Gebe Kalmadan Önce Hastalıklarınızı Gözden Geçirin

Kronik bir hastalığınız varsa gebe kalmadan önce önlem alınması ve hamileliğin planlanması büyük önem taşıyor.

HAMİLELİK ÖNCESİ

Bebeğinizin gelecekte yaşayacağı sağlık problemlerinin önemli bir kısmı öngörülebilir. Annenin ve babanın epigenetik haritası burada belirleyici faktör. Eğer kronik bir hastalığınız varsa gebe kalmadan önce önlem alınması ve hamileliğin planlanması büyük önem taşıyor. Prof. Dr. Erol Bolu konuyla ilgi verdiği detaylı bilgiler yazımızın devamında.

Daha az bilinen ve tanınan hastalıkları artık tanıyoruz

Günümüzde hastalıklar ciddi anlamda çeşitlendi ve ismi daha az duyulmuş hastalıklar ortaya çıkmaya başladı. Bunların hepsi hakkında net bir bilgi olmamasıyla birlikte, dışarıdan ilaç desteği alınmasına rağmen başka hastalıklarla seyredebiliyorlar. Temel kural şu, taşıyıcı birtakım hastalıklara sahip olan anne adaylarının gebelik planlarını mutlaka doktorlarıyla birlikte yapması gerekiyor. Örneğin hipotiroidi, diyabetes mellitus, genetik metabolik hastalıkları, fenilketonüri olan bir kadın, anne olmadan önce gerekli önlemleri almalıdır. Doğum sonrası bebekte hastalık olup olmadığı da mutlaka incelenmelidir.

Tip 2 diyabet

Toplumun büyük bir kısmını ilgilendiren metabolik hastalıkların başında tip 2 diyabet geliyor. Burada önemli etmen annedir. Eğer annenin ailesinde hastalık öyküsü özellikle tip 2 diyabetin mody tipi varsa gebelik öncesi doktora danışılmalıdır. Genetik çalışmalarda mody tip diyabetin tüm alt grupları tanımlandığı için buradaki tipe göre insülin mi yoksa ilaçla mı gebelik sürecinin yönetileceği konusunda farklı değerlendirmeler yapılır. Diyabeti tek başına bir hastalık olarak düşünmemek, beraberinde gerek metabolik gerekse kardiyovasküler hastalıkların yükünü de taşıyan bir hastalık grubu olduğunu unutmamak gerekir. Gebelik planlayan anne adaylarından hazırlık döneminde bazı tahliller istenir. Burada kan şekeri de ölçülmektedir. Değerleri 92 mg ve üzeri olan kadınların gebelikte diyabetle tanışma ihtimali hayli yüksektir. Gebeliğin gerekli dönemlerinde de mutlaka şeker yükleme testi yapılmalıdır.

Hipertansiyon

Çocuğunuzun geleceği için metabolik risk taşıyan hastalıklardan bir diğeri hipertansiyon. Annede erken yaşta ortaya çıkan tansiyon, koroner kalp hastalığı ve 55 yaş öncesi bu hastalıklara bağlı olarak bir kayıp söz konusu ise bu durum hem anne adayı hem de bebek için bir risktir. Gerekli önlemler henüz gebelik oluşmadan alınmalıdır.

Feokromasitoma, hipertansiyonla böbrek üstü bezlerinde tümörlerle seyreden bir hastalık grubudur. Ailede bu hastalık öyküsü bulunan biri varsa gebelik öncesi anne ve baba adayı değerlendirilmelidir. Topluma sağlıklı bireyler kazandırmak açısından ailelerin de bu konuda bilinçli olması büyük bir artıdır.

Konjenital adrenal hiperplaziler

Ülkemizde az bilinen hastalıklardan biri de konjenital adrenal hiperplazilerdir. Bu hastalık, böbrek üstü bezleri ve ürettikleri kortizol ve seks steroidlerinin işleyişini etkileyen genetik bir bozukluktur. Bebeğin cinsiyet gelişimi ile ilgili sorunlara yol açabilmektedir. Genetik açıdan değerlendirme yapılırken hem anne hem de baba göz önünde bulundurulur. Eğer ebeveynlerin her ikisinde varsa gebelik şartları ona göre belirlenmektedir. Bu hastalıkla ilgili önlem alırken bebeğin cinsiyeti belirleyici rol oynar. Gebeliğin haftasına bağlı olarak bebeğin cinsiyeti erken dönemde öğrenilebilir. Bu hastalıkta kız bebekler daha risklidir ve genital anomalilerle dünyaya gelme ihtimali vardır.

EN ÇOK OKUNANLAR