Doğum Sonrası Bedeninizle Barışın

Doğum sonrası vücudunuzu şekle sokmak için geç kalmayın.

ANNELERE ÖNERİLER

Doğum sonrası vücudunuzda gördüğünüz değişiklikler sizi korkutmasın. Çoğu bir süre sonra kendiliğinden kaybolacak, kalıcı olanların ise çözümü basit. Elinizi çabuk tutun yeter.

Gebelik öncesi nasıl görünüyordunuz?

Karında ve memede önemli değişikliklere neden olan gebeliğin tatsız etkilerini en aza indirmek için, hem gebelik esnasında çok kilo almamak hem de ideal kiloda hamile kalmak önem taşıyor.

Sezaryen doğumlar plastik cerrahi ihtiyacını artırıyor

Doğum sonrası en sık uygulanan plastik cerrahi girişimler, karın germe ameliyatları… Sezaryen doğum sonrası yapılabilen bu uygulamada, deformitenin derecesine bağlı olarak mini abdominoplasti yapılabileceği gibi, abdominoplastiyle beraber bel, karın ve genital bölgenin üst üçgen tepesine liposuction da uygulanabilir.

Obez bir anne adayı iseniz…

Araştırmalar, ileri derece obez gebelere sezaryen sırasında yapılan plastik cerrahi müdahalelerinin olumlu sonuçlar verdiğini göstermekte. Pannikülektomi ile aşırı sarkık alt karın derisinin uzaklaştırılması iyileşmeyi hızlandıracaktır. Ancak bu, ayrıntılı değerlendirme ve bilgilendirme sonrası, hasta ve hekim arasında verilecek bir karardır.

Meme ameliyatını bir kez daha düşünün

Doğumdan sonra vücut tarafından salgılanan hormonların etkisiyle memeye süt dolar. Annenin süt verme isteğiyle bağlantılı olsa da, emzirmeyi düşünmeyen annelerde de bir miktar süt salgılanmış olacaktır. Bu durumda hızla alınmış bir operasyon kararı, bazen istenmeyen iyileşme sorunlarına yol açabilir.

Emzirme işlemainin bitiminden 6 ay sonra…

Anne süt veriyorsa, operasyon için tercihen süt vermenin bitiminden 3-6 ay sonra toparlama işlemi yapılmalıdır. Çünkü hormonların ve süt hacminin yarattığı irilik gerçek bir irilik değildir. Sürecin sonunda memelerde aşırı boşalma ve sarkıklık gelişirse, silikon protez yardımıyla dikleştirme seçenekleri kullanılır.

İri kalan göğüsler için…

Gebelikte alınan kiloların etkisiyle meme iri kalmışsa, küçültme uygulanabilir ve bu operasyon bir sonraki çocuğu emzirmeye mani olmaz. Eğer anne süt vermemişse, yine erken dönem hormonlarının çekilmesinin ardından plastik cerrahın değerlendirmesi sonrasında toparlama işlemleri yapılabilir.

Basen ve bacaklardaki yağ birikimlerine liposuction…

Gebelikte kilo alımına bağlı, basenlerde ve bacaklarda yağ birikimi olacaktır. Bu durumda sezaryenle eş zamanlı liposuction uygulamaları yapılabilir. Ancak aşırı kilo alımlarında, öncelikle sağlıklı beslenme ve spor programlarını devreye sokmakta fayda var.

Yumurtalık kisti ile ilgili daha detaylı bilgi almak için tıklayın.

EN ÇOK OKUNANLAR