Çocuğunuz Tırnak Yiyorsa…

Tırnak yiyerek kendini sakinleştirmeye çalışan bir çocuğun sorunun zamanında tespit edilip, çözülmesi çok önemlidir.

ÇOCUK

Tırnak yeme, çocukluk döneminde sık karşılaşılan sağlık problemlerinden biridir. Kimi ailevi kimi okulla ilgili sorunlardan kaynaklanan tırnak yeme alışkanlığının gelecekte kişinin ruhsal durumuna ciddi yansımaları olmaktadır. Tırnak yiyerek kendini sakinleştirmeye çalışan bir çocuğun sorunun zamanında tespit edilip, çözülmesi çok önemlidir. Memorial Şişli Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uz. Dr. Leyla Alkaş tırnak yeme nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Tırnak yeme alışkanlığı 3 yaşında başlıyor

Tırnak yeme, ailenin ve öğretmenlerin çok rahatsız olduğu, çocuğunsa genellikle umursamadığı bir alışkanlık bozukluğudur. Birçok çocuk tırnaklarının pütürlü ve çıkıntılı yerini eliyle yoklar, sonrada dişlemeye başlar. Bazen tırnak çevresindeki deriler soyulacak şekilde diğer elin tırnakları veya dişlerle kazınıp, kopartılır. Çocuklar genelde 3-4 yaşlarında bu alışkanlığı edinir.

Ailede tırnak yiyen varsa çocuk da taklit eder

Çocuklar genellikle çevresindeki kişileri bilinçsizce taklit ederler. Bu yaşlarda taklit etmek, öğrenmenin en yaygın yoludur. Konuşmayı, mimikleri ve elleri kullanmayı da taklitlerle öğrenirler. 1 yaşından itibaren bebekler emerek, her şeyi ağzına sokarak ve dişleyerek tanır. Bu dünyayı tanıma şekli, çocuğu rahatlatır ve sakinleştirir. Her gerildiğinde bu eski haz veren davranışları ve benzerlerini tekrarlaması kaçınılmazdır. Ayrıca ailede obsesif yapılı (tekrarlayıcı takıntıları olan) kişiler varsa hem soya çekim hem de görerek bu hareket başlatılır.

Ortamdaki gerilim tırnak yemeyi tetikliyor

Tırnak yeme alışkanlığının kalıcılık kazanması ve ileri yaşlara devam etmesi engellenmelidir. Her türlü gerilim ve zorluk, eski haz arayışı ve alışkanlıkları uyandırır. Elektrikle ilgili her olası riskte nasıl sigorta atarsa tırnak yemeyi de bir öncü belirti, sigorta olarak ele almak gerekir. Bazen sadece anlık elektrik yüklenmesi olmuştur, bazense ciddi bir elektrik kaçağı vardır.

Aşırı utangaç, korkak ve kıskanç çocuklara dikkat

Çocuklarda belli bir dönem görülen tırnak yeme alışkanlığı beraberinde pek çok sorunu getirmektedir. Başta enfeksiyona yol açacak dermatolojik rahatsızlıklar olmak üzere psikiyatrik hastalıklar ve gencin benlik saygısını bozacak sorunlar gelişmesi mümkündür. Çabuk ağlayan, aşırı utangaç, sosyal ortamlardan kaçınan, arkadaş edinemeyen, anneden ayrılamayan, ayrı yatamayan, ciddi korkuları olan, okulda öğrenme ve dikkat sorunları bulunan, huzursuz, kayıp ve kıskançlık duygularıyla baş edemeyen çocuklarda tırnak yeme bir ön belirti olarak değerlendirilmelidir. Ayrıca tırnak yemenin altında yatan nedenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Ailede ve yakın çevrede tırnak yiyen kişiler olması
 • Aşırı baskı ve otorite
 • Sık yapılan olumsuz eleştiri
 • Derslerde başarısızlık
 • İstemediği bir işe zorlanma
 • Heyecan verici bir şeyler izleme
 • Hareketsiz durması gereken durumlar
 • Hakkını arayamadığı zamanlar
 • Korku, suçluluk ve kıskançlık gibi yoğun duygular
 • Yalnızlık, çaresizlik ve yoğun öfke duyguları
 • Tik, evham, takıntıya eğilimli olma
 • Sıkıntı, sır ve derdini paylaşamama

Tırnak yiyen çocuğa “Yapma” demeyin

Okul öncesi çocuklarda tırnak yemek alışkanlık haline dönüşmemelidir. Anneler istemeden “Çek elini ağzından, yapma” diye gergin ve telaşlı bir şekilde müdahale ederler. Bu kadar sık olan otomatik davranışa müdahale, çocuğun tekrar tekrar yapmasını arttırır, iyice gerer. Bu durumda eline yiyecek vermek, kalem, boya, oyun hamuru ile başka uğraşlar ve haz kaynakları edindirmek daha doğru olur. Banyo sonrası pütürsüz ve çıkıntısız bir tırnak bakımı da yapılmalıdır. Yara kabuklarını yolma gibi bir huyu varsa yumuşatıcı, güzel kokulu kremler sürmek ellemesini azaltacaktır.

İnatçı çocukların tırnak yemeyi bırakması daha zor

Takıntılı, değişikliklerden hoşlanmayan, yemek seçen, hafızası güçlü ve inatçı çocuklarda bu alışkanlığın terk ettirilmesi çok kolay olmamaktadır. Bu çocuklara toka takmak, çorap dikişleri ya da kıyafet yakası alıştırmak da çok zordur. Bu tip çocuklarda, tırnak bakımı, estetik uğraşlar, karşı cinsin beğenisini kazanma ve iradesine hakim olma isteği tedaviye katılımını destekleyecektir. Özellikle ergenlik döneminde bir gencin, rahatsız olup bu alışkanlığı durdurmak istemesi çok önemlidir. Ayrıca tırnak yemeyi bırakmanın, sigarayı bırakmaktan daha zor olduğu unutulmamalıdır.

EN ÇOK OKUNANLAR