Bebek Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Uz. Dr. Dicle Çelik, bebeğin sağlıklı gelişiminin uzman kontrolünde olması gerektiğini belirtti, çocuk sağlığında doğru bilinen yanlışları sıraladı.

BEBEK

Bebeği için elinden gelenin en iyisini yapmak isteyen anne baba adayları bazen kulaktan dolma bilgilerle hareket etmekte, bu durum da çocuklarda ciddi hastalıklara hatta hayati tehlikeye neden olabilmektedir. Uz. Dr. Dicle Çelik, bebeğin sağlıklı gelişiminin uzman kontrolünde olması gerektiğini belirterek, çocuk sağlığı ve bebek bakımı konusunda doğru bilinen yanlışları sıraladı.

“Yenidoğan her bebekte sarılık görülür”

Yanlış! Yenidoğan her bebek sarılık olmaz. Erken doğan bebekler, düşük doğum tartılı bebekler, çok iri bebekler, tartı kaybı fazla olan bebekler, kan uyuşmazlığı olan bebeklerde sarılık riski fazladır. Yenidoğan sarılığı sanıldığının aksine bulaşıcı değildir.

“Sarılık olan bebeğe şekerli su içermek ve sarı giydirmek iyi gelir”

Yanlış! Sarılık olan bebeğe asla su ya da şekerli su verilmemelidir. Sarılık olan bebeğin sık sık anne sütü ile beslenmesi gerekmektedir. Üstelik sarı renk giydirilince sarılık geçmez.

Yenidoğan bebeklerin cildine tuz sürmek isilik ve pişiği önler

Yanlış! Çok yanlış ve tehlikeli bir inanıştır. Ciltten emilen tuz, bebeğin ölümüne bile sebebiyet verebilir. Bunun için eczanelerden pişik önleyici ürünlerin alınması daha doğru olacaktır.

“Kabız olan bebeğe zeytinyağı içirilmelidir”

Yanlış! Bebeklere ya da çocuklara doğrudan zeytinyağı içirmek doğru değildir. Zira tam içtiği esnada öksürükle zeytinyağı akciğerlere kaçabilir ve kabızlıktan daha tehlikeli bir tablo ortaya çıkabilir. Bu nedenle kabız olan çocuğa lifli gıdalar verilmeli, yemeklere mümkünse zeytinyağı katılmalıdır.

“Bebekte deri döküntüleri geçici olduğu için üzerinde durulmamalıdır”

Yanlış! Deri döküntüleri bazen çok önemli hastalıkların habercisi olabilmektedir. Vücudun neresinde ve ne şekilde olduğu mutlaka bir çocuk hekimi tarafından değerlendirilmelidir.

Diş çıkaran bebeğin ateşi hızla artar ve ishal olur

Yanlış! Diş çıkarma döneminde bebeğin vücudu ısınır. Ancak ateş düşürücü gerektirecek kadar ateşi çıkmaz. Bu dönemde bebeklerin kakasında yumuşama olur ancak belirgin bir ishal, ateş ya da karın ağrısı olmaz.

Bebek Bakımında Yapılan Yanlışlar

Bebeklerin emzik emmesi diş eğriliğine, dudak sarkmasına sebep olur; parmak emmeleri daha iyidir?

Yanlış! Bebeklerin emzik emmesi 2 yaşına geldiğinde, parmak emmesi ise 3 yaşına geldiğinde bıraktırılmalıdır. Eğer bu süreç uzarsa çocukların diş ve damak yapısı olumsuz yönde etkilenir.

Çocuklarda tansiyon olmaz

Yanlış! Yenidoğan döneminden itibaren bebeklerin tansiyonuna bakılabilir ve tansiyon ölçümü çocukların muayenesinin bir parçası olmalıdır.

Bebekleri uyuturken saç kurutma makinesi ya da elektrik süpürgesi sesinden yararlanılmalı

Yanlış! Gün içinde uzun süreli ve sık görülen ataklar şeklinde ağlayan kolikli bebekler, bu aletlerin sesini, anne karnında duydukları ses ile bağdaştırdıkları için sakinleşebilirler ancak çocukları bu yöntemle uyutmak doğru bir yöntem değildir.

Her çocukta idrar yolu enfeksiyonu görülür ve kısa sürede geçer

Yanlış. Bu durum kesinlikle normal değildir. Özellikle tekrarlayan ve tedavi edilmeyen idrar yolu enfeksiyonları ilerde böbrek yetmezliğine yol açabilmektedir. Bu nedenle vakit kaybedilmeden çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır.

EN ÇOK OKUNANLAR