Çocuğun Kasığındaki Şişliği Önemseyin

Prof. Dr. Nüvit Sarımurat, çocuklarda kasık fıtığı hakkında önemli bilgiler paylaştı.

ÇOCUK

Doğuştan gelen bir sağlık sorunu olan kasık fıtığının en güçlü belirtisi, kasıkta şişliktir. Erkek çocuklarında kızlara kıyasla daha sık rastlanır. Doğum sonrası kapanması gereken kanalın açık kalması ve karın içi basıncın artması sonucu bu kanalın tıkanmasıyla hastalık gelişir. Tıkanıklığa bağırsaklar ya da kız çocuklarında yumurtalıklar neden olabilir. Halk arasında bilinen adıyla fıtık boğulmasına yol açarak, sağlığı tehlikeye atan kasık fıtığının tedavisi ise cerrahidir.

Öksürmek ve ağlamak kasık fıtığını tetikleyebiliyor

Kasık fıtığının ortaya çıkmasını sağlayan en önemli faktörlerin başında karın içi basıncı artıran bazı durumlar gelir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

• Ağlamak
• Öksürmek
• Kabızlığa bağlı aşırı ve güçlü ıkınmak
• Ağır kaldırmak

Fıtık boğulması hayati tehlike yaratıyor

Fıtık, çoğunlukla karın içi organları çevreleyen ince peritondan yani karın zarından oluşan bir kesenin kaslar arasındaki zayıf bir noktadan dışarı çıkması sonucu gelişir. Kasık fıtığının yarattığı en önemli komplikasyonlardan biri, fıtığın boğulma riskidir. Fıtık kesesine giren bağırsak urvesinin sıkışması ya da bağırsak tıkanıklığı halk arasındaki adıyla bilinen adıyla fıtık boğulmasına sebep olur. Fıtık boğulması hayati tehlike yaratacak kadar sıkıntılıdır.

Prematüre bebeklerde risk artıyor

Kasık fıtığı için kasıkta şişlik en önemli belirtidir. Kasıktaki şişlik bazen çok büyük olup erkek çocuklarda torbalara kadar inebilmektedir. Aileler çoğu zaman çocuklarının kasığında beze çıktığını düşünür. Bu durum prematüre bebeklerde daha sık olur yani bebek ne kadar prematüreyse fıtık görülme olasılığı o kadar yüksektir.

Kızlarda iki yönlü kasık fıtığı olabilir

Kız bebeklerde rahim denilen yapının arkaya düşmesini engelleyen karın ön duvarına sabit bağlar vardır. O bağların geçmesi için bu kanal açılır ve ardından kapanır. Bu yüzden kız bebeklerde daha seyrek görülür. Ancak özellikle 4 yaşın altındaki kız bebeklerde eğer bir tarafta fıtık varsa diğer tarafta olma ihtimali de çok yüksektir. Bu nedenle 4 yaşın altındaki kız bebeklerde diğer tarafa da bakılmalıdır. Bebek prematüre ise erkek ya da kız fark etmeksizin kasığın her iki tarafı da kontrol edilmelidir.

Şikayet olmadan fıtığı önceden saptamak güç

Kasık fıtığı doğuştan gelen bir durumdur. Fıtık riskini bir şişlik ya da çocukta şikayet olmadan önceden saptamak oldukça zordur. Bazen ultrason ön tanıda yardımcı olur ancak muayenede şüphelenilen bir durum yoksa ultrason yapılmamaktadır.

Tanı konulduktan hemen sonra tedavi uygulanmalı

İlaçla tedavisi mümkün olmayan kasık fıtığına cerrahi müdahale gereklidir. Fıtık ameliyatı ise tanı konulduktan hemen sonraki ilk uygun zamanda yapılmalıdır. Beklenmesi durumunda boğulma riski doğabilir. Bu durumun da ne zaman olabileceğini ön görebilmek mümkün değildir.

Günübirlik bir ameliyatla kısa sürede tedavi mümkün

Kasık fıtığı ameliyatı hastaneden yatış gerektirmeyen kısa süreli bir işlemdir. Ameliyat sonrası yaklaşık 1 hafta boyunca banyo yaptırılması önerilmez. Çocuk kısa süre sonra günlük hayatına geri dönebilir; oyun oynayabilir ve dışarıya çıkabilir. Ameliyat sonrası fıtığın aynı bölgede tekrar etme riski çok düşük bir ihtimal olmakla birlikte vardır. Fıtığın nüksetme ihtimali genelde adele hastalığı olan ve boğulmuş fıtık nedeniyle ameliyat edilen çocuklarda artmaktadır.

EN ÇOK OKUNANLAR