmeseniz bile göğüsleriniz kolostrum oluşturuyordur. Eğer şu anki sütyenleriniz küçük geliyorsa bir emzirme sütyeni alabilirsiniz. Bu sütyeni alırken şu anki bedeninizden en az 1 beden büyük olanını seçmelisiniz. Sütünüz geldiğinde bu ekstra alan için mutlu olacaksınız.

3-31

Mideniz neredeyse göğüs bölgenizdeymiş gibi hissedebilirsiniz, çünkü hamileliğin 31. haftasında artık rahminiz göbek deliğinize çok yakın. Bu da rahminizin bütün iç organlarınızı itmesine, ciğerlerinizi sıkıştırmasına ve onların tam olarak genişlemesini imkansız hale getirmesine yol açıyor. Sonuç olarak vücudunuz hava için geniş bir alana sahip değil ve bebeğiniz doğana kadar da olmayacak. Her ne kadar siz bu nefes darlığından şikayetçi olsanız da, bebeğiniz kendisine gereken oksijeni plasentadan sağladığı için oldukça keyfi yerinde.

Hamileliğin sonuna doğru bebeğiniz pelvis bölgesine doğru düştüğünden, nefes alma probleminiz azalabilir. O zamana kadar durabildiğiniz kadar dik durmaya veya uyurken kendinizi bir yastıkla desteklemeye veya ciğerlerinize yer açmak için vücudunuzun yan tarafı üzerinde uyuduğunuzdan emin olun.

Aktivite: Hastaneye hangi eşyaları götüreceğinize karar verin

04-31Çantanızı şimdiden hazırlamanıza gerek yok, fakat yanınıza alacağınız eşyaların listesini yapmaya başlayabilirsiniz. Kıyafetler ve diş fırçasının yanında, yanına almanız gereken bazı eşyalar:

• Doğum esnasında odaklanacağınız bir obje veya fotoğraf
• Enerjinizi yüksek tutmak için atıştırmalıklar ve nefes için naneli sakız
• Rahat terlikler ve çoraplar
• Favori yastığınız
• Hafif bir okuma kitabı
• Emzirme pijaması ve sütyeni
• Bebeğinizi eve götürürken giydirebileceğiniz kıyafetler
• İsterseniz kamera
• Telefonunuz ve şarj aletiniz

DOĞUM ESNASINDA AĞRI TEDAVİSİ

Bebek doğurmanın tek bir doğru yolu yok. Her kadının çektiği ağrı ve doğumu birbirinden farklı. Bazı kadınlar önceden ağrı tedavisi istediklerine, bazıları ise bu ağrı ile ilaçsız bir şekilde baş etmeye karar veriyorlar. Bazıları da sadece işler çok kötüye giderse ilaç kullanmayı tercih ediyor. Bütün seçeneklerinizin iyi ve kötü yanlarını öğrenin, böylece bilinçli bir şekilde karar verebilirsiniz. İşte karar verirken göz önünde bulundurabileceğiniz birkaç madde:

  • Eğer hala kayıt olmadıysanız partnerinizle beraber doğum eğitimi sınıfına kaydolun. Eğitmenler genelde epidural ve sistemik ilaç gibi ağrıdan kurtulma yöntemleriyle beraber, nefes ve rahatlama teknikleri gibi ilaçsız yöntemlerin de üzerinde duruyorlar.
  • Birçok kadın, doğum esnasında ilaç almayı tercih ediyor. Bunların en popüleri vücudunuzun yarısını uyuşturan fakat bilinçli kalmanızı sağlayan epidural.
  • Bazı kadınlar doğum sancısını kontrol etmek için ilaçsız yöntemleri seçiyorlar. Eğer vücudunuzu kontrol etmek ve doğumun aktif bir parçası olmak istiyorsanız, normal doğum sizin için en uygun olan yöntem olacaktır. Fakat bu yolda ilerlemeye karar verirseniz, doğum esnasında oluşacak potansiyel ağrıyı ve rahatsızlığı kabul ediyor olmanız gerekir. Doğru hazırlanma ve destek ile bu yöntemin sizin için en iyisi olduğunu görebilirsiniz.
  • Doğum esnasında ister ilaç kullanmayı, ister normal doğum yapmayı seçmiş olun, bu seçiminizi değiştirme hakkınız olduğunu unutmayın.

EN ÇOK OKUNANLAR