Hamileliğin 15. Haftası

15 haftalık gebelik döneminde, gelişimine hızla devam eden bebeğiniz artık bir elma boyutunda ve yaklaşık olarak 50 gram ağırlığında.

HAFTA HAFTA GEBELİK

15 haftalık gebelik döneminde gelişimine hızla devam eden bebeğiniz artık bir elma boyutunda ve yaklaşık olarak 50 gram ağırlığında. Yüz hatları belirginleşmeye devam etmekte ve gününün çoğunluğunu uyku ile geçirmektedir. Henüz daha göz kapakları tam olarak şekillenmemiş olsa da, bebeğiniz artık ışığı fark edip ondan kaçabiliyor. Bunun yanı sıra bebeğiniz yutma, emme gibi daha özelleşmiş yetenekleri yavaş yavaş kazanmaya başlıyor. Hatta bunlara ek olarak tat alma duyuları da gelişmiş durumda. Ama maalesef aldığı tatları hatırlamayacak. Yine hatırlamasa bile gelişimine katkı sağlayabilecek bir yeteneği de bu dönemde geliştiriyor. Bu haftalardan itibaren artık bebeğiniz sizi duyabiliyor. Ona bol bol şarkı söyleyebilirsiniz.

Anne adaylarının birçoğu hissedemese bile, bebeğiniz artık içerde hareketli ve çok ufak olsa da onun tekmelerini duyma şansınız var. Sizin için ise bu haftalar artık karnınızın iyiden iyiye şekil aldığı, elinizi karnınızda gezdirdiğinizdeyse elinize yumuşak top gibi bir kitlenin geldiği zamanlardır. Eski pantolonlarınızın dar gelmesi çok normal. Hamileliğin artılarından olan rahat kıyafetler, bu haftalardan sonra anne adayları için daha tercih edilesi hale geliyor.

15 haftalık gebelik döneminde bebeğiniz ne durumda?

Neredeyse bütün bebeklerde, bu hafta itibariyle vücut sistemlerinin tamamı anne karnında çalışabilecek biçime gelmiş durumdadır. Pankreas artık kandaki şeker miktarını düzenlemeye yarayan insülini salgılayabilir. Tiroid bezi de çalışmaya başlamıştır. Ayrıca 15 haftalık gebelik döneminden itibaren bebeğinizin yüz kasları çalıştırabilir hale gelmiştir. Bunların yanı sıra derisi o kadar ince ve transparandır ki, bebeğinizin damarları derinin üzerinden görülebilecek bir durumdadır. Derisinin üzerini örten ince bir tüy tabakası oluşmuştur ve bu tabaka 20. haftalara kadar bebeğinize eşlik eder.

15 haftalık gebelik

Bunlar gerçekleşirken, bir yandan da bebeğiniz duyma yeteneğini geliştirme aşamasındadır. Henüz dış kulak tam anlamıyla oluşmadığı için o kadar başarılı olmasa da, duyma yetisine sahip sayılır. Bu haftalardan itibaren sizi duyduğunu düşünüp pozitif olmanızda ve pozitif şeyleri konuşmanızda yarar var. Kulaklarında olduğu gibi gözleri de henüz gelişim aşamasında ve daha göz kapaklarını oluşturamadı, ancak bu ışığı hissedemeyeceği anlamına gelmiyor. Anne karnına bu dönemde eğer el feneriyle ışık tutulursa bebek bu ışığı hissedecek ve ışığın geldiği yönün aksine doğru hareket edecektir.

Ancak bu hareketleri hissedememeniz normal. Anne adaylarının birçoğu bebeğinin hareketlerini 16. ila 22. hafta arasında hissetmeye başlar. Eğer ultrason esnasında denk geldiyseniz bebeğiniz hareket etmeye 7-8. haftadan sonra başlamıştır. Ancak sizin bunu hissetmeniz biraz daha zaman alacak. Birçok anne, bu hareketleri karnının içinde ufak bi balığın yüzüşüne, bir kelebeğin uçuşuna ya da mısır patlamasına benzetmektedir. İlk zamanlar gaz ya da açlık halinde oluşan hareketliliği bebeğin hareketiyle karıştırabilirsiniz, fakat ilerleyen zamanda hareketleri düzenli bir şekilde hissetmeye başlayınca aradaki farkı rahatlıkla anlar hale geleceksiniz.

