Bebeğinizi Anne Karnında Doğuma Hazırlayın

Bebeğin anne rahmine düştüğü andan itibaren; Klasik müziğin, bebekle konuşmanın, rahatlatıcı yoga egzersizlerinin, yüzmenin, İskandinav yürüyüşünün, dansın, özel yapılmış yastıkların, lezzetli besinlerin anne adayında ve doğmamış bebeğinde olumlu etkileri vardır.

DOĞUM

Bebeğin anne rahmine düştüğü andan itibaren onu istediğinizi ve özel olduğunu hissettirin. Bunun için etkisi ispatlanmış bir takım uygulamalar vardır. Örneğin; Klasik müziğin, bebekle konuşmanın, rahatlatıcı yoga egzersizlerinin, yüzmenin, İskandinav yürüyüşünün, dansın, özel yapılmış yastıkların, lezzetli besinlerin anne adayında ve doğmamış bebeğinde olumlu etkileri vardır. Bu uygulamalar bebeği anne karnında rahatlatıp dış dünyaya hazırlar.

Bebeğinize klasik müzik dinlettirin

Gebeliğin 4. ayından itibaren bebek bulunduğu ortamdaki sesleri duymaya baslar. 24. haftadan sonra ise dış ortamdaki sesleri de duymaya başlar.

Gebelikte özellikle klasik müzik, anne karnındaki bebeğin gevşemesi ve yatışması için harika bir yoldur. Anne karnında dinlediği klasik müziği doğduktan sonrada dinlemesi durumunda bebek kendini anne karnındaki gibi güvende hissedecektir. Buda onun sakinleşmesine yardımcı olacaktır.

Ayrıca klasik müzik dinletilen bebeklerin matematik zekasının daha iyi olduğu ve sosyal yönlerinin de geliştiği bilinmektedir. Doğum öncesi de yine klasik müzik dinlemek anne adayındaki korku ve stresi azaltarak bebeği doğuma hazırlar.

Bebeğinizle konuşun

32. Haftadan itibaren duyduğu sesleri hatırlamaya başlayan bebek anneye bilinçli olarak tepki vermeye baslar. Anne karnındayken bebeğinizle çevre gürültüsünden uzak bir ortamda sakin bir ses tonuyla konusun. Bu konuşma onun sakinleşmesine, yaşayacağı doğum stresini azaltmasına ve mutlu olmasına yardımcı olacaktır.

Yoga egzersizleri bebeğinizi ve sizi rahatlatır

Yoga egzersizlerini gebeliğin her döneminde yapmak mümkündür. Yoga egzersizleri gebelikte oluşan sırt ağrısı, mide bulantısı ve yorgunluk şikâyetlerini azaltarak rahatlamanıza sakinleşmenize yardımcı olur. Ayrıca, kendinize ve bebeğinize odaklanmanızı sağlar.

Yoga egzersizleri, doğum esnasında daha iyi nefes almanıza, gerekli olan esnekliği, gücü, motivasyonu sağlayarak hem anne, hem bebek için sağlıklı bir doğumun gerçekleşmesine yardımcı olur.

İskandinav yürüyüşünü deneyin

İskandinav yürüyüşü olarak bilinen nordic walking, özel tasarlanmış sopalarla yapılan uzun adımlı tempolu yürüyüş biçimidir. Normal yürüyüşle karşılaştırıldığında üst beden kaslarını (karın-sırt) daha fazla çalıştırır, enerji tüketiminde %46’ya varan bir artış sağlar. Bu tur egzersizler gebeliğe bağlı seker hastalığını önler, bebeğin anne karnında daha sağlıklı gelişmesini ve uygun kiloda olmasını sağlar, ve yine anne ve bebek için daha rahat bir doğumun gerçekleşmesine yardımcı olur.

Bebeğinizle birlikte dans edin

Dans ile fiziksel ve ruhsal gerginlikler azaltılabilir. Doğaçlama yapılan dans ile kendinizi ve bebeğinizi şımartabilirsiniz. Dinlenme aralarında doğmamış bebeğinizle irtibata geçip konuşabilirsiniz. Buda bebeği rahatlatmak açısından çok etkili bir yöntemdir.

Gebeliğin 28. Haftasından sonra sol yana yatın

Gebeliğin 28. haftasından sonra gebelikte en rahat uyku pozisyonu sol yana yatarak bacakların karna doğru hafif çekildiği pozisyondur. Sol yana yatarken sırtınızın arkasına konulan özel yastıklar daha rahat etmenizi sağlar, uykudayken sağa dönmenizi engeller.

Sol yan pozisyon ile annenin sağ tarafında bulunan büyük damarlara rahmin baskısı azaltılacağı için bebeğe giden kan akımında artış olur. Dolayısıyla bebeğe daha fazla besin ve oksijen iletilmiş olur. Doğum sancısı çekerken annenin sola doğru yatması bebeği için daha faydalı olacaktır.

Haftada 2-3 kez çikolata ile kendinizi ve bebeğinizi ödüllendirin

Annenin severek yediği besinler örneğin çikolata mutluluk hormonu (endorfin, serotonin) salgılanmasına neden olmaktadır. Bebeğe gecen bu hormonun etkisi ile bebekte hareketli ve mutlu olacaktır. Size daha çok gülecektir. Özellikle bitter çikolatada bulunan teobromin maddesinin gebelik zehirlenmesini (preeklampsi) azalttığı bildirilmiştir. Çikolata yüksek kalorili bir besindir, içerdiği kafein nedeniyle aşırı tüketilmesi önerilmez. Ancak haftada 2-3 kez az miktarda bitter çikolata ile kendinizi ve bebeğinizi ödüllendirmenizde hiçbir sakınca yoktur.

Op. Dr. Aydın Ilgın – Memorial Diyarbakır Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü

EN ÇOK OKUNANLAR