Aşırı Fosfor Gebelikte Varis Nedeni

Hamilelikte alınan kiloların yanı sıra anne adayının hareketsiz bir yaşaması benimsemesi anne adaylarının varis ile karşı karşıya kalmasını kolaylaştırıyor.

HAMİLELİK

Vücut değişikliklerinin belirgin bir şekilde yaşandığı gebelik sürecinde varis, hem görünümü hem de ağrısı ile anne adaylarını mutsuz ediyor. Bu süreçte alınan kiloların yanı sıra anne adayının hareketsiz bir yaşaması benimsemesi anne adaylarının varis ile karşı karşıya kalmasını kolaylaştırıyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Nil Uğurlu varislerin hamilelik sürecine etkileri konusunda bilgi verdi.

Gebelik sürecinde varis oluşumu

Hamilelikte kan hacmi artan ihtiyaç dolayısıyla yaklaşık % 40-50 artar, bu da damarlar üzerine binen yükü arttırır. Gebelikte artan hormonlar damar duvarlarında genişlemeye ve gevşemeye neden olarak damarlarda kanın göllenmesine neden olur. Büyüyen rahim, bacaklardan kalbe kanı getiren büyük damara bası yaparak, kanın gerideki bacak damarlarında birikmesine sebep olur.

Hamilelik varis oluşumunu tetikler

Başta kalıtım olmak üzere varisi tetikleyen birçok etken vardır. Ailede varis olan bireylerin varlığı kişiyi bu açıdan daha hassas yapmaktadır. Gebelik dönemlerinde (özellikle çoğul gebeliklerde) varis oluşumu görülmektedir. Aşırı kilolu olma, uzun süre ayakta veya oturur pozisyonda hareketsiz kalma ve hormonal faktörler (estrojen ve progesterona bağlı) varis oluşumunu sağlayan diğer etkenlerdir. Ağrı, çabuk yorulma hissi, yanma, zonklama, kaşıntı, kramp, huzursuz bacaklar, bacaklarda şişme, ciltte renk değişiklikleri olabilir. Çok yaygın olduğu durumlarda cildin beslenmesini bozup; egzema, iltihaplanma (flebit) ve hatta ülserasyonlara neden olabilir. Nadiren de kanama yapabilir.

Gebelikte varis engellenemez; ama önlemler alınabilir

Gebelikte varis oluşumu engellenemez, fakat bazı önlemler alınarak, durumun kötüleşmesine engel olunabilir. Hareketli olarak, kısa yürüyüşler yaparak, kilonuza dikkat ederek kendinizce önlemler alabilirsiniz. Otururken veya yatarken, ayaklarınızı yukarıda tutun, altına yastık koyabilirsiniz. Bacak bacak üstüne fazla atmayın. Uzanırken sola doğru yatın ki rahmin büyük toplardamar üzerindeki baskısı azalsın ve kan dolaşımı bloke olmasın. Özel elastik varis çorapları giyin. Eczanelerden temin edilebilir. Bacakları sarar ve bilekte en yoğun olmak üzere, yukarı çıktıkça azalan ölçüde bacaklara dıştan bası yaparak, kan dolaşımını arttırır. Sabahtan başlayarak tüm gün giyilmesi gerekmektedir.

Gebelikte genellikle cerrahi müdahale gerektirmez

Hamilelik sürecinde olan varisler ciddi komplikasyon olmadıkça doğum sonrasına bırakılır. Tercih edilen müdahale şekli varis çorapları giyilmesi ve kliniğin kötüleşmemesi için önlemler almaktır. Varisler genellikle doğum sonrası ilk 3-4 ay içinde geçer. Fakat varisler gebelikten önce oluşmuşsa, çoğul gebelikse, aile hikayesi mevcutsa geçmeyebilir veya geçmesi daha uzun sürebilir. Sonraki gebeliklerde varislerin kalıcı olma şansı artmaktadır. Genital bölgede oluşan varisler normal doğuma engel değildir, fakat mümkün olduğunca epiztotomi (doğumu kolaylaştırmak için vajinanın dış kısmına yapılan kesi) açılmamaya çalışılır, açılması gerekliyse de en varislerin en az olduğu yer tercih edilir.

Bacak krampları

Gebelikte, alt bacaklarda keskin ağrılı kramplar yaşanabilir. Özellikle geceleri belirgindir ve nedeni tam net değildir.Öne sürülen nedenlerden en önemlisi, serumda kalsiyum miktarının azalıp, fosforun artmasıdır.

  • Kalsiyum tabletleri alınması (fosfor içermeyen)
  • Besinlerle veya besin destekleriyle alınan fosforun azaltılması
  • Magnezyum sitrat içeren tabletlerin alınması
  • Uyumadan önce bacaklara germe egzersizleri yapılması (germe hareketleri yaparken veya egzesiz sırasında parmak uçlarıyla ?gösterme’ hareketi yapılmamalı)
  • Bacaklara masaj
  • Sıcak uygulama

EN ÇOK OKUNANLAR