Ayşe Tolga’nın Hamilelik Serüveni

Bu yazıda, sizlere hamilelik sürecimden, neler yaptığımdan ve nasıl bir yol izlediğimden bahsetmeye karar verdim. İşte, hamilelik sürecim!

AYIN RÖPORTAJI

Bugün yine bana en çok gelen sorulardan biriyle karşınızdayım. Çocuğunun sağlığı ve gelişiminin her yönünü düşünen bir anne olarak, nasıl bir hamilelik geçirdiğimi merak ettiğinizi biliyorum. Anne adayları ile karşılaştığımda da, “Nasıl bir hamilelik geçirdiniz?” sorularını alıyorum. Bu nedenle ben de, bu yazıda, sizlere hamilelik sürecimden, neler yaptığımdan ve nasıl bir yol izlediğimden bahsetmeye karar verdim. İşte, hamilelik sürecim!

Nasıl hamile kaldım?

Anne olmaya, 30’lu yaşların ortasına geldiğimde karar verdim. Bu nedenle, hamileliğim de planlı oldu. Hamile kalmaya karar verdikten sonra, bebek yapma çalışmalarına başladıktan sonra, yaklaşık 4-5 ay içerisinde hamila kaldım. Bu süreç, gerçekten ilginç bir deneyimdi; çünkü, hamile kalmaya karar verdiğiniz ana kadar, sürekli olarak hamilelikten kaçmak için çeşitli doğum kontrol yöntemlerine başvuruyorsunuz ve bu kararı verdikten sonra da, bunun aslında o kadar kolay olmadığını fark ediyorsunuz. Hamilelik ile ilgili ilk söyleyebileceğim şey bu. Eğer, bu yazıyı okuduğunuz sırada, çocuk sahibi olmaya çalışan bir anne adayıysanız, bu gerçeği de aklınızın bir köşesine not etmenizi öneriyorum.

4-5 aylık bebek çalışmalarından sonra, herhangi bir yardımcı üreme teknolojisinden yararlanmadan, doğal yollarla hamile kaldım. Günümüzde, yardımcı üreme tedavileri ya da hormon tedavisi görmeden hamile kalmak, oldukça zor. Bence bunun nedeni, yaşam tarzlarımız. Özellikle büyük şehirlerde yaşıyor, doğal olmayan gıdalar tüketiyor ve sürekli olarak çevre kirliliğine maruz kalıyor olduğumuzdan, yardımcı bir tedavi olmadan çocuk sahibi olmamız da çok zorlaştı. Gebelik testi sonucu pozitif çıksa bile, bebeğimizi düşürebiliyoruz. Bu, çok sık rastlanan bir durum olsa da, o kadar çabanın ve yüz güldüren haberlerin ardından, düşük yapmanın çok üzücü bir şey olduğunu biliyorum. Benzer deneyimleri, çevremde de yaşayan çok fazla kişi oldu; ancak bu, bir daha bebek sahibi olamayacağınız anlamına gelmiyor.

Folik asit ve omega kullandim

Bir çocuk sahibi olmaya karar verdikten 5 ay sonra hamile kaldığımı yukarıda söylemiştim. Hamile olduğumu öğrendikten sonra, neler yapmam gerektiğini de fazlasıyla araştırdım. Gebeliğin ilk günlerinden itibaren, tüm anne adayları gibi ben de folik asit takviyesi kullanmaya başladım. Folik asitin yanı sıra, kullandığım bir diğer takviye de, omega takviyesi oldu. Hamilelikte folik asit kullanımını bilmeyeniniz yoktur, ancak yaptığım araştırmalar sonucunda, hamilelikte omega takviyesinin de çok önemli olduğunu fark ettim.

Hamileliğim boyunca diyetisyene gittim

Anne adaylarının, hamilelik ile ilgili kafalarını en çok kurcalayan konulardan biri, hamilelikte kilo alımıdır. Hamilelik döneminde alınan 30-40 kilolar, eskilerde kaldı. Alınan fazla kiloların, bebeğiniz için de hiç bir faydası olmadığını söylemeliyim. Ben de, hamileliğim sürecinde, kilomu kontrol altında tutmak ve doktorun önerdiği sınırın dışına çıkmamak için, hamileliğim boyunca bir diyetisyen kontrolü altına girdim.

Hamileliğimin son haftasında, toplamda 14 kilo almıştım. Hamile kaldığımda 63 kiloydum, doğuma girdiğimde 80 kiloya ulaşmıştım. Normal doğum yapan bir anne olduğumdan, doğumda aldığım kiloların 10’u gitmişti. “Diyetisyene neden gittin?” diyebilirsiniz. Onu da şöyle açıklayayım; kötü beslenmek istemedim. Ayrıca, benim dışımda, karnımda büyüyen bebeğimin besin ihtiyaçlarını da karşılamak istiyordum.

