Fazla Tv İzleyen Çocuklar Kendi Kendine Konuşabilir

Konuşmayı yeni öğrenme, hayali arkadaşlar ve televizyon karşısında geçirilen uzun saatler çocuklarda kendi kendine konuşmaya neden olabilmektedir.

ÇOCUK

Konuşmayı yeni öğrenme, hayali arkadaşlar ve televizyon karşısında geçirilen uzun saatler… Bu durumlar çocuklarda kendi kendine konuşmaya neden olabilmektedir. Ancak uzun sürebilen ve çocuğu sosyal hayattan soyutlayabilen bu tablo ergenlik döneminde kadar uzanabildiği için dikkat gerektirmektedir. Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Leyla Alkaş Çocuklarda kendi kendine konuşma hakkında bilgi verdi.

Düşünme ve hatırlamayla ortaya çıkıyor

Her çocuğun kendine özgü bir büyüme ve gelişme süreci vardır. Bazı çocuklarda görülen kendi kendine konuşma bazı çocuklar da daha az olmakta ya da hiç görülmemektedir. Kendi kendine konuşma bazen sadece düşünme ve hatırlama ile ortaya çıktığından genellikle dudaklar kıpırdamaz ve ses dışarıdan duyulmaz. Duygular çok yoğunsa söylenme, mırıldanma, nidalar ve dualar şeklinde sesli olarak duyulabilir.

Yeni konuşmayı öğrenen çocuklarda sıklıkla görülür

Çocuklar yeni öğrendikleri bilgileri tekrar etmeyi severler. Bu tekrarlardan usanmaz ve zevk alırlar. Yeni öğrendiği sesler, kelimeler, öksürme-hapşırma taklitleri iyice öğrenilene kadar sürer. Yeni konuşmayı öğrenirken aynı sesi birçok durum için hep kullanabilirler. Ailesinin tepki vermesi ve onaylaması hoşuna gider, mutlu olur. Otistik eğilimli çocuklar ise takıntılı bir şekilde hep aynı soruyu, kelimeyi usanmadan günlerce tekrarlar. Cevaplar ve tepkiler, tekrarı durdurmaz. Bu durum karşılıklı konuşmayı da engeller.

Kendi kendine konuşma 5 yaşına kadar sürebilir

18. aydan itibaren çocuklarda taklit oyunları başlar. Oyuncak bebeğini uyutur, emzirir, yıkar; bu sırada da bir anne edasıyla konuşur. Büyüdükçe bu hayali oyunların süresi, senaryoları ve konuları derinleşip, renklenir. Sanki karşısında birisi varmış gibi konuşur. Bebeği düşerse, gerçek bir anne gibi feryat edebilir, köpek kovalıyormuş gibi koşturabilir, hareketlerini ve konuşmalarını anlamak zordur. Çocuk büyüdükçe büyük bir hayal kırıklığı ile kendi düşüncelerinin tek kişilik olduğunu anlar. Hayali ve senaryosu, rol dağılımı ile ilgili anneyle konuşmaya başlar. Bu bazen 5 yaşına kadar uzayabilir.

Oyun dışında gelişen kendi kendine konuşmayı önemseyin

Hayali arkadaş, yalnız ve arkadaşsız büyüyen hayal gücü kuvvetli çocuklarda görülür. Bazen gerçek olduğunu zannettiği oyuncağıyla bazen de ürettiği hayali bir kişiyle konuşur. Ayrı bir dünyası vardır ve bu dünyada kendisinin bir kişi ya da hayvan olduğunu söyleyip ona göre konuşur. Ailesiyle yemek yerken, sevdiği bir geziye giderken, yaşıtı çocuklarla parkta oynarken hala bu hayali dünya sürüyorsa bu durumun ciddiye alınması önemlidir.

Televizyon karşısında fazla vakit geçiren çocuklarda sık görülüyor

Sağlıklı çocuklarda kendi kendine konuşma gelip geçicidir. Bu durumdaki çocuk, hızlıca hayali dünyadan çıkıp, içinde bulunduğu zamana rahat uyum sağlar. Bir ölüm, kayıp, ciddi yalnızlık, ihmal, yoğun duygusal örselenme, korku, yaşına uygun olmayan uyaranlar, istismar, aşırı televizyon izleyen çocuklarda bu durum görülebilir. Genelde çocuk bu durumdan korkmaz ve rahattır. Kurtulmak istemez, başkalarının da görmesini ister veya utanıp bu konu yokmuş gibi davranmaya çalışabilir.

Ergenlikte kendi kendine konuşma ciddi sorunları işaret eder

Ergenlik döneminde artık gerçeklerle ilgili bağlar güçlenmiş; düşünme, hayal etme ve anladığı kavramlar yerine oturmuştur. Bir gencin kendi kendine konuşması bu yüzden daha ciddi olarak değerlendirmeyi hak eder. Özellikle bu konuşma gencin tartışmasına, korkmasına veya yapmaması gereken davranışları yapmak zorunda kalmasına neden oluyorsa bir “işitsel halüsinasyon” olabilir. Bu sesler genelde kendisine kötü söz söyleyen, yanlış hareketler yapmasını isteyen seslerdir. Ergen depresyonu, duygu durum hastalıklarında ve şizofreni tiplerinde yaygındır.

Hafızası güçlü ve içe kapanık gençlere dikkat!

İstismar ve taciz sonrası gelişen “disosiyasyon” adı verilen ruhsal durumlarda, aynaya bakıp konuşma, kendi kendine başka bir ses tonuyla konuşma görülebilir. Bazen de üzücü bir olay ve cevap veremediği durumları gençler tekrar tekrar yaşıyormuş gibi konuşabilir. Gündüz düşü denilen hayale dalmalara aşırı kapılırsa da yüksek sesle konuşup, kahkaha atabilirler. Hafızası güçlü, içe kapanık ve çok tekrarlayıcı televizyon programlarını izleyen gençler, kendi kendilerine geçmiş bir repliği düşünüp, gülüp, sesli konuşabilirler.

Uzman yardımı almaktan çekinmeyin

Aklı eren bir insanın kendi kendine sık konuştuğu, çocuğun kendini hayal dünyasından alamadığı durumlarda, karşılıklı anlayarak diyalog kuramayan gençlerde, arkadaş olmasına rağmen yalnız, hayal dünyasında olmayı tercih eden çocuklarda psikiyatrik değerlendirme gereklidir. Kendi kendine düzelmesi beklenmemeli ve bir uzmandan yardım alınmalıdır.

EN ÇOK OKUNANLAR