Çocuklar Çizdiği Resimlerde Ne Anlatıyor?

Uz. Psi. Ayşe Burcu Durak, çocukların çizdiği resimlerle ilgili önemli bilgiler verdi.

ÇOCUK

Resim gözlerinde çocuğun yaşı önemli mi?

Resim, çocuğun içsel dünyasını ortaya koyan, yani duygu ve düşüncelerini yansıtan bir araçtır. Çocuk resim yaparken bilişsel ve duygusal süreçlerde neler olup bittiğini, ev ya da arkadaş ilişkilerindeki sorunları ortaya koyabilir. Resim yapmak aynı zamanda çocuğun el-göz koordinasyonu, zihinsel kapasitesi yani gelişimi hakkında da bilgi verecektir. Resim gözlemlerinde çocuğun yaşı temel alınmalıdır. Her yaşın çizebileceği çizgi/resimler farklıdır ve bunlar gelişimsel bir sürekliliği izler. İlk karalamalar ise 10-12’nci aylar arasında başlar.

Resimler üzerinden çocuğu anlamak mümkün mü?

Çocuklar öfkelerini, sevinçlerini çizdikleri resimlerle anlatır. Kullandıkları renge ve çizdiklerine bakarak ruh hallerini anlamak mümkündür. Zaman zaman çocuklarımızı ellerinde kalemle kağıt üzerine şekil veya resim çizerken görürüz. Bu şekil veya resimler kimi zaman bize anlamlı, kimi zaman ise anlamsız gelebilir. Oysa bir çocuğun içinde bulunduğu psikolojik durumun anlaşılabilmesinde bu şekiller yol gösterici olacaktır. Çizilen resimler tek başına çocukla ilgili karar vermekte yeterli olmasa da hem uzmanlar hem de aileler için birtakım ipuçları verebilir. Çocuğun yaşamı, yaş grubu özellikleri, aile öyküsü ve gerekirse uzmanın uygun göreceği başka materyallerle de bu değerlendirmelerin desteklenmesi daha doğru ve sağlıklı olacaktır.

Örneğin; ebeveyn kaybı ile yas yaşayan bir çocuk kağıdın tümünü siyah renge boyayabilir ya da öfkeli, kızgın bir çocuk kırmızı rengi daha fazla kullanabilir. Resimlerde çizilen karakterlerin boyutları, çocuğun kağıdı ne şekilde kullandığı da bize çocuk hakkında ipuçları verebilir. Örneğin; içe kapanık, çekingen, ürkek bir çocuk kağıdın küçük bir kısmını kullanarak, figürleri de çok küçük çizebilir ya da duygularını kontrol etmekte güçlük çeken bir çocuk tüm kağıda yayılarak çizimini tamamlayabilir. Bütün bu çizimler kesin ve net bir bilgi vermese de çocukta yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğuna dair bilgi elde etmek için önemli kaynaklar olabilirler.

Çocukların yaptığı resimler nasıl yorumlanmalı?

Resimlerdeki figürlerden birinin geniş ifade edilmesi genellikle bu çocuğun o figüre özlem duyduğunu göstermektedir. Sürekli ilişkide olduğu birisini çizmemek ki bu çocuğun kardeşi olabilir ve kardeş kıskançlığını işaret edebilir. Çocukların kendilerini yalnız çizmeleri duygusal olarak ihtiyaçlarının karşılanmadığı, yardım gereksinimleri olduğu şeklinde yorumlanabilir. Bu tür resimler genellikle ebeveynlerin ilgisiz olduğu durumlarda ortaya çıkabilmektedir. Kuş veya bulut resimleri aşırı baskı altında olduğu, özlem duyduğu özgürlüğü ifade edebilir.

Renkler çocukların resimlerinde önem taşır mı?

Çocuk duygularını ifade etmek için renkleri de kullanır ve bu renkler ipucu niteliği taşıyabilir. Mat ve soğuk renkleri kullanarak çizdiği figürler o figüre olan nefreti ve kızgınlığı gösterebilir. Evini veya ailesini siyah renklerle çizen çocuk bu ortamda mutsuz olduğunu ifade etme amacındadır. Ayrıca figüre yönelmiş yılan, şimşek, bıçak, testere gibi objeler de o figüre olan nefreti ve çatışma isteğini simgeler. Bir çocuktan kendisini, annesini, babasını veya herhangi bir şeyi çizmesini istediğinizde farklı bir şey çiziyorsa çocuk çizmesini istediğiniz figürü reddediyor olabilir. Örneğin bir aile resmi çizmesini istediğiniz çocuk, resmin içine babayı almamışsa bu durum babadan hoşnut olunmadığı hatta onu reddettiğini düşündürebilir.

Çocuk çizgi resmi anlatabilir mi?

Gülümseyen yüzler çizmek tahmin edeceğiniz gibi mutlu bir çocuktan beklediğimiz resimlerdir.

Bununla birlikte çocukların resimlerini çizdiği anda hangi renkte boya kalemlerine sahip olduğu da önemlidir. Eline verilmiş tek bir renk kalemle çizdiği resimde renk bizim için bir şey ifade etmeyebilir. Böyle bir durumda çizilen figürler önem taşır. Aileler çocuklarının çizdiği resimleri sadece bir resim olarak görmek yerine acaba neyi anlatmak istemiş olabilir diye çizilen resmi çocuklarının anlatmasını isteyebilirler. Çok dikkat çekici sürekli aynı şekil ve renklerin tekrar ettiği resimler olursa ve çocuklarının alışılmışın dışında davranışlar sergilediklerini gözlemlerlerse çocuk psikolojisi alanında uzmanlaşmış çocuk resimlerini yorumlamayı bilen psikolog/psikiyatriste başvurabilirler.

Yaratıcı çocuk nasıl yetiştirilir? Detaylar için tıklayın.

EN ÇOK OKUNANLAR