Diyetisyen kontrolünde olsanız da, hamilelikte “aşerme” diye bir kavram da var. Gecenin bir yarısı, eşini kaldırıp “Bana Hindistan cevizi al” diyen biri olmadım, ama neredeyse tüm hamileliğim boyunca, kahvaltıda simit ve yanında eski kaşar peyniri yemiştim. Onun dışında, yasak olduğunu bilsem de, canım sürekli bira içmek istiyordu. Neden bu kadar bira içmek istediğimi merak ettim. Yaptığım araştırmalar, bunun, biranın içerdiği “beta glukan”, yani mayadan kaynaklandığını gösterdi.

Hamilelikte doğru beslenmek çok önemli

Hamilelik, gerçekten muhteşem bir süreç. Bu süreç boyunca, vücudunuzdaki hormonal dalgalanmalardan dolayı, vücudunuz çok çeşitli değişimler yaşıyor. Bu hormonal değişimler; aynı zamanda zihinsel ve psikolojik sağlığınızı da değiştirdiği için, bir anda bambaşka şeylerle ilgilenen bir canlıya dönüşüyorsunuz. Vücudunuz, her gün eski halinden biraz daha uzaklaşıyor. Durup dururken mideniz bulanabiliyor ya da bir anda sırtınız ağrımaya başlayabiliyor. Siz de, tüm bu değişimlerle mücadele etmeye çalışıyorsunuz.

Dolayısıyla, bu süreçte, doğru besinleri tüketmek, hem siz hem de bebeğiniz için iyi beslenmeniz oldukça önemli. Doğru besinler derken neleri mi kastediyorum? Öncelikle, kesinlikle market raflarında paketlenmiş ve işlenmiş gıdaları hayatınızdan uzak tutun. Ayrıca, son kullanma tarihi bile olmayan bir fast food fikrini de bu süreçte kendinizden uzak tutmanızı öneriyorum.

Annenin yediği her şey, karnındaki bebeği de etkiliyor. Bu nedenle, hamileliğinizi toksinsiz olarak geçirmeniz oldukça önemlidir. Ben, hamilelik sürecinde, elimden geldiğince organik besinlerden yararlanmaya çalıştım. Besinlerin yanı sıra, kullandığım deterjanlarda da organik ürünler tercih ettim.

Organik beslendim

Organik bir hamilelik süreci geçirmek konusunda kararlıydım. Düzenli olarak organik pazarların yolunu tutuyordum. Kendim gidemiyorsam, eve getirtiyordum. Organik besinlerin yanında, deterjanlar konusunda da dikkatli davranıyordum. Yukarıda da söylediğim gibi, hamilelik sürecinde, bebek için toksinsiz bir yaşam kurmak önemli. Organik beslenmenin dışında, dikkat ettiğim bir diğer konu da, bol bol su içmekti.

Doktorlar, demir hapı kullanımını öneriyorlar, bir süre sonra ben de kullanmıştım. Ancak, demir hapı kullanımının yanında, doğal yollarla da demir almaya çalıştım. Benim favorim, kara üzümdü. Hamileliğim boyunca bu üzümden tüketmeye çalıştım.
Sabahları güzelce kahvaltımı yaptım. Kahvaltı tabağımda hemen her gün yumurta vardı. Yumurtanın yanında, simit ve eski kaşar peyniri de yiyordum. Ayrıca, mevsimine göre yeşillik de tüketiyordum.

Bolca yoga ve fitness yaptim

Vinyasa, benim hamilelik sürecimde destek aldığım şeylerden biriydi. İnternette “Vinyasa pregnancy” adıyla arama yaparsanız, detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca, vinyasa ile ilgili Youtube’da bolca videoya da ulaşabilirsiniz.

Yoga, hamilelik sürecimde, bedenimi esnetmeme ve nefeslerimi kontrol ederek rahatlamama, depresyondan korunmama yardımcı oldu. Bunun dışında, hamileliğin ilk 3 aylık dönemini atlattıktan sonra, hayatıma yeniden fitness’ı dahil ettim. Egzersizlere, önce 10 dakikalık ısınmalar ile başlıyordum. Daha sonrasında, her zaman yaptığım hareketleri; squat bile yaptım. Yaptığım egzersizler, kol kaslarımı ve dolayısıyla karın kaslarımı kuvvetlendirmemi sağladı. Hamilelik sürecinde, bir annenin hareketli olması çok önemlidir. Tabi bunu yapmadan önce, doktorunuzu bilgilendirmeniz ve herhangi bir engeliniz olmadığından emin olmalısınız.

Bebek bakim kursuna gittim

Hamileliğim boyunca, kendimi kızıma hazırladım. Bu süreçte, yaptığım şeylerden biri de, Bebek Bakım Hemşiresi Ayşe Öner’in Bebek Bakım kursuna gitmekti. Bu kursun, benim için çok faydalı olduğunu söylemeliyim. Kurs, toplamda 2 ay sürüyor ve bu süreçte, benimle birlikte kursa gelen yedi farklı anne adayı ile tanıştım. O süreçte, sizinle aynı şeyleri paylaşan kişilerle fikir alışverişi yapmanın gerçekten çok faydalı olduğunu da söylemeliyim. Bu arkadaşlarımla bağımız hala kopmadı, 8 yıldır görüşüyoruz. Öyle ki, whatsapp’da bir grubumuz bile var.

Kursta, bir bebek bakımı için ihtiyacımız olabilecek şeyler öğrendik. Hastaneye gidiş sürecinden başlayarak, doğum öncesi ve sonrasında bizi nelerin beklediğini ve neler yapabileceğimizi öğrendik. Ayrıca, hastane çantası nasıl hazırlanır, bir bebek nasıl emzirilir, ilk banyo nasıl yaptırılır gibi bilgileri de edindik. Bu nedenle, sizlere de Ayşe Öner’in bu bilgilendirici Bebek Bakım Kursu’nu denemenizi öneriyorum.

Son aylarda artan şikayetlerim

Hamileliğim boyunca, hep kızımın en iyi şekilde dünyaya gelmesini sağlayacak ortamı sağlamakla uğraştım. Genel olarak rahat bir hamilelik süreci geçirsem de, son 3 aylık dönemde, mide yanması şikayetlerim başladı. Ayrıca, yine son aylarda bel ağrılarım ve ödem problemim de oldu. Mide şikayetlerim artınca, doktorum bana mide ilacı vardı, midem çok yanıyordu. Mide probleminin dışında, son haftalar geldiğinde, bebeğimin aşağı doğru inmesiyle, mesanemin de fazlasıyla zorlandığını hissettiğimi söyleyebilirim. Ayrıca, sürekli idrarım varmış hissi yaşıyordu, bu süreçte beni zorlayan şeylerden biri de o olmuştu.

Hamilelik sürecim ile ilgili merak ettiğiniz başka şeyler varsa, bir sonraki konu için bizi yönlendirebilirisniz. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Hoşçakalın!

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

  Çocuklarda Tuvalet Eğitimi


  Notice: Undefined variable: post in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288

  Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288
  Tuvalet alışkanlığı kazanma, çocuğun hayatında önemli bir gelişimsel olaydır. Tuvalet...

 • Çocuklar Ameliyata Nasıl Hazırlanmalı?

  Çocuklar Ameliyata Nasıl Hazırlanmalı?


  Notice: Undefined variable: post in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288

  Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288
  Çocukların doktor korkusu, hastane deneyimlerini aileler için travmatik bir hale getirebiliyor....

 • 2 Köfte Çocukların Günlük Demir Ve Çinko İhtiyacını Karşılıyor

  2 Köfte Çocukların Günlük Demir Ve Çinko İhtiyacını Karşılıyor


  Notice: Undefined variable: post in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288

  Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288
  Çocukluk döneminde erişkinlere nazaran enfeksiyon hastalıkları daha sık görülüyor. Bunun...

 • Göz Hastalıklarının Erken Tedavisi Çocuğun Hayatını Değiştiriyor

  Göz Hastalıklarının Erken Tedavisi Çocuğun Hayatını Değiştiriyor


  Notice: Undefined variable: post in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288

  Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288
  “Bebeğim beni ne zaman görmeye başlayacak?” Yeni bebek sahibi olan ailelerin en merak...

 • Fazla TV İzleyen Çocuk Kendi Kendine Konuşuyor

  Fazla TV İzleyen Çocuk Kendi Kendine Konuşuyor


  Notice: Undefined variable: post in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288

  Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288
  Kendi kendine konuşan birini görünce yadırgar, endişeleniriz. Çocuklarda çok daha sık...

 • Anne Sütü Nasıl Artırılır?

  Anne Sütü Nasıl Artırılır?


  Notice: Undefined variable: post in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288

  Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288
  “Bu bebek aç”, “Sütün yetmiyor mu?”, “Anne sütünü artırmak için ben bunları...

 • Amniyosentez nedir?

  Amniyosentez nedir?


  Notice: Undefined variable: post in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288

  Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288
  Bebek anne karnında amniyon sıvısının içinde bulunmaktadır. Amniyon sıvısı çoğu...

 • Bebeklerde Reflü Nedenleri ve Tedavisi

  Bebeklerde Reflü Nedenleri ve Tedavisi


  Notice: Undefined variable: post in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288

  Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/u0292762/public_html/wp-content/themes/hamileyim3/functions.php on line 288
  Reflü, yetişkinlerden çok bebeklerde görülüyor. Üstelik beklenenden erken doğan bebeklerde...