Endometriozis Kısırlık Yapar mı?

Prof. Dr. Ahmet Göçmen, Endometriozisin hastalığı ile ilgili önemli bilgiler paylaştı.

HAMİLELİK ÖNCESİ

Endometriozis, jinekolojik vakalar arasında öne çıkan hastalıklardan birini oluşturur. Genç yaş grubunda görülen, genellikle iyi huylu fakat ağrılı bir hastalıktır. Sebebi net olarak bilinmemekle birlikte, dört evresi olan hastalığın son evresi kısırlığa neden olabilir. Bu nedenle belirtileri önemsemek ve zamanında tedavi olmak önemlidir.

Endometriozis nedir?

Kadınların yaklaşık yüzde 90’ında adet kanı karın boşluğuna geçer. Karın boşluğuna geçen kadınların yaklaşık yüzde 10’unda ise endometriozis gelişir. Her ay kişi nasıl adet görüyorsa Endometriozisin yerleştiği bölgelerde de adet kanı gibi hafif kanamalar olur. Sonuçta endometriozis bu bölgelere yakın dokular arasında yapışıklıklara ve adet döneminde sancılara yol açar. Özellikle kalın bağırsak, yumurtalıklar ve bazen de idrar torbasında ciddi yapışıklıkların oluşabildiği görülmüştür. Endometriozisin 3 tipi vardır;

1. Kistik Tipi: Yumurtalıklara yerleşmesi ENDOMETRİOMA yani halk arasında bilinen adıyla çikolata kistine neden olur.
2. Karın Zarını Tutan Tip: Karın boşluğunu kapsayan zar yani peritona yerleşmiş olan periton endometriozisidir.
3. Derin Tip: Kalın bağırsak, rahimin arka duvarı, idrar torbası ve idrar kanalı gibi dokuların daha derin katmanlarına yerleşmiş olan endometriozisdir.

Belirtileri nelerdir?

Endometriozisin bağışıklık sisteminde yaşanan herhangi bir sorundan mı kaynaklandığı yoksa genetik bir yatkınlık mı olduğu konusunda net bir bilgi yoktur. Hastaların bir kısmında hiçbir belirti vermez. Ancak en tipik belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

• Adet döneminde şiddetli ağrı
• Cinsel ilişkide ağrı hissedilmesi
• Adet döneminde dışkılamada ağrı hissedilmesi
• İdrar yaparken yanma
• İdrarda kan görülmesi
• Kasık ağrısı
• Bel ağrısı
• Makatta ağrı

Çocuk sahibi olmaya engel midir?

Endometriozis, dört evreye ayırılır. İlk iki evre çok ciddi yapışıklığın, anatomik bozulmanın olmadığı yani yumurtalık-tüp ilişkisinin bozulmadığı evrelerdir. Bu evrelerde çok büyük sıkıntılar yaşanmaz. Üçüncü ve dördüncü evrede ise rahmin, yumurtalığın ve kalınbağırsağın birbirine tamamen yapıştığı anatomik ilişkinin bozulduğu, tüplerin yumurtlama döneminde yumurtayı alamayacak şekilde hasar gördüğü evredir. Bu evre gebelik oluşmasına engel teşkil eder. Bu evrede kişinin sağlık durumu uygunsa cerrahi, uygun değilse tüp bebek tedavisine yönlendirilir.

Tedavi nasıl planlanıyor?

Bu hastalıkta yaş grupları son derece önemlidir. Eğer hasta üreme çağında, özellikle genç yaş grubundaysa ultrasonda konulan teşhise göre kistektomi yapılır. Yumurtalık, tüpler, kalın bağırsak ve rahim arasındaki yapışıklıklar giderilir, nodül denilen doku kalınlaşmaları ortadan kaldırılır, normal bir anatomik yapı tekrar oluşturulur. Bu işlemle yumurtalık korunarak kist alınır. Hasta ileri yaş grubunda özellikle 45 yaş ve üstüyse, çocuk isteği yoksa hele bir de menopoz söz konusu ise hastada kisti almaktan ziyade tümör riskine karşı yumurtalık tamamen alınır. Ameliyatta alınan parça ameliyat esnasında patoloji tarafından değerlendirilir ve tedavi planlanır.

EN ÇOK OKUNANLAR