Hamileliğin 1. Haftası

Gebelik dönemi başlıyor… 1 haftalık gebelik döneminde ilk hamilelik belirtileri neler olacak?

HAFTA HAFTA GEBELİK

Döllenme gününün tam olarak saptanması mümkün olmadığı için gebeliğin başlangıcı olarak son regl döneminin ilk günü kabul edilir. Spermin yola çıkmasından yumurtaya ulaşmasına kadar geçen süre yaklaşık 12 saattir. Yüzlerce sperm yumurtaya yönelir ancak sadece bir tanesi yumurtanın dış yüzeyinden içeri girer. Bu süreçte rahim iç zarı da gebelik için uygun ortamı oluşturabilmek için kalınlaşmaya başlar. Anne adayının kanında ise östrojen adı verilen kadınlık hormonunun hızlı yükselmeye başlayacağını belirtelim. 1 haftalık gebelik döneminde başka neler olacak, ilk hamilelik belirtileri nasıl karşınıza çıkacak, tüm bu  detaylar yazımızın devamında.

Dikkat!

Gebeliğin ilk günleri görülen hafif kanlanma, hamileliğin başladığının işaretidir. Hamile kalmayı planladığınız dönemde hafif kanlanma olursa bunu hamilelik belirtisi olarak değerlendirebilirsiniz.

Önemli!

Hamilelikte vücut eskisine göre daha fazla demir emer çünkü adet kanamasıyla dışarı atılan demir artık vücutta kalmaktadır. Demir, sağlam kemik ve dişlerin oluşmasına yardım eder.

1. Gün

Bugün ovumunuz (yumurta hücreniz) ile eşinizin sperminin birleşmesinden tek hücreli bir organizma meydana gelir. İlerleyen aylarda kızınız ya da oğlunuz zigot adı verilen gözle görülmesi hayli zor bu tek  hücreden gelişecek. Bu başlangıca hamile kalmak ya da döllenmek denir. Geriye dönüp baktığınızda, bu tarihi hatırlıyor musunuz? Bazı kadınlar yumurtladıkları zamanı anlayabilir, bazıları anlayamaz. (Her iki durum da normaldir.) Spermin yola çıkmasından Fallop tüpünde (yumurtalıklarla rahmi bağlayan tüp) bulunan yumurtaya ulaşması yaklaşık 12 saat alır. Yüzlerce sperm yumurtaya yönelir, ama sadece bir tanesi yumurtanın  dış yüzeyinden içeri girer. Bu döllenme süreci ilgili hücrelerin olağanüstü faaliyetine sahne olsa da, tıpkı hücrelerinizdeki başka bir faaliyetin ya da kırmızı kan hücrelerinin rutin üretiminin farkında olmadığınız gibi, döllenme sürecinin de farkında olmazsınız.

Bilginiz olsun: Sperme gerekli olan uzun yolculuk süresi nedeniyle döllenme dönemi, yumurtlamadan önceki beş gün ile yumurtlama günü arasındaki zamana yayılır.

Bunu biliyor muydunuz? Her zigot genetik olarak  benzersizdir. Tek yumurta ikizlerinde bile.

2. Gün

Bugün ilk hücre bölünmesi olur. Sizin yumurta hücrenizle eşinizin sperminin oluşturduğu o tek hücreden iki hücreli bir kürecik oluşur. Bu hücre küreciği Fallop tüpünde serbestçe hareket eder, tüpün içini döşeyen küçük tüylerin (cilia) hareketleri ve yerçekimi nedeniyle oradan oraya gider. Şimdi, önce bağışıklık baskılayıcı bir protein olan Erken Hamilelik Faktörü (EHF) üretilir. EHF olmazsa bedeniniz, gelişmekte olan bebeği (bakteri ve virüs gibi) bir yabancı madde sanıp saldırır. -EHF olduğunda, bebeğiniz risklerden uzak gelişmeye devam edebilir.

ÖNEMLİ

Hamileliğin sonuçlarını etkileyen tüm faktörler içinde en önemli ve değiştirilmesi en kolay olanı beslenmedir. Yeterli kalorinin alındığı besleyici bir diyet doğrudan sizin sağlığınız, bebeğinizin gelişimi ve bebeğinizin gelecekteki sağlığı için fayda sağlar. En önemli besin maddeleri protein, kalsiyum, folik asit, demir, çinko, k vitamini, B vitaminleri ve eser elementlerle doğal gıdalarda bulunan fitokimyasallardır. Birinci çocuğu iki yaşından küçük kadınların vücutlarındaki demir deposunu takviye etmeleri gerekebilir. Bir yaşını aşmış çocuğunu emzirmeye devam eden kadınlar beslenmeye özel önem göstermelidir.

