Anne Adayları Kış Aylarına Dikkat!

Havaların soğumalarına bağlı olarak gelişen her türlü riskten sakınmak sağlıklı bir gebelik geçirmek açısından önemlidir.

HAMİLELİK

Memorial Suadiye Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Ferhan Kulu:

Soğuk kış günleri kapımızı çaldı. Özellikle İnfluenza A’nın (domuz gribi) pandemi yaptığı bu günlerde gebeler soğuktan ve diğer olumsuzluklardan kendilerini ve bebeklerini nasıl koruyabilirler, nelere dikkat etmeleri gerekir?

Havaların soğumalarına bağlı olarak gelişