Bebekleri Alerjiden Korumak İçin

Her alerjik hastalığın başlangıç yaşı farklı olmakla birlikte, bebeklik döneminde alınacak önlemler ileri yaşta allerjinin oluşmasını büyük ölçüde engellemektedir.

ÇOCUK

Alerji ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Recep Aydilek, allerjiden korunmak için bebeklik döneminde alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

Alerji, her yaşta ortaya çıkabilen, dünyada en sık rastlanan 6. hastalıktır. Her alerjik hastalığın başlangıç yaşı farklı olmakla birlikte, bebeklik döneminde alınacak önlemler ileri yaşta allerjinin oluşmasını büyük ölçüde engellemektedir.

Her alerjik hastalığın başlangıç yaşı farklıdır. Besin allerjisi 3. ve 6. ayda, alerjik egzama (atopik dermatit) sıklıkla 6. ay civarında, astım 2 yaşında, allerjik rint ve allerjik konjoktivit (bahar alerjisi, polen alerjisi?) genellikle 5 yaşından sonra ortaya çıkmaktadır. Bu yaşlardan önce hastalık için gerekli önlemler alınmalıdır.

Alerjik hastalıkların belirtiler nelerdir?

Alerjinin belirtileri, tutulan hedef organa bağlı olarak gelişir. Alerjik rinitte; burun tıkanıklığı, sabahları hapşırık krizleri, burun akıntısı. Alerjik konjoktivitte; gözlerde yanma, batma. Astımda; geniz akıntısı, öksürük, nefes darlığı, hırıltı. Kurdeşende; kaşıntı, döküntü. Anjiödemde; dudakta, dilde şişme. Ayrıca, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve allerjik sinüzit şeklinde ortaya çıkabilir.

Alerji anne karnındayken başlayabilir

Genetik yatkınlık ve çevredeki allerjenlerin (ev tozu akarı, polen?) bir araya gelmesi ile vücutta bebeklik döneminden itibaren bir duyarlılaşma oluşabilir. Hatta bu durum, anne karnındayken başlar. Bu duyarlılık sonucu bağışıklık sistemi normalde bir maddeye karşı salgılamaması gereken IgE adında bir antikor salgılar. Bu antikor kan dolaşımı ile vücudun her tarafına dağılarak bağışıklık sistemi hücrelerine yapışır. Eğer allerjen vücuda bir daha ulaşırsa hemen onu tanır ve normalde görülmeyen çok şiddetli bir reaksiyon verir. Allerji bulguları sadece bir organda değil, birçok ayrı organda da görülebilir. Sadece migren tipi baş ağrıları, göğüs ağrıları, inatçı öksürük, sık sık ve uzun süreli nezle olma gibi bulgular da allerji nedenli olabilir.

Besin allerjisi riskli bebeklerin korunması için:

  • Anne sütü alan bebeklerde (besin alerjisi ve astım daha az görüldüğünden) anne sütü kesilmemeli, anne sütü yoksa doktor önerisiyle hipoalerjenik mamalarla bebeğin beslenmesi sağlanmalıdır
  • Emziren annenin diyetinden alerjik besinler çıkarılmalı, katkı maddeli gıdalar tüketilmemelidir
  • Bebeğin ek gıdaya geçişi geciktirilmelidir
  • İnek sütü, yumurta akı, fındık, fıstık ve balık gibi allerji oluşturabilecek gıdaların bebeğe geciktirilerek verilmelidir
  • Kullanılan yastıklar, yorgan ve yataklar yün, kuş ve kaz tüyünden olmamalıdır. Kauçuk ya da pamuk olmalıdır.
  • Emziren annenin, deodorant, yağlıboya, tiner, parfüm, katalitik soba, viks kokusu, buğuseptil, egzoz dumanı, böcek ilaçları, naftalin ve gazete kokusundan uzak durulmalıdır
  • Evde toz, duman yapan eşyalar olmamalı, banyo tuvalet ve balkonlarda sigara içilmemelidir
  • Suni boyalı, meşrubat, sakız, çiklet, meyve suları, kola ve alkollü içecekler tüketilmemelidir

Bebeklikten itibaren alerjik nezleden korunmak için;

Polenlere karşı alınacak önlemler: Hangi polenlerin allerjik olduğu tespit edilip, ilgili bitkilerden uzak durulmalıdır. Polenlerin yoğun olduğu durumlarda dışarı çıkılmamalı ya da maske kullanılmalıdır. Ev kapı ve pencereleri kapalı tutulmalıdır. Ev ve arabada polen filtreli klima, hava temizleyicisi kullanılmalıdır. Çamaşır yıkandığında dışarıda kurutulmamalıdır. Polen zamanı açık havada, yeşil alanlarda dolaşılmamalıdır. Dışarıda güneş gözlüğü kullanılmalı, eve gelince suyla yıkanmalıdır. Şapka takılmalıdır. Akşam yatmadan önce saçlar yıkanıp yapışmış polenlerden arındırılmalıdır. Günlük kıyafetler eve gelir gelmez yatak odası dışında değiştirilmelidir.

Ev tozu akarlarına karşı alınması gerekli önlemler: Nemli ve sıcak ortamlar akarların üremesi için uygundur. Evler sık sık havalandırılmalıdır. Evde klima varsa nemli havalarda nem giderici konumda sık sık çalıştırmalıdır. Evde halı veya halıfleks kullanılmamalıdır. Yatak odasında toz tutan eşyalar halı, koltuk, kitap, tüylü oyuncaklar bulundurulmamalıdır. Çarşaf nevresim takımları ve yastıkları haftada bir 60 derecede en az 30 dakika yıkanmalıdır. Battaniye kullanılmamalıdır. Yatak ve çarşaflarda allerji kontrol kılıfları kullanılmalıdır. Halı ve koltuklar her hafta elektrikli süpürge ile temizlenmelidir. Yünlü giysiler giymekten kaçınmalıdır. Evcil hayvanlar yatak ve oturma odasına alınmamalıdır. Çiçekler ve ev bitkilerinden kaçınmalıdır. Kumaştan yapılan oyuncaklar kullanılmamalıdır.

EN ÇOK OKUNANLAR