Çocuklara Kahvaltıda Süt Yerine Kuşburnu Çayı Verin

Uz. Dyt. Eftal Geçgil, çocukların içebileceği bitki çayları ile hazırlanacak sağlıklı tarifler hakkında bilgi verdi.

ÇOCUK

Çocuklarda kış hastalıklarını önlemek ya da iyileşmeyi hızlandırmak için sıvı tüketimini arttırmak önem taşıyor. Hastalık döneminde hazırlanacak bitki çayları ve özel karışımlar çocukların şikayetlerini hafifletiyor ya da başlangıç aşamasında olan bir hastalığı engelleyebiliyor.

6 aylık olana kadar bitki çayı verilmemeli

Hastalık döneminde sıvı alımı önem taşır. Bunun için öncelikle bol su, ardından süt, ayran ve bitki çayları ile hazırlanan kış çayları tüketilebilir. Öncelikle doğumdan 6 aya kadar yani anne sütünün alındığı dönem bebeklere asla bitki çayı verilmemelidir. Anne sütünün içeriğinin yüzde 88’i sudan oluşur ve bu da bir bebeğin sıvı alımını karşılamaya yetmektedir. 6 aydan 2 yaşa kadar ise doktor kontrolünde bitki çayları içilebilir.

Karışımlar alerji yapabilir

Bitki çaylarının etkileri doktora danışılmalı ve çocuk üzerindeki etkileri iyi bir şekilde gözlenmelidir. Çok fazla bitki çayını bir arada demleyip çocuklara vermek olumsuz etkiler yaratabilir. Bu nedenle öncelik tek bir bitki çayını denemek eğer çocukta alerjik bir etki yaratmazsa başka bir bitki çayını deneyerek karışımları oluşturmak gerekmektedir. Bunun için bitki çaylarının 1 hafta içerisinde dağıtılarak tüketimi önemlidir. Bitki çaylarının alındığı yerler de önemlidir. Mümkün olduğu kadar aktarlar yerine eczaneler tercih edilmeli, marketlerdeki güvenilir markaların poşet çayları tercih edilmelidir.

Kaynatılan bitki vitamin kaybediyor

Bitki çaylarının hazırlanma şekli de oldukça önemlidir. Bitki çayları vitamin kaybı yaşamaması için asla kaynatılmamalıdır. Bunun yerine kaynar olmayan sıcak suya bitki çayı eklenmeli ve demlenmelidir. Eğer çocuk hastalığı nedeniyle ilaç alıyorsa bitki çaylarının ilaçlarla birlikte eş zamanlı alınmamasına dikkat edilmelidir. Kış çayları uyumaya yakın saatlerde ya da sabah kahvaltıda tercih edilebilir.

Sıcak bitki çayına bal eklenmemeli

Kış aylarının vazgeçilmez besinlerinden biri de baldır. Öncelikle bal alerjen etkisi nedeniyle 1 yaşa kadar çocuklara yasaklı gıdalar listesinde yer alır. 1 yaş sonrasında ise tek başına tüketimi önerilir. Özellikle sıcak bitki çayının içerisine eklendiğinde etkinliğini kaybedebilir. Bunun yerine suya eklenip, ballı su yapılabilir. Meyvelerin üzerine eklenebilir. Kuruyemişlerle renklendirilerek verilebilir. Eğer çocuk bitki çayını tüketmekte zorlanıyorsa aroma vermesi için ılıdıktan sonra bal eklenebilir.

Hastalık belirtileri fark edilir edilmez…

Anneler çoğu zaman çocuğunun önceden hasta olabileceğini tahmin edilebilmektedir. Hafif şikayetler başladığında bitki çaylarını beslenmeye eklemek, bağışıklığı güçlendirerek hastalıkları önlemede etkin rol oynayacaktır. Hastalık belirtisi görmeden de kış aylarında bitki çaylarından yardım alınabilir. Örneğin çoğu aile artık sabah kahvaltılarında süt yerine kuşburnu çayını tercih etmektedir. Bunun nedeni sütün peynir ve yumurta ile tüketildiğinde emilimi azaltması ve kuşburnunun etkinliğini artırmasından kaynaklanmaktadır.

