Çocuklarda Alt Islatma Nedenleri ve Önerileri

Doç. Dr. Ercan Tutak, çocuklarda alt ıslatma ile ilgili önemli bilgiler verdi.

ÇOCUK

Çocuk hastalıkları arasında en sık karşılaşılan durumlardan biri alt ıslatmadır. Genelde çocuk uykudayken yaşanan bu sorun, aileleri ciddi anlamda endişelendirmektedir. Kimi aileler çocuğunun ruhsal bir sıkıntısı olduğu düşünmekte, kimisi ise bunun altında başka bir sağlık problemi aramaktadır. Çocuğu anlamak ve uzman yardımı almak en doğru çözümdür.

Belli aralıklarla tekrar eden alt ıslatmanın nedeni araştırılmalı

Alt ıslatma durumunu iki grupta ele almak gerekir. Birinci grupta, doğduğundan beri en az ayda iki kez yatağını geceleri ıslatan çocuklar; ikinci grupta ise son 6 aydır tamamen kuru olmasına rağmen yeniden altını ıslatmaya başlamış çocuklar yer almaktadır. İkinci grupta yer alan çocukların yaşadığı alt ıslatmanın altında bir neden vardır ve bu ortadan kalktığında sorun da sona erecektir.

Çocuğunuzun altını ıslatma nedeni taşıdığı genler olabilir

Çocuklarda genelde birincil alt ıslatma ile karşı karşıya kalınmaktadır. Stres ve davranışsal sorunlar, bu grup için söz konusu değildir. Araştırmalara göre birincil gece alt ıslatmanın en önemli nedeni kalıtsaldır. Eğer tek ebeveyn, çocukken aynı durumu yaşadıysa çocuğunda olma olasılığı %44; her iki ebeveyn de bu durumu yaşadıysa çocukta olma olasılığı %77’dir. Çocuğunuz altını ıslatıyorsa ona kızmayın çünkü bu büyük ihtimalle sizin ona verdiğiniz genlerle ilgilidir.

Altını ıslatan çocukta şeker hastalığına dikkat!

Çocuğun altını ıslatmasına yol açan nedenler psikolojik ve fizyolojik olarak gruplandırılabilir. Başka bir eve taşınma, boşanma ya da okul sorunları alt ıslatmayı tetikleyeceği gibi idrar yolu enfeksiyonu ya da şeker hastalığı da çocuğun idrar kaçırmasına yol açabilir. Çocuğun yaşam düzeninde yapılan değişiklere de dikkat edilmelidir. Çok fazla su içen ya da uyku saatleri sık sık değişen çocuk altını ıslatabilir. Bu nedenle, doktora süreci doğru aktarmak sorunun daha kısa sürede çözülmesini sağlayacaktır.

Alt ıslatmanın diğer nedenleri:

• İdrar kesesi kasları arasında dengesizlik
• Mesanenin küçük ve normal miktarda idrar için yetersiz oluşu
• Normal boyuttaki mesanenin tutabileceğinden fazla idrar üretilmesi
• Yatmadan 2 saat önce fazla miktarda sıvı alımı
• Herhangi bir hastalık nedeniyle idrar söktürücü alınması
• Hormonal dengesizlik

Uykusu derin olan çocuklar arasında alt ıslatma sorunu daha yaygın

Bazı ebeveynler, çocuklarını gece tuvalete götürmek için uyandırmakta çok zorlandıklarını belirtir. Derin uyuyan çocukların daha fazla altına kaçırma sorunu yaşadığını gösteren tıbbi yayınlar vardır. Bu durumun önüne geçmek için bazı yöntemler vardır ve bunlar hakkında doktora danışılmalıdır.

Tuvalet eğitimi 2 yaş ve sonrası başlamalı

İki yaş tuvalet eğitiminin başladığı bir dönem olarak önemlidir. Tuvalet eğitimini almak için kasların idrar ve dışkıyı tutacak kadar gelişmiş olması gerekir. Mesane kaslarının geliştiğini gösteren ilk işaret çocuğun bezinin bir buçuk saat kadar kuru kalmasıdır.

Tuvalet eğitimi 5 yaşına kadar sürebilir

Bir çocuğa zorlayarak tuvalet eğitimi vermek, sağlıklı ve tutarlı bir yaklaşım değildir. Çocuklar bedensel ve psikolojik olarak idrar ve dışkı denetlemeye hazır olduklarında tuvalet eğitimi başlar. Tuvalet eğitimi konusunda ısrarcı, zorlayıcı, cezalandırıcı bir yaklaşım sergilemek doğru değildir. 2 yaşında başlayan tuvalet eğitiminin, 4-5 yaşa kadar devam edebileceği unutulmamalıdır.

Tuvalet eğitimine çocuğun oyuncakları da dahil edilebilir

Çocuğa tuvalet eğitimi verirken dikkat edilmesi gereken hassas noktalar vardır. Öncelikle çocuğun bezi zorla çıkarılmamalı ve hemen başarı göstermesi beklenmemelidir. Başlangıçta sadece oturağa ya da klozet adaptörüne oturması sağlanabilir. Kahvaltıdan sonra ve yatma zamanı başta olmak üzere günde 2 kez tuvalete oturtulabilir. Tuvaletini yaparken oyuncaklarını banyoya getirmek ve oynamasını sağlamak süreci hızlandıracaktır.

Baskıcı ebeveyn, tuvalet eğitimini sekteye uğratıyor

Tuvalet eğitiminde, anne-babanın baskıcı tutumu, çocuklarda gerginliğe neden olmaktadır. Bunun sonucunda da zamanından önce bırakılan bezlere yeniden ihtiyaç duyulmakta ve çocuklar ebeveynlerine tepki olarak altını ıslatmaya devam etmektedir. Bu nedenle, anne-baba, çocuğun gelişim aşamalarını izlemeli ve onun gelişim hızına saygı duyulmalıdır. Sadece çocuğun yaşını göz önünde bulundurarak tuvalet eğitimine hazır olduğunu düşünmek ve bu konuda ısrarcı davranmak hem çocuğu hem de ebeveynleri yorar. Çocukta güvensizlik ve başarısızlık duygularının ortaya çıkmasına neden olabilir. Ebeveynlerin tuvalet eğitiminde yol gösterici ve destekleyici olmaları çok önemlidir.

EN ÇOK OKUNANLAR