Ev Yapımı Turşu ve Şalgam Suyu Çocukların Bağışıklığını Güçlendiriyor

Uz. Dr. Dicle Çelik, okul hastalıklarını önlemek için alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

HAMİLELİK

Ailelerin korkulu rüyası okul hastalıklarının görülme sıklığı havaların soğumasıyla birlikte artış gösteriyor. İlk 3 sene korunaklı aile ortamında bulunan çocukların okula başlamasıyla hastalanması doğal kabul ediliyor. Her geçen sene çocukların bağışıklıklarının güçleneceğini unutmamak, özellikle ev yapımı gıdaların sayısını çoğaltarak bağışıklık sistemlerinin güçlenmesine en büyük katkıyı yapmak mümkün.

Bağırsaklardaki dost bakterilere iyi bakın

Bağırsaklarda bulunan dost bakterilerin bağışıklık sistemi ile doğrudan ilişkisi bulunmaktadır. Bağırsak sağlığının korunarak bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve bu sayede de enfeksiyon hastalıklarıyla mücadelenin kolaylaşması mümkün olmaktadır. Bunun için olmazsa olmazlar şunlardır:

 • Annenin sağlıklı bir gebelik geçirmesi ve sağlıklı beslenmesi
 • Doğal doğum yapılması
 • İlk 6 ay sadece anne sütü verilmesi ve mümkünse 2 yaşa kadar emzirmenin devam etmesi
 • Anne sütünün yetersiz olması durumunda prebiyotikten zengin devam sütlerinden faydalanılması
 • İlk bin gün hem anne hem bebek sağlığı için çok önemlidir. Bebeğin anne rahmine düştüğü andan 2 yaşa kadar geçen sürede katkısız ve doğal beslenilmesi
 • Ev yapımı kefir, yoğurt, turşu, tarhana, şalgam suyu ve boza tüketilmesi
 • Probiyotik kullanımı ile bağırsaklardaki dost bakterilerin artırılması
 • Mümkünse ilk 2 sene antibiyotik kullanılmaması
 • İlk 2 sene düzenli D vitamini alınması ve sonraki dönemde ihtiyaca göre D vitamini takviyesi verilmesi
 • Çocukların açık ve temiz havada oynaması
 • Katkı ve koruyucu madde içermeyen gıdalarla beslenilmesi
 • Hareket edilmesi, sportif faaliyetlerle uğraşılması

Çocuğunuzun diş fırçasını 3 ayda bir yenileyin

Ağız hijyeni ilk süt dişler çıktıktan sonra başlamalıdır. İlk olarak parmak fırçası veya temiz tülbentlerle süt dişleri temizlenmelidir. 1 yaştan sonra gece beslenmesi kesilmeli, en geç 2 yaşta emzik ve biberon kullanımı sona ermelidir. Herhangi bir sorun olmasa da 6 ayda bir düzenli aralıklarla diş doktoruna gidilmelidir. Çocuklara 1 yaşından itibaren yutulabilen doğal diş macunları, 3 yaşından sonra da yaşa uygun diş macunları ile diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmalıdır. Bu durum, ileriki yıllarda oluşacak diş çürüklerine karşı koruyucu olur. Çocuklara uygun diş macunu ve diş fırçası seçilmesi çok önemlidir. Diş macununun nohut büyüklüğünde sürülerek kum saati ile yaklaşık 2 dakika boyunca fırçalanması gerekir. Günde en az 2 kez dişlerini fırçalanması öğretilmelidir. Diş fırçası çocuğa özel olmalı ve 3 ayda bir yenilenmelidir.

Küçük çocuklarda adım adım el temizliği

Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmada kişisel temizlik çok önemli bir yer tutar. Bebekler ve çocuklar için hijyen ebeveynlerin kontrolündedir. Çocukların sağlığını koruma amacıyla bağışıklık sistemlerinin güçlü olabilmesi ve çeşitli mikroplardan uzak durabilmesi için dikkat edilmesi gereken faktörler arasında hijyen ilk sıralarda yer alır. Okul öncesi dönemde çocuklar temizlik alışkanlıklarını kazanmaya başlamış olur. Aile içinde başlayan eğitim okulda devam eder. Çocuklarda hijyen denince de akla ilk olarak el yıkama, diş fırçalama, tükettikleri besinlerin temizliği gelir. El yıkama alışkanlığı kazandırılmasının yanı sıra ellerin nasıl yıkanacağı da önemlidir. Çocuğa el yıkama basit bir dille anlatılmalı ve şu adımlar izlenmelidir:

 • Musluk kağıt havlu ile açılmalıdır.
 • Eller suyla ıslatıldıktan sonra bilekleri de içine alacak biçimde; avuç içi, el sırtı, parmak araları ve tırnak dipleri en az 30 saniye boyunca sabunla ovalanmalıdır.
 • Durulama bol su ile yapılmalıdır.
 • Nemli eller mantar gibi bazı mikroorganizmaların üremesine sebep olabileceğinden kağıt havlu ile iyice kurulanmalıdır.
 • Kullanılan kağıt havlu ile musluk kapatılmalıdır.

Kalıp sabun yerine sıvı sabun kullanması anlatılmalı

Okul ya da AVM’lerdeki genel tuvaletler ciddi enfeksiyonların kaynağı olabilmektedir. Tuvaleti başkasının bırakmış olabileceği mikroplardan temizlemek adına çocuklar tuvalete girdiklerinde önce sifonu çekmeliler. Kullandıktan sonra da yine kendilerinden sonra kullanacak kişiler için temiz bırakmak adına sifonu kullanmalılar. Mikropların vücudumuzda yuva yaptığı en uygun yer tırnak altlarıdır. Tırnakların sık sık kesilmesi önemlidir. El yıkama sırasında tırnak altlarının temizlenmesi gerektiği de belirtilmelidir. Bakteriler katı sabunların üzerinde kalabilir. Bu yüzden el yıkamak için varsa sıvı sabun kullanılması gerektiğine dikkat çekilmelidir. Hijyenik olmama ihtimaline karşı, tuvalette yerlere ve duvarlara dokunulmaması konusunda çocuklar uyarılmalıdır.

Günde 2 kez burun temizliği aksatılmadan yapılmalı

Akşam yatmadan ve sabah kalkıldığında yüzün su ve sabunla yıkanması gerekmektedir. Kullanılan sabunun yüzü kolayca temizleyen ve cildin kurumasına yol açmayan özellikte olmasına özen gösterilmelidir. Burun temizliği gece yatmadan önce ve her sabah bol su ile ve sümkürerek yapılmalıdır. Özellikle kış aylarında üst solunum yolu enfeksiyonlarında burun temizliği çok önemlidir. Burnu karıştırmak, burunda bulunan pek çok mikrobun ellere ve el yolu ile de ağız ve sindirim sistemine bulaştırılacağı konusu mutlaka çocuklara anlatılmalıdır.

EN ÇOK OKUNANLAR