Bebeklerin Diş Çıkarma Yaşı Ebeveyni İle Benzerlik Gösteriyor

Uz. Dr. Hülya Caner bebeklerin diş çıkarma evreleri ile ilgili önemli bilgiler verdi.

BEBEK

Diş çıkarma, bebeklerin en hassas ve zorlu dönemlerinden biri olarak adlandırılabilir. Hassas ve huzursuz bir sürece giren bebeklerde belirtiler diş çıkmadan yaklaşık 2-3 ay önce başlar. Ailelerin bu döneme bilinçli ve hazırlıklı olması büyük önem taşır.

Dişlerin tamamı 3 yaşa kadar çıkıyor

Bebeklerde ortalama olarak ilk diş yedinci ayda çıkmaya başlar. Bazı çocuklar 3. ay itibariyle erken diş çıkarmaya başlarken bazıların da ise ilk diş 12. ay hatta sonrasına sarkabilir. Genelde ilk olarak ön dişler çıkar. Diş, diş etine yaklaştıkça bölgede hassasiyet, kızarıklık ve şişlik görülebilir. 20 adet süt dişinin çıkması genelde 3 yaşa doğru tamamlanır. Kalıcı dişler ise 6 yaş civarında çıkar. Diş çıkarmada genellikle kalıtsal faktörler etkili rol oynar.

Bebekte diş çıkarma belirtileri

• Ağrı: Diş çıkarma bazı bebeklerde şiddetli ağrıya neden olur. Bu dönemde eline geçen her şeyi ağzına sokarak diş etlerini rahatlatmaya çalışır.

Salya akması: Bebekler genellikle 3. aydan itibaren salya akıtır. Bu durum, diş çıkarma döneminde daha da artar. Çene ve ağız çevresinde cildin tahrişine bağlı kızarıklıklar olabilir.

• Huzursuzluk: Çıkmakta olan dişler yüzeye yaklaştıkça diş etlerindeki ağrı daha fazla artar. Bu da haftalarca süren huzursuzluğa yol açabilir.

• İshal: Diş çıkarma döneminde artmış tükürük salgısı nedeni ile bebek sulu kaka yapabilir. Ancak bebekte ikiden fazla sulu dışkılama görülürse mutlaka doktorlarla görüşülmesi gerekir.

• Kulak çekiştirme ve yanak kaşıma: Diş etlerindeki ağrı buradaki sinirler boyunca kulaklara ve yanağa yayılabilir. Ancak bu şikayetler kulak enfeksiyonu ile karıştırılabilir. Böyle bir durumda mutlaka doktora danışılmalıdır.

• Ateş: Diş etlerindeki inflamasyon nedeni ile diş çıkarma döneminde 38 dereceye kadar çıkan ateşlenme görülebilir. Eğer ateş 38 derecenin üzerine çıkarsa mutlaka bir uzmana başvurmak gerekir.

• Uykusuzluk: İlk diş ve azı dişler çıkarken gece boyunca deliksiz uyuyan bebeklerde bile gece uyanmaları başlayabilir. Bu durumu açlıkla ilişkilendirip, bebeği sürekli beslenme doğru bir davranış değildir, yapılması gereken kendi kendine yeniden uyumasını sağlamak olmalıdır.

• Diş etlerinde morarma ve kanama: Bazen diş etlerinde morarma ve kanamalar olur ve kendiliğinden düzelir.

• İştahsızlık: Diş çıkarmakta olan bebek bu dönemde beslenmeyi reddedebilir. Özellikle katı yiyeceklere başlamış bebek bir süre bu yiyeceklere ilgisizdir. Bu durum geçicidir. Bebek gerekli gıdayı sıvı besinlerle de alabilir. Dişi çıktıktan sonra iştah normale dönecektir.

Aileden göreceği fazla ilgi bebeği rahatlatıyor

Bebekler diş çıkarma döneminde daha fazla şefkat ve sevgiye ihtiyaç duyarlar. Ailelerin daha fazla sevgi ve ilgisi huzursuzluğu azaltılabilir. Bebeklerin özellikle soğuk diş kaşıyıcılar ile oynaması diş kaşıntısını azaltacaktır. Ancak dile ve dudağa yapışacağından donmuş olarak verilmemeli ve plastik yerine kauçuk diş kaşıyıcılar tercih edilmelidir. Yumuşak temiz ve soğuk bir bezle diş etlerine masaj yapılabilir.

Süt dişlerin bakımı önem taşıyor

Bebeklerin dişleri çıkar çıkmaz fırçalanmaya başlanmalıdır. Normal dişlere oranla daha fazla organik madde içeren süt dişler, çürüklere karşı dirençsizdirler ve kolayca çürüyebilirler. Ayrıca süt dişlerinin en önemli görevi çocuğun düzgün beslenmesini sağlamaktır. Bunun yanı sıra konuşmanın düzgün gelişimi süt dişlerin varlığına bağlıdır. Bunların da ötesinde süt dişleri kapladıkları alanı daha sonra kendi yerlerine gelecek dişler için korumakta kalıcı dişlere rehberlik yapmaktadır. Erken çürüyen dişler hem sağlık hem de estetik açıdan sorun yaratabilir.

Dişlerin erken çürümesini önlemek için…

• Bebeğin dişleri sabah-akşam yatmadan önce yumuşak bir fırça ve sadece su ile fırçalanmalıdır. İki yaşından önce yutma riskinden dolayı macun kullanımı önerilmez. İki yaşından sonra çok az miktarda florlu diş macunu kullanılabilir.
• Çocuğun el becerisi, merakı ve ebeveynin tutumu diş fırçalama alışkanlığını belirler. Bu yüzden anne ve babaların da dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Eğer onlar düzenli olarak dişlerini fırçalarsa bu çocuğun dikkatini çekecektir.
• Çocuklara, biberon veya emzikler şeker, reçel gibi tatlı maddelere batırılıp verilmemelidir. Gece uyuyan çocuğa şekerli süt veya meyve suyu alışkanlığı kazandırılmamalıdır.
• Bebeklerin en azından ilk dört ay anne sütü ile beslenmeleri, ağız çevresindeki yumuşak doku ve kas fonksiyonlarının normal gelişimini sağlayacaktır.
• Biberonun neden olduğu çürümeleri önlemek için çocuklar, bir yaşından itibaren bardak ve kaşıkla beslemeye alıştırılmalıdır.
• Bebeklerin geceleri ağızda biberonla uyuma alışkanlıklarına engel olunmalıdır.
• Dişlerin çıkmaya başlaması ile gece ve sabah beslendikten sonra temiz ıslak bir tülbent ile dişler temizlenmelidir.

Unutmayın! Rutin diş hekimi kontrolleri sağlıklı dişler için ilk basamaktır. Ayrıca bebekte solunum problemleri gözleniyorsa yani burundan değil sadece ağızdan nefes alıp veriyorsa bu durum çene gelişimine olumsuz etki edebilir. Böyle bir durumda mutlaka kulak burun boğaz uzmanına danışmak gereklidir.

Bebek bakımında doğru bilinen yanlışlar nelerdir, görmek için tıklayın.

EN ÇOK OKUNANLAR