Gebelikte İlaç Kullanımı

Bitkisel kaynaklı olan ilaçlar da dahil olmak üzere size önerilen veya reçete edilen bütün ilaçları gebeliğinizi takip eden doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

HAMİLELİK

Bütün ilaçlar vücudumuzu bir şekilde etkilemektedir. Bu nedenle gebe olduğunuzda ilaç kullanımı konusunda daha dikkatli olmanız gerekiyor.

Bitkisel kaynaklı olan ilaçlar da dahil olmak üzere size önerilen veya reçete edilen bütün ilaçları gebeliğinizi takip eden doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Düzenli almakta olduğunuz ilaçları gebe kalmadan önce doktorunuza danışarak, gebelikte zarar vermeyecek ilaçlarla değiştiriniz.

Gebelikte Hangi İlaçları Alabilirim?

Pek çok gebe hanım gebelikte hangi ilaçları güvenle kullanabileceklerini bilmemektedir. Aşağıda sık karşılaşılan bazı sağlık sorunlarında güvenle kullanılabilecek bazı ilaçlar anlatılmıştır: Asla doktorunuzun bilgisi dışında ilaç kullanmayınız

Baş Ağrıları , kas ağrıları ve hafif ateş için parasetamol içeren ilaçlar (Minoset ,Vermidon, Termalgine )

Soğuk algınlığı, burun akıntısı grip ve benzeri durumlarda serum fizyolojik burun damlası veya okyanus suyu spreyleri ( Berkofiz burun damlası, Sterimar solüsyon ) Çok gerekli olan durumlarda ilk 3 ay içinde Benadryl losyon veya tablet alınabilir. 3 aydan sonra Sudafed kullanılabilir. Otrivin, iliadin gibi içinde damarları kasan (vazokonstrüktör) maddeler olan burun damlaları kullanmayınız. Boğaz ağrısı, yutkunurken ağrı için hafif tuzlu suyla gargara veya pastiller kullanılabilir (strepsils-bepanthene)

Alerjik rahatsızlıklar için benadryl tablet alabilirsiniz.

Öksürük için dextromethorphan veya guaifenesin içeren şuruplar alınabilir. Ancak öksürük için en iyi tedavi bol sıvı almaktır.

Mide yanması ve gaz şikayetleri için antiasit ilaçlar alabilirsiniz ( Talcid tablet, Rennie tb, Rennie Duo Şurup, Gaviscon Tablet).

Diş tedavileri için epinefrin içermeyen lokal anestezi ilaçları kullanılabilir. Ağrı için parasetamol kullanılabilir.

Gebelikte antibiyotik kullanımı çok özel bir durumdur ve ihtiyaç olmadıkça kullanılmamalıdır. Bazı antibiyotikler kesinlikle kullanılmamalıdır: Tetrasiklin, Doxycycline (tetradoks tb, monodoks tb), Ciprofloxacine (cipro ), Ofloxacine (oflocide), Cotrimoxazole (Bactrim ..İlk 3 ay için alınmamalı). Antibiyotik kullanımı gerekli ise penisilin grubu ve sefalosporin grubu ilaçlar tercih edilmelidir.

Grip veya Soğuk Algınlığı Olduğunuzda Ne Yapacaksınız?

Grip virüsler tarafından yapılan ve hızla çevreye yayılan bir hastalıktır. Şikayetler genellikle birkaç günde artar. Bu hastalığın kesin bir tedavisi yoktur. Antibiyotikler bu hastalığı tedavi etmez. Şikayetinize göre yukarda listelenen ilaçları alabilirsiniz.

Gebeyken soğuk algınlığı veya grip olduğunuzda şunları yapın:

 • Olabildiğince çok istirahat edin
 • Bol miktarda sıvı alın.
 • C vitamini alabilirsiniz
 • Halsizli kırgınlık için parasetamol kullanabilirsiniz (günde 3-4 tablete kadar alınabilir)
 • Burun tıkanıklığı durumunda burun spreyi kullanılabilir.

Doktorunuzu Ne zaman Aramalısınız?

Aşağıdaki belirtiler varsa lütfen doktorunuzu arayınız:

 • Cilt renk değişiklikleri ile birlikte yüksek ateş ( 37.5 C dereceden fazla) varsa
 • 24 saat den uzun süre sıvı alamaz iseniz veya beslenme problemi varsa
 • Yutma zorluğunun devam etmesi ve boğaz ağrısının geçmemesi
 • Ağrı kesici ilaçlarla düzelmeyen baş ağrıları
 • Öksürmekle birlikte yeşil-sarı renkli balgam çıkartılıyorsa
 • Nefes alırken zorlanma, göğüs ağrısı oluyorsa.

EN ÇOK OKUNANLAR