Çocukların içebileceği bitki çayları

Ihlamur: Soğuk algınlığı ve gripte rahatlıkla tüketilebilir. Bu hastalıkların neden olduğu boğaz ağrısı ve geniz akıntısı gibi şikayetleri hafifletir. Ihlamur, 6 aydan 1 yaşa kadar günde yarın fincan, 1 yaştan sonra ise günde 2 yarım fincan olarak çocuğa verilebilir.

Kuşburnu: 1 yaş üstündeki çocuklarda tüketimi önerilir. İçerdiği bol miktarda C vitamini nedeniyle bağışıklığı güçlendirir. Bağışıklığın düştüğü grip, nezle, faranjit gibi hastalıklarda rahatlıkla tüketilebilir.

Zencefil: Öksürük ve balgam şikayetlerini hafifletmede yardımcı olmaktadır. Ayrıca bu şikayetlerin neden olduğu mide bulantısı ve kusma problemlerine de iyi gelmektedir. Daha çok taze zencefil tüketimi önerilir. Taze zencefil 6. aydan sonra rendelenip sıcak suyun içinde demlenerek hazırlanabilir. Acı bir tadı olduğu için meyvelerle tatlandırılması önerilmektedir.

Papatya: Çocuklarda uykusuzluk problemlerine sık rastlanmaktadır. Hastalık döneminde bu durum daha ciddi artış gösterir. Bunun için günde bir ya da iki yarım fincan papatya çayı tüketilebilir. Ayrıca çocuklarda grip ya da ishal dönemlerinde bağışıklık sistemi zayıfladığı için bağırsak florası da bozulmaktadır. Papatya çayı ayrıca sindirim şikayetlerinin hafifletilmesine de yardımcı olacaktır.

Tarçın-karanfil: Çaylarda aroma verici olarak tercih edilen tarçın ve karanfil ayrıca ağız içindeki bakterilerle de savaşmaktadır. Bunun yanı sıra tarçın bağışıklığı güçlendirmekle birlikte kan şekerini dengeleyerek tokluk hissi sağlamakta ve çocuğun enerjisini yükseltmektedir. Karanfil ise bitki çayının etkinliğini artırmaktadır.

Çocuklara yasaklı bitki çayları

Adaçayı: Adaçayının içindeki östrojen miktarı yüksek olduğu için özellikle çocuklarda hormonal birtakım problemlere neden olabilir. Bu nedenle çocukluk döneminde içilmesi önerilmez.

Rezene ve anason: Rezene ve anason çayları sıklıkla annelere önerilmektedir. Ne var ki sindirim problemleri, uykusuzluk sorununa destek olarak sakinleştirici etki yapan bu çaylar, küçük yaşta çocuklar için aynı etkiye sahip değildir. İçeriğindeki bir miktar alkol oranı nedeniyle çocukların vücuduna zarar verebilme etkileri vardır. Bu nedenle 2 yaş öncesi çocuklara asla verilmemelidir.

Çocuklar için kış çayı tarifleri

Ihlamurlu kış çayı: Bir avuç ıhlamur, bir adet ayva (kabuklarıyla birlikte), bir çubuk tarçın, 4 diş karanfil.
Hazırlanışı: Tüm malzemeler çok kaynar olmayan sıcak bir suyun içerisinde demlenerek ılıtıldıktan sonra çocuğa içerilebilir. Demlenme süresi yaklaşık 15 dakika olmalıdır. Ayvanın ayrıca bitkinin etkisini artıran önemli bir kış meyvesi olduğu unutulmamalıdır. Günde 2 yarım fincanı geçmeyecek şekilde tüketilebilir.

Zencefilli kış çayı: 10 gr taze zencefil (1 yemek kaşığı kadar), 1 çubuk tarçın, 1 elma, yarım ayva, bir dal taze nane.
Hazırlanışı: Rendelenen zencefil diğer tüm malzemelerle çok kaynar olmayan sıcak bir suyun içerisinde demlenir. Meyveler kabuklarıyla birlikte kullanılabilir. Elma önemli bir C vitamini kaynağıdır ve çayın etkinliğini daha fazla artırır. Demlenme süresi yaklaşık 15 dakika olmalıdır. Günde 2 yarım fincan kadar bu çay tüketilebilir.

EN ÇOK OKUNANLAR