Bizde Bit-Uyuz Olmaz Demeyin

Bitlenme, derinin bitli deriye temas etmesiyle yani yan yana oturmakla oluşur. Yaygın olarak saç biti görülür.

ÇOCUK

Çocuğu okula giden annelerin tek endişesi, enfeksiyon hastalıkları olmuyor. Soğuk hava ve sıkışık okul sıraları birkaç soruna daha davetiye çıkarıyor. Bunlar arasında en dikkat çekenler ise uyuz ve bitlenme. Üstelik bu parazitler için hijyen, statü ve aşırı titizlik de bir işe yaramıyor. Bir kişide ortaya çıkıyor ve hızla tüm sınıfa hatta öğrencilerin ailelerine kadar yayılabiliyor. Uz. Dr. Ahmet Arpacı’nın konuyla ilgili verdiği bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Kepek ile karıştırılıyor

Bitlenme, derinin bitli deriye temas etmesiyle yani yan yana oturmakla oluşur. En çok saç biti görülür. Saçta kepek şeklinde olur. Ancak kaşıntı başladıktan sonra fark edilebilir. Çoğu zaman kepek sanılıp üzerinde çok fazla durulmadığı için yaygınlaşıp şiddetli bir hal alarak tüm vücuda yayılabilir.

Bit problemi olan kişinin temas ettiği herkes tedavi edilmeli

Saçtaki bitlenme aşırı kaşıntı şikayetine yol açar ve saçta sulantı yapar. Eğer zamanında fark edilmezse ev halkı da bitlenebilir. Tedavisi oldukça güç olabilmektedir. Bitlenmenin neden olduğu kaşıntıya bağlı farklı mikroplar gelişebilir. Tedavide doktorun önerdiği şampuan ve losyonlarla sorun kontrol altına alınsa da, ailede bit sorunu olan kişinin temas ettiği herkesin tedaviye dahil edilmesi kısa sürede sonuç alınmasını sağlayabilir.

Vücut da bitlenebilir

Bit sadece saçta oluşmuyor. Baş, gövde ve kasık-genital-koltuk altını tutan bitler olmak üzere üç çeşit bitlenme vardır. Kasık biti kişisel temasla bulaşabilir. İlgili bölgenin temizliğinde kullanılan malzemelerin ortak kullanımı da risktir. Gövde biti ise genellikle çarşaf, battaniye, havlu gibi malzemelerin ortak kullanımı ile ortaya çıkar. Bir bölgenin biti diğer bölgeye bulaşmaz ve üç bit türünün tedavisi de aynı şekildedir.

Tedavi ihmal edilirse…

Bitlenme, tedavi edilmemesi halinde giderek çoğalır. Üzerine gelip başka mikroplar yapışabilir. Sulantılar, kabuklanmalar ortaya çıkabilir. Önlem alınmazsa enfeksiyon oluşumuna kadar gidebilir.

Ortak eşya kullanılmamalı

Aileler bitlenmeden şüphelendikleri anda hemen doktora gitmelidir. Utanmak ve bizde bit olmaz algısı zaman kaybı ile birlikte bitlenmenin daha fazla ilerlemesine yol açabilir. Özellikle çocukları okula giden ailelerin çok daha dikkatli olması gerekir. Hijyen kurallarına özen gösterilmeli, ortak eşya kullanımından kaçınılmalıdır.

Uyuz da bulaşıcı

Uyuz da bitlenmede olduğu gibi insandan insana geçebilir. Uyuz, bitlenmenin aksine baş bölgesini tutmaz. Avuç içi, ayak tabanı, iki kürek kemiğinin arası uyuzdan etkilenmezken bunların dışında her yeri uyuz hayvancığı istila edebilir. Kasık bölgesi, bel bölgesi, diz-dirsek-koltuk altı bölgeleri uyuzun en sık görüldüğü yerlerdir. Vücutta çeşitli cilt dökülmeleri yapabilir.

Gece kaşıntı şikayetleri artar

Uyuz hayvancığı sıcakta hareket ettiği için, kaşıntı şikayetleri geceleri uykuda artar. Uyuz görülen kişinin tedavisi çok iyi planlanmalıdır. Hasta kişiye ait bütün çarşaf ve çamaşırlar kaynatılıp, ütülenmelidir. Uyuz problemi olan insanla temasta bulunan kişiler de tedavi planına dahil edilmelidir.

Her yaş grubunda görülüyor

Uyuz yetişkin, bebek ya da çocuk ayrımı olmaksızın her yaş grubunda görülebilir. Çocuklarda avuç içi ve ayak tabanını tutar. Uyuz tek başına hayati tehdit oluşturmasa da, bir süre sonra çocuk ya da bebek sürekli kaşındığı için beslenmeden kesilebilir ve genel durum bozuklukları ortaya çıkabilir.

Okulla birlikte başlayan diğer hastalıklar nelerdir, görmek için tıklayın!

EN ÇOK OKUNANLAR