3. Gün

Son 24 saat içinde birbirinin eşi hücrede üç ya da dört hücre bölünmesi oldu. Birbirine sıkı sıkıya bağlı, katı bir küre şeklinde iki hücre dört, dört hücre sekiz, sekiz hücre on altı hücre oldu. Başlangıçtaki hücre daha küçük birimlere bölündüğü için bebeğin toplam büyüklüğünde bir artış olsa bile, bu artış henüz çok azdır.

Bebeğinizin hücreleri artık, sizin ürettiğiniz yumurtada depolanmış olan besin maddelerinden faydalanarak üretilir.

Gıdalar Hakkında

Besin desteklerinde ve zenginleştirilmiş gıdalarda bulunan folatın sentetik şekli olan folik asit, gıdalarda bulunan doğal şekline (folasin) göre aslında daha iyi emilir. Halen ABD’de tüm rafine tahıl ürünleri (kahvaltı gevrekleri, makarna, yulaf ezmesi, un, çörekler, mısır unu ve pirinç) folik asitle zenginleştiriliyor. Bebeğin omurilik ve beyin gelişimini desteklemek amacıyla kadınlara hamilelikleri boyunca günde 600 mcg folik asit almaları önerilir. Hamilelik döneminde sigara içilmesi hem folik asit hem de C vitamini ihtiyacını artırır.

4. Gün

On altı hücreden oluşan katı kürecik  Fallop tüpünün ucuna ulaşır. Yakında, rahmi kaplayan ve yüksek mktarda yağ ve şeker içeren dokunun ( endometrium) salgılarıyla bir miktar beslenmeye başlayacaktır. Bunun somucunda hücre küreciği, yuvalanmaya (emplantasyon) hazırlık kapsamında bu salgıyı yapışkan hale getiren bikarbonat salgılar.  Kısa bir zaman önce döllenmiş yumurta olan hücre küreciği hala gözle görülemeyecek kadar küçüktür, ama bugün ya da yarın rahminize girecektir.

Bilginiz olsun: Proteinler bebeğin dokularının yapımı içici gerekli olan amino asitleri içerir. Günlük önerilen protein miktarı 60 gramdır. ABD’deki çoğu hamile kadının bu miktarı karşılamak için beslenme programına proteinden yana zengin gıdalar eklemesi gerekmez. Aşırı protein tüketiminin sağlığa bir yararı yoktur. Fitokimyasallar, aromalı otlar, baharatlar, tahıllar, bakliyat ve sebzeler gibi bitkisel kaynaklı gıdalarda bulunan biyolojik bakımdan aktif maddelerdir. Fitokimyasallar için önerilen bir günlük tüketim miktarı yoktur; bu maddelerin, hamile olsun olmasın, bütün kadınların sağlıklı olmasına yardımcı olma potansiyeli tartışmasızdır. Besin destekleri ya da zenginleştirilmiş gıdalar yerine doğal gıdalar, özellikle meyve, sebze, bakliyat ve tam tahıllar en güvenli kaynaklardır.

5. Gün

Hücre küreciğinde önemli bir değişiklik meydana gelir. Hücreler tarafından salınan sıvı, hücre küreciğinin merkezine geçer ve hücreleri iki gruba böler. Dışarıda kalan grup gebeliği destekler, ernbriyonik disk adı verilen içeride kalan grup ise bebeği oluşturur. Ortasında boşluk olan hücre küreciğine blastokist denir. Hücre küreciği henüz rahminize girmediyse, bugün girecektir. Beden, hücre küreciğinin salgıladığı EHF nedeniyle daha bebeğin varlığının farkında değildir.

Bunu biliyor muydunuz? Vücut hamilelik sırasında eskisine göre daha fazla demir emer; çünkü genelde âdet kanamasıyla dışarı atılan demir artık vücutta kalmaktadır. C vitamini ve bakır ilk trimester döneminde önerilen günde 30 mg demirin emilimini artırır. Demir, sağlam kemik ve dişler oluşmasına yardım eder.

6. Gün

Eğer hücre küreciğini iki hücre grubuna ayıran sıvı, hücre küreciğinin merkezine hâlâ geçmediyse, bugün geçecektir. Sıvıyla dolu hücre küreciği rahminizin yapışkan yüzeyinde durur. Hücre küreciğinde şimdi yüzlerce hücre vardır. Bunlardan bazıları küreciğin içinde bir tümsek oluşturmak için bir araya toplanır.

Hücre küreciği rahminizin yüzeyinde durduğunda, yuvalanma süreci başlar. Yuvalanma sırasında teması gerçekleştiren dıştaki hücreler rahim yüzeyindeki hücrelerle birleşir. Yuvalanma hücre küreciğini korur ve sizin kanınızdan hücre küreciğine oksijen ve besin maddeleri akışını sağlar.

Bunu biliyor muydunuz? Hamileliğin bazı erken işaretleri arasında memelerin ya da meme başlarının karıncalanması ya da hassaslaşması, bulantı, aşırı yorgunluk, adet görmemek ya da sık vajinal lekelenme yer alır. Eğer önceki bebeğinizi hala emziriyorsanız ya da emzirmeyi yeni kestiyseniz göğüsteki değişiklikleri saptamak güç olabilir.

Gıdalar Hakkında Gıdaların işlemden geçirilmesi içerdikleri besin değerini yok eder. Taze gıdaların donmuş gıdalara, donmuş gıdaların da konserve gıdalara göre besin değeri daha yüksektir. Tüm pişmiş sebzelerde besin değerini muhafaza etmek istiyorsanız, buharda, ızgarada ya da mikrodalgada pişirin.

7. Gün

Yuvalanma devam eder. Rahme yapışan hücre küreciği  0,1 mm’dir. Şu imla işaretinin (:) kapladığı yere bu küreciklerden on tane sığar. Yuvalanma sırasında hücre küreciği rahim yüzeyindeki bazı dokuları yerinden ederek orada kendine yer açar. Bunun sonucu hafif bir kan lekesi olabilir. Bu lekelenmeyi hafif bir adet kanaması sanmayın—bu, hamileliğinizin başladığının işaretidir.

ÖNEMLİ

Bitkisel çayları, sağlık ürünleri satılan bir dükkândan almış olsanız ve üzerinde “doğal” olduğu yazıyor olsa bile, içmeden önce doktorunuza danışın. Bitkisel ilaçlar da tıbbi bir tavsiye olmaksızın kullanılmamalıdır. Bulantınız olduğunda çay, kahve, su ve narenciye suyundan uzak durun. Hamilelikte nasıl bitki çayı tüketilmeli, öğrenmek için tıklayın.

Gıdalar Hakkında Hamilelik boyunca tüketilecek beş harika şey vardır: Portakal suyu, yoğurt, brokoli, baklagiller (kuru fasulye ve mercimek gibi) ve incir. Taze ya da kuru incirde çoğu sebze ve meyveye göre daha fazla lif, muzdakinden daha çok potasyum ve bol miktarda kalsiyum ve demir bulunur. Merhaba yağsız incirli kurabiyeler!

Bebeğinizin gelişiminin ne durumda olduğunu öğrenmek için hafta hafta gebelik sürecini takip edebilirsiniz.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Kızamıkla Gelen Hastalıklara Dikkat

  Kızamıkla Gelen Hastalıklara Dikkat


  Notice: Undefined variable: post in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288

  Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288
  Kızamık nedir? Çocukluk çağının önemli ateşli döküntülü hastalıklarından biri olan...

 • Emzirmenin Anne ve Bebek İçin Faydaları

  Emzirmenin Anne ve Bebek İçin Faydaları


  Notice: Undefined variable: post in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288

  Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288
  Bebeğin hem ruh sağlığı hem de vücut sağlığı için anne sütünün önemi büyüktür. Bu...

 • Bebeğiniz Yeni Gıdalarla Tanışıyor

  Bebeğiniz Yeni Gıdalarla Tanışıyor


  Notice: Undefined variable: post in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288

  Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288
  Bebeklerin 6. ayını bitirmesiyle tamamlayıcı beslenme dönemi başlıyor. Bu heyecanlı bir...

 • Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

  Çocuklarda Tuvalet Eğitimi


  Notice: Undefined variable: post in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288

  Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288
  Tuvalet alışkanlığı kazanma, çocuğun hayatında önemli bir gelişimsel olaydır. Tuvalet...

 • 2 Köfte Çocukların Günlük Demir Ve Çinko İhtiyacını Karşılıyor

  2 Köfte Çocukların Günlük Demir Ve Çinko İhtiyacını Karşılıyor


  Notice: Undefined variable: post in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288

  Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288
  Çocukluk döneminde erişkinlere nazaran enfeksiyon hastalıkları daha sık görülüyor. Bunun...

 • Tüp Bebekte Merak Edilen Sorular

  Tüp Bebekte Merak Edilen Sorular


  Notice: Undefined variable: post in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288

  Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288
  Tüp bebek tedavisi ile ilgili merak edilen sorulara Prof. Dr. Cem Demirel cevap verdi. 1. Tüp...

 • Çocuklar Ameliyata Nasıl Hazırlanmalı?

  Çocuklar Ameliyata Nasıl Hazırlanmalı?


  Notice: Undefined variable: post in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288

  Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288
  Çocukların doktor korkusu, hastane deneyimlerini aileler için travmatik bir hale getirebiliyor....

 • Göz Hastalıklarının Erken Tedavisi Çocuğun Hayatını Değiştiriyor

  Göz Hastalıklarının Erken Tedavisi Çocuğun Hayatını Değiştiriyor


  Notice: Undefined variable: post in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288

  Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288
  “Bebeğim beni ne zaman görmeye başlayacak?” Yeni bebek sahibi olan ailelerin en merak...