Bebeğinizin Sağlıklı Gelişimi İçin Reflekslerini İyi Takip Edin

Bebek refleksleri, bebeğin sağlıklı olduğunun önemli göstergelerden biri olarak kabul edilir.

BEBEK

Bebek refleksleri, bebeğin sağlıklı olduğunun önemli göstergelerden biri olarak kabul edilir. Arama, emme, sıçrama, yakalama gibi refleksler anne karnında oluşur ve zamanla kaybolur ya da değişir. Belli dönem ve sürelerde gerçekleşmeyen refleksler için ise mutlaka doktora danışılmalıdır. Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Abdurrahman Yıldırım, bebek refleksleri hakkında bilgi verdi.

Erken doğan bebeklerde emme refleksi tam gelişmemiş olabilir

Yenidoğan bir bebeğin ilk ihtiyacı beslenmelidir. Bebekler emme refleksiyle dünyaya gelir ve anne memesini aldığında kuvvetle emer. Bu işleme başlaması için bebeğin yanağına ya da ağzına hafifçe dokunulması yeterlidir. Zamanında doğan ve herhangi bir sağlık sorunu olmayan bebeklerde arama ve emme refleksi bulunur. Erken doğan bebeklerde ise bu refleks zayıf kalır, bebeğin uyarılması gerekir. Arama ve emme refleksi, 3-4 aylıkken kaybolur. Bebek uyku halindeyken emme hareketi yapmaya devam edebilir ve bu da 7. aya kadar devam edebilir.

Bebeğin nörolojik gelişimi açısından sıçrama refleksi önemli

Bebeğin ani, yüksek seslere verdiği tepki moro ya da sıçrama refleksi olarak adlandırılır. Bebeğin muayenesi sırasında, sırtüstü yatar pozisyonda iken ellerinden tutup hafifçe yukarı doğru kaldırdıktan sonra aniden nazikçe yere bıraktığınızda bacaklarını, kollarını ve parmaklarını aniden gerer, kafasını geriye atar, sonra kollarını göğsüne doğru önde kavuşturup yumruklarını sıkar. Bu refleks genellikle bebek 4-6 aylık olunca kaybolur.

Gag refleksi bebekler için yaşamsal öneme sahip

Yenidoğan bebeklerin ağızlarından tükürük veya balgam çıkarabilmeleri gag refleksi sayesinde olur. Böylece nefes borusunu açık tutabilir. Yaşamsal öneme sahip bir refleks olan gag sayesinde nefes borusundaki yabancı maddeleri çıkarabilir. Yaşam boyu süren bir reflekstir.

Paraşüt refleksi ömür boyu sürüyor

Bebeği karnından ya da gövdesinden tutun hafifçe yukarı kaldırın ve aniden düşermiş gibi yere bırakın. Bu durumda bebek, kollarını yana açar. “Paraşüt refleksi” adı verilen bu durumun görülmesi, bebeğin 7.- 8. ayına rastlar ve ömür boyu devam eder.

Reflekslerin bebeğin nörolojik gelişiminde rolü büyük

Tüm bebek reflekslerinin beklenen aylarda olmaması, bebeğin nörolojik gelişiminde bir sorun olduğunu düşündürmelidir. Aynı zamanda öngörülen aylarda bu reflekslerin kaybolmaması da bebeğin nöromotor gelişiminde bir gecikme olduğunun işareti kabul edilir. Bu bağlamda özellikle yaşamın ilk yılında, bebeklerin rutin aylık kontrollerinde bu reflekslerin kontrol edilmesi çok önemlidir.

Bebeğin sağlıklı gelişimi için hayati öneme sahip olan diğer refleksler;

Babinski refleksi:

Bebeğin ayak tabanını topuktan parmaklara doğru hat şeklinde çizdiğimizde ayağı içe kıvrılır ve parmaklar yukarı kalkar. Yaşamın 6. ayı ile 2 yaş arası bu refleks kaybolur. 2 yaştan sonra bu refleks yapıldığında parmaklar içe kıvrılmaya başlar.

Yakalama refleksi:

Bebeğin avucuna ya da ayak tabanlarına bir şey dokunduğunda yakalamaya çalışır. Güçlü bir reflekstir, öyle ki tüm vücut ağırlığını destekleyebilir. Genellikle 3-4 aylıkken kaybolur.

Yönelme refleksi:

Bebeğin bir ses duyması, bir yeni görüntü oluşması o tarafa yönelmesine neden olur. Başını uyarana doğru çevirir. Ömür boyu devam edecek olan bu refleks, beyinde oluşan dikkat mekanizmalarının oluştuğunun ve sosyal anlamı olan uyaranları fark ettiğinin belirtisidir.

Yürüme refleksi:

Bebeği koltuk altlarından destekleyerek düzgün bir zeminde ayakta tuttuğumuzda, adım atacakmış gibi önce bir bacağını, ardından diğerini kaldırır. Bu refleks ilk bir haftadan sonra belirginleşir. Genellikle 2 ay sürer. Bu refleksin varlığı bebeğin erken yürüyeceğine işaret etmez.

Tonik ense refleksi:

Bebeği sırt üstü yatırdığımızda kafasını bir tarafa yatırır, döndüğü taraftaki kol ve bacağını ileri uzatır ve karşı yöndeki kol ve bacaklarını büker, adeta savunma pozisyonu alır. Bu refleks 6. ayın sonunda kaybolur.

EN ÇOK OKUNANLAR