Ara Öğün Yapmayan Çocuklar Abur Cubur Tüketiyor

Uz. Dr. Dicle Çelik, çocuklarda protein ve kalsiyum eksikliğinin neden olabileceği rahatsızlıklar hakkında bilgi verdi ve anne babalara önerilerde bulundu.

ÇOCUK

Protein ve kalsiyumdan yoksun bir beslenme; çocuğun çeşitli salgın hastalıklara daha çabuk yakalanmasından, zeka gelişimine kadar pek çok konuda etkin rol oynuyor. Üstelik protein ve kalsiyum ağırlıklı beslenme şeklini bugün için değil, çocuğun ilerleyen dönemlerde yaşam kalitesini ve sağlığını bozabilecek diğer etmenlere karşı da erken yaşlarda uygulamak gerekiyor. Uz. Dr. Dicle Çelik, çocuklarda protein ve kalsiyum eksikliğinin neden olabileceği rahatsızlıklar hakkında bilgi verdi ve anne babalara önerilerde bulundu.

Beslenmenin temel taşı: Süt

Çocuk gelişiminin temel yapı taşlarından birini, kemik yapısı için en önemli mineral olan kalsiyum oluşturmaktadır. Yaşamın ilk yıllarında anne sütü ile alınan kalsiyum, çocuklarda sağlıklı kemik gelişimini sağlarken, ileriki yaşlarda risk oluşturabilecek osteoporoz yani kemik erimesinden de korumaktadır. Ergenlik öncesi dönemde, çocukların kalsiyum gereksinimlerinin günde 800 mg olduğu düşünülmektedir. Çocuklara küçük yaşlarda, süt ve süt ürünlerinin olduğu beslenme alışkanlıklarını kazandırmak için onu zorlamamalı ve ödül-ceza yöntemine başvurulmamalıdır. Mantıklı bir şekilde anlatılarak, örnek olunmalı; çocukların duyduklarından ziyade gördüklerini uyguladıkları unutulmamalıdır.

Güne kahvaltıyla başlayın, cevizi masadan eksik etmeyin

Sağlıklı bir kahvaltı, çocukların performansının yüksek olması açısından önemlidir. Ebeveyn gözetiminde yapılması tavsiye edilmektedir. Yapılmadığı durumlarda, yorgunluk, dikkat dağınıklığı, baş ağrısı ve okul başarısında düşmeler gözlemlenir. Dengeli bir kahvaltıda; peynir, yumurta, tahıllı ekmek, domates, salatalık, maydanoz, biber gibi yeşillikler ile dilimlenmiş taze meyveler mevsimine uygun olarak bulundurulmalıdır. İçecek olarak da taze sıkılmış meyve suyu ve süt tercih edilmelidir. Ceviz, kahvaltılarda mutlaka olması gereken, beyin gelişimine yardımcı bir besindir. Pekmez, bal, fındık ezmesi veya reçel de çocukların günlük enerjilerine katkıda bulunabilecek karbonhidratlı besinler arasında yer almaktadır.

Ara öğün yemeyen çocuk abur cubur bağımlısı

Vaktinin büyük kısmını okulda geçiren çocukların beslenme çantasına sağlıklı atıştırmalıklar konulmalıdır. Kuru yemiş, kuru meyve ya da evde yapılmış kek ve kurabiye gibi atıştırmalıklar tercih edilmelidir. Yapılan araştırmalar, ara öğün yapmayan çocukların abur cuburu daha çok tükettiğini, ana öğünleri de kimi zaman atladıklarını göstermektedir.

Su içme alışkanlığı küçük yaşlarda kazandırılmalı

Çocuklara su içme alışkanlığını küçük yaşlarda kazandırmak çok önemlidir. Okula giderken mutlaka yanlarına su şişesi koyulmalı ve gün içerisinde bunu tüketmeleri konusunda telkinde bulunulmalıdır.

Kemik sağlığı için hareket şart!

Çocukluk dönemindeki kemik sağlığının korunması için başta bebeklik dönemi olmak üzere yaşam boyu D vitamini alınması, gebelerin D vitamini depolarının yeterli olması, özellikle 9-18 yaş gurubunda, hem kalsiyum alımının 1200-1500 mg/gün düzeyinde olmasının sağlanması hem de düzenli fiziksel aktivite yapılması gerekmektedir. Bu amaçla okul programlarında kalsiyumdan zengin süt ve süt ürünleri ile beslenmenin vurgulanması ve spor derslerinde atlama, sıçrama, koşma, jimnastik hareketleri gibi aktivitelere daha fazla yer verilmesi gereklidir.

Protein bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Çocukların büyümesinde proteinin çok önemli bir rolü bulunmaktadır. Dengeli bir beslenmede, enerjinin yaklaşık %15’inin protein kaynaklı olması tercih edilmelidir. Çocuklarda protein gereksinimi, erişkinlerdeki gibi sadece dokuların tamiri ve yeniden yapılanması için değil, vücudun büyümesi ve gelişmesi için de gereklidir. Proteinler; hücre büyümesi ve gelişmesinde, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, metabolizmanın çalışmasında, kas, kemik ve kan hücrelerinin oluşmasında da büyük öneme sahiptir.

Çocuğunuzun sık sık hastalanmaması için…

Protein yetersizliği, en çok 6 ay ile 5 yaş arasındaki çocuklarda görülür ve bu durumda büyüme durur, vücut ağırlığı azalmaya başlar. Vücudun direnci azaldığından hastalıklara yakalanma olasılığı artar, hastalıklar uzun sürer ve ağır seyreder. Protein yetersizliği, yalnızca alınan proteinin miktarıyla değil, kalitesiyle de ilgilidir. Yetişkinler düşük kaliteli bitkisel proteinle ihtiyaçlarını karşılayabilirler fakat çocuklar için mutlaka iyi kaliteli hayvansal protein gereklidir. 5 yaşına kadar beyin gelişiminin %90’ı tamamlandığı için bu dönemdeki enerji ve protein yetersizliği, zeka gelişimini de olumsuz yönde etkiler. Protein, kan hücreleri ve hemoglobin yapımı için gerekli olduğundan, protein yetersizliği kansızlığa da yol açabilir.

Çocukların günlük alması gereken proteini karşılayan besin miktarları:

• 1-3 yaş çocuk: 15-18 gr. protein ihtiyacı; 1 bardak süt veya yoğurt + 1 kibrit kutusu kadar peynir + 2 köfte kadar tavuk, et, balık ile sağlanabilir.

• 4-6 yaş çocuk: 20-25 gr. protein ihtiyacı; 1 bardak süt veya yoğurt + 1 kibrit kutusu kadar peynir + 3 köfte kadar tavuk, et, balık ile sağlanabilir.

• 7-9 yaş çocuk: 26-38 gr. protein ihtiyacı; 2 bardak süt veya yoğurt + 2 kibrit kutusu kadar peynir + 3-4 köfte kadar tavuk, et, balık ile sağlanabilir.

• 10-13 yaş çocuk: 39-45 gr. protein ihtiyacı; 2,5 bardak süt veya yoğurt + 2 kibrit kutusu kadar peynir + 3-4 köfte kadar tavuk, et, balık ile sağlanabilir.

• 10-13 yaş çocuk: 39-60 gr. protein ihtiyacı, 3 bardak süt veya yoğurt + 2 kibrit kutusu kadar peynir + 3-4 köfte kadar tavuk, et, balık ile sağlanabilir.

Çocuk beslenmesiyle ilgili diğer yazımızı okumak için tıklayın.

EN ÇOK OKUNANLAR