Hamileliğin 16. Haftası

16 haftalık gebelik döneminde, hemen hemen bir avokado büyüklüğünde olan bebeğinizin önümüzdeki birkaç hafta içerisinde hem kilosu hem de boyu 2 katına çıkacak.

HAFTA HAFTA GEBELİK

Karnınızda kelebekler mi uçuşuyor? Büyük ihtimalle bebeğiniz tekmeliyor. Birçok anne adayı bu büyük değişimi 16 haftalık gebelik dönemi ve 20 haftalık gebelik dönemi arasında deneyimliyor, fakat güçlü karate tekmeleri beklemeyin. İlk tekme o kadar güç algılanıyor ki genelde mide kasılması veya sindirim problemleriyle karıştırılıyor. Ve bunu ilk defa deneyimleyen anne adayları için ilk tekmeleri fark etmek oldukça zor.

16 haftalık gebelik döneminde bebeğiniz ne durumda?

Son bir büyüme hamlesi için hazır olun. Şu anda hemen hemen bir avokado büyüklüğünde olan bebeğinizin önümüzdeki birkaç hafta içerisinde hem kilosu hem de boyu 2 katına çıkacak.

Bacakları öncesine göre daha fazla gelişmiş durumda. Omurgası ve sırtındaki kaslar güçlenmeye başladı, bu nedenle başını ve boynunu daha dik konumda tutabiliyor. Kafatası ve ayak tırnakları oluşuyor, yüzünde gelişen kaslar sayesinde bu kadar erken bir dönemdeyken bile kaşlarını çatabiliyor ve gözlerini oynatabiliyor. 16 haftalık gebelik döneminde gözleri de sonunda görmeye başladı ve az da olsa ışığı algılayabiliyor.

16 haftalık gebelik

Bebeğiniz biraz daha iyi görünmeye başladı, kaş ve göz kapaklarına sahip bir kafası var. Derisi yarı saydam, bir başka deyişle bebeğinize şuan bakabilseydiniz kan damarlarını açıkça görebilirdiniz.

Vücudunun içerisinde de büyük değişimler olmakta. Örneğin, kalbi vücuduna kan pompalamaya başladı ve her geçen gün pompaladığı kan miktarı artacak.

Sizin için önemli bir başka gelişme ise bebeğiniz artık sizi duyabiliyor! Gelişen kulakları sayesinde konuştuğunuzda veya şarkı söylediğinizde sizi duyabilir. Araştırmalar bebeklerin doğmadan önce duydukları sesleri doğduktan sonra tanıdığını gösteriyor. Bu nedenle dinlediğiniz şarkılara dikkat etmenizde fayda var.

16 haftalık gebelik döneminde vücudunuz nasıl değişiyor?

16 haftalık gebelik döneminde rahminizin üst kısmı kasık ve göbek bölgesinin ortasında yer alıyor ve onu destekleyen kaslarınız her geçen gün kalınlaşıp geriliyorlar. Hamileliğe alıştığınız için büyük ihtimalle daha iyi hissediyorsunuz: daha az mide bulantısı, daha az ruhsal durum değişikliği ve hamileliğin cildinize vuran ışıltısı iyi hissetmenize yardım ediyor.

Şu anda karnınızdaki çıkıntının göbek gibi değil de, bebek gibi göründüğü bir noktadasınız. Güzel bir amaç için bile olsa, kilo almanızı seyretmek sizin için zor olabilir. Vücudunuzun yeni şekline alışmak zor bir süreç olsa da, aldığınız her kilonun sizin ve bebeğinizin sağlıklı olduğuna işaret ettiğini unutmayın. Doğru beslendiğiniz ve düzenli olarak spor yaptığınız sürece uzun vadede herhangi bir problem kalmayacak. Unutmayın her kadın farklıdır, dolayısıyla herkesin aldığı kilo farklı olacaktır. Vücudunuzun yeni şekline biraz sevgi göstermek için bu hafta kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak bir aksesuar satın alın.

16 haftalık gebelik

Vücudunuzda şişen tek yer rahminiz değil. Burnunuzdaki mukus dokusu da, vücudunuzda dolaşan hamilelik hormonları ve artan kan dolaşımından dolayı şişebilir. Bunun sonucunda burun tıkanıklığı ve burun kanaması yaşayabilirsiniz. Ne yazık ki, hamileliğiniz ilerledikçe durum daha da kötüye gidebilir ve doktorunuz büyük ihtimalle bunun için size herhangi bir ilaç yazmayacaktır (ilaç yerine kullanabileceğiniz alternatif yöntemler için doktorunuza danışın). Tuzlu su spreyleri ve burun şeritleri kullanabilirsiniz, odanıza koyacağınız bir nem makinası da işe yarayabilir.

Aktivite: Doğum öncesi tatil planlayın

16 haftalık gebelikBebeğiniz doğduktan sonra siz ve partneriniz birbirinize eskisi kadar zaman ayıramayabilirsiniz. Bu nedenle doğum öncesi bir tatil planlamak süper bir fikir olacak. İkinci trimester dönemi de tatil yapmaya oldukça uygun. Üçünü trimesterda kendinizi yolculuk yapamayacak kadar yorgun hissedebilirsiniz. Eğer şehir dışına çıkamıyorsanız eğlenebileceğiniz yerel aktiviteler planlayabilirsiniz. Bir akşam yemeğine çıkmak veya sinemaya gitmek bile yeterli olabilir.

HAMİLELİKTE KİLO ALMAK

Ne kadar kilo almış olmam gerekiyor?

Hamileliğinize ortalama bir kiloda başladıysanız, bu trimesterda 5 ila 6 kilo almayı hedefleyin (bütün hamileliğiniz boyunca 10 – 13 kilo alacaksınız). Eğer hamilelikten önce çok zayıfsanız veya kilo fazlalığınız varsa veya ikiz bebek bekliyorsanız, doktorunuz size gerekenden daha fazla veya az kilo almanızı önerebilir.

Kilomu nasıl takip edebilirim?

İkinci trimester boyunca günde 340 kalori daha fazla yemeniz yeterli olacaktır. İhtiyacınız olan toplam kalori miktarı kilonuza ve günlük aktivitenize göre değişkenlik gösterebilir.

Eğer gerekenden fazla kilo alıyorsanız: Bazı kadınlar çok hızlı kilo alabilirler, buna rağmen hamilelik boyunca düşük kalorili diyetler uygulamak veya öğün atlamak doğru değildir. Bunun yerine kilo almanızı yavaşlatacak şu önerileri takip edebilirsiniz:

  • Güne yeterli miktarda protein, kompleks karbonhidratlar, lif ve az miktarda sağlıklı yağ içeren besleyici bir kahvaltı ile başlayın.
  • Sebze, tam tahıl, yağsız et ve düşük yağlı süt ürünleri tüketin. İşlenmiş gıdalar, paketlenmiş atıştırmalıklar ve şekerli tatlılardan uzak durun.
  • Elinizin altında peynir, yoğurt, humus, havuç, sebze, muz ve elma gibi taze meyveler bulundurun. Bu şekilde abur cubur yeme oranını düşürebilirsiniz.
  • Yağlı bir yiyeceğe alternatif olabilecek lezzetli bir yiyecek bulun. Dondurma yerine yağsız donmuş yoğurt, donut yerine simit, cips yerine yağsız mısır gibi.
  • Meyve suyu veya gazlı içecek yerine su için.

Doktorunuzun izin verdiği ölçüde spor yapın. Eğer spora başlamakta veya düzenli olarak yapmakta sorun yaşıyorsanız, size eşlik edecek birini bulun. Bu sizi motive edecektir. Öğle yemeği vaktinde yapılacak 20 dakikalık bir yürüyüş bile fark yaratacaktır.

Eğer yeteri kadar kilo alamıyorsanız: Bazı kadınlar gerektiği kadar kilo alamamaktadır. İşte size birkaç öneri:

  • Her gün milkshake için ve içine C vitamin ekleyin. Kalori artışı yaşayacaksınız ve dondurmanın içindeki kalsiyumdan faydalanacaksınız.
  • Avokado veya kuruyemişler gibi iyi yağlı yiyeceklerle beslenin.
  • Kurutulmuş meyve yemeye çalışın. Kurutulmuş meyveler tazeleri kadar doyurucu değildir bu nedenle daha fazla yersiniz ve daha fazla kalori almış olursunuz.
  • Yemeklerinize ek olarak atıştırmalıklar yemeyi unutmayın.
  • Bebeğiniz ve kendi sağlığınız için kilo almanız gerektiğini unutmayın. Eğer hala kilo almakta zorlanıyorsanız, yeme bozukluğunuz varsa veya görünüşünüzden şikayetçiyseniz doktorunuzla konuşun ve ihtiyacınız olan desteği alın.

EN ÇOK OKUNANLAR