Bu hafta içinde birçok ebeveynin merak konusu olan bebeğin cinsiyetinin ne olacağı sorusu cevap bulabilir. Bebeğinizin elleri kolları gelişti ve artık ultrasonda görülebilir hale geldi. Ancak henüz bu sorunun cevabını öğrenememe ihtimaliniz de çok yüksek, çünkü bu durum tamamen bebeğin anne karnındaki pozisyonuna, kullanılan görüntüleme aletlerinin ve onu kullanan kişinin başarısına ve de bebeğin cinsiyetine bağlı olduğu için (kız bebeklerin cinsiyetini ayırt edip kesin konuşmak her zaman daha zordur), bebeğinizin cinsiyeti hakkında olan merakınız birkaç hafta daha devam edebilir.

15 haftalık gebelik döneminde vücudunuz nasıl değişiyor?

Bu haftalar artık anne karnının iyiden iyiye belirginleştiği haftalardır. Ancak vücudunuzdaki değişim yalnızca karnınızla sınırlı kalmıyor. Anne vücudu, bu zamanlarda anne sütü üretebilecek hale gelmek için çalışıyor. Bu durum, anne adaylarının zaman zaman meme uçlarında hissedebileceği ıslaklığı açıklıyor. Bu durum 15 haftalık gebelik dönemi için gayet sıklıkla görülen ve normal olan bir durum.

Zaman zaman hamilelerin burunları tıkalıymış gibi hissetmeleri ve beklenmedik bir anda burun kanaması yaşamaları bu haftalarda gerçekleşebilecek olaylar arasında. Bu durum için endişelenilecek bir şey yok, vücuttaki hormonal değişimlerle kan basıncının artmasının bir sonucu.

15 haftalık gebelik

Birkaç beklenmedik küçük olayın dışında 15 haftalık gebelik döneminde, hamileliğin en güzel zamanlarının yaşandığı haftalardandır. Erken dönem hamilelik semptomlarının birçoğu bu zaman diliminde görülmez ve anne adayları ilk trimestera göre daha rahat ve sorunsuz zamanlar geçirebilirler.

Eğer amniyosentez yaptırmayı düşünüyorsanız, hamileliğin 15. haftasından 18. haftaya kadar olan süreç bu uygulama için gayet uygun. Bu uygulama sayesinde daha bebek anne karnındayken, ileride sahip olabileceği genetik ve kromozomal hastalıkların yüzlercesi teşhis edilebiliyor. Anne karnında bebeğin etrafında bulunan ve onun rahatça hareket etmesini sağlayan amniyonik sıvıdan yapılan bu test sayesinde, bebeğiniz henüz herhangi bir hastalığa sahip olmadan onun sağlığını güvence altına almak mümkün. Ancak sonuçları beklerken endişeli olmanıza gerek yok. Yapılan testlerin çoğunda, sonuçlar bebeklerin aslında sağlıklı olduğunu tescilliyor ve sizin bebeğinizin sağlığı için olan endişelerinizden birkaçını kafanızdan siliyor.

Aktivite: Bebeğinizle konuşun

15 haftalık gebelikBelki ilk bakışta yüz yüze konuşmak kadar etkili gelmeyecek olsa bile, anne ve bebek arasında kurulacak olan bağın başlangıcı anne adayının karnındaki bebekle konuşmasıdır. Eğer diyalog kurmaya çalışır gibi yapmak sizin için birazcık garip geldiyse, başka aktiviteler deneyerek bebeğinizle konuşmaya başlayabilirsiniz. Onun için şarkı söylemek, okuduğunuz kitabı sesli bir şekilde okumak gibi şeyler güzel ve daha rahat bir başlangıç olabilir. Hatta bu dönemde bebeğinizle bir sırrınızı paylaşmak sizin için rahatlatıcı olabilir. Bunlar aynı zamanda bebeğiniz doğduktan sonraki süreç için de önemli alıştırmalardır. Anne karnında bebekle yapılacak konuşmalar, bebeğin doğduktan sonraki dil yeteneklerinin gelişimi için de önem arz etmektedir.

HAMİLELİKTE SAĞLIKLI BESLENME

Anne adayları için beslenmeye dikkat etmek, genellikle 15. hafta itibariyle alışılmış sıradan bir durum haline gelir. Yine de sıkılmamak ya da rehavete kapılmadan hayat tarzınızda doktorunuz tarafından önerilen değişiklikleri yapmak önemli.

Diyetinize dikkat etmeye devam: Doğru beslenme yalnızca doktorunuz tarafından size özel hazırlanmış olan programlarla mümkündür. Buna uymaya devam etmeniz bebeğinizin gelişimi açısından önemli. Bu dönemde gıda takviyeleri almaya devam etmeniz gerekli. Özellikle folik asit, iyot, kalsiyum, protein gibi yapı taşlarının günlük olarak alınması şart.

Kuruyemişler sizin için bu dönemde iyi olabilir: İçerdiği besin değerleri itibariyle hem sizin hem bebeğinizin sağlıklı gelişimine fındık, ceviz, Antep fıstığı gibi besinler yardımcı olabilir. Bu kuruyemişlerden günde bir avuç tüketmek, hem sizi mutlu edecek hem de diyetinize uymanızda size yardımcı olacaktır.

Susuz kalmamak ve bol su içmek önemli: Bedenin genel olarak susuz kalmasını engellemenin yanı sıra, düzenli ve bol miktarda su içmek, hamilelerin bu dönemlerde yaşayacağı hamilelik semptomlarını düşürmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca uzun süre vücudun susuz kalması, yani dehidrasyon, erken doğumlara neden olabilmektedir. Özellikle hamileliğinin bir dönemi yaz aylarına denk gelmiş kişiler, terleme ile kaybettikleri suyu muhakkak bol sıvı tüketerek telafi etmelidirler.

Peki 32 haftalık gebelik döneminde neler oluyor?

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Kızamıkla Gelen Hastalıklara Dikkat

  Kızamıkla Gelen Hastalıklara Dikkat


  Notice: Undefined variable: post in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288

  Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288
  Kızamık nedir? Çocukluk çağının önemli ateşli döküntülü hastalıklarından biri olan...

 • Emzirmenin Anne ve Bebek İçin Faydaları

  Emzirmenin Anne ve Bebek İçin Faydaları


  Notice: Undefined variable: post in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288

  Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288
  Bebeğin hem ruh sağlığı hem de vücut sağlığı için anne sütünün önemi büyüktür. Bu...

 • Bebeğiniz Yeni Gıdalarla Tanışıyor

  Bebeğiniz Yeni Gıdalarla Tanışıyor


  Notice: Undefined variable: post in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288

  Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288
  Bebeklerin 6. ayını bitirmesiyle tamamlayıcı beslenme dönemi başlıyor. Bu heyecanlı bir...

 • Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

  Çocuklarda Tuvalet Eğitimi


  Notice: Undefined variable: post in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288

  Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288
  Tuvalet alışkanlığı kazanma, çocuğun hayatında önemli bir gelişimsel olaydır. Tuvalet...

 • 2 Köfte Çocukların Günlük Demir Ve Çinko İhtiyacını Karşılıyor

  2 Köfte Çocukların Günlük Demir Ve Çinko İhtiyacını Karşılıyor


  Notice: Undefined variable: post in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288

  Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288
  Çocukluk döneminde erişkinlere nazaran enfeksiyon hastalıkları daha sık görülüyor. Bunun...

 • Tüp Bebekte Merak Edilen Sorular

  Tüp Bebekte Merak Edilen Sorular


  Notice: Undefined variable: post in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288

  Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288
  Tüp bebek tedavisi ile ilgili merak edilen sorulara Prof. Dr. Cem Demirel cevap verdi. 1. Tüp...

 • Çocuklar Ameliyata Nasıl Hazırlanmalı?

  Çocuklar Ameliyata Nasıl Hazırlanmalı?


  Notice: Undefined variable: post in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288

  Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288
  Çocukların doktor korkusu, hastane deneyimlerini aileler için travmatik bir hale getirebiliyor....

 • Göz Hastalıklarının Erken Tedavisi Çocuğun Hayatını Değiştiriyor

  Göz Hastalıklarının Erken Tedavisi Çocuğun Hayatını Değiştiriyor


  Notice: Undefined variable: post in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288

  Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288
  “Bebeğim beni ne zaman görmeye başlayacak?” Yeni bebek sahibi olan ailelerin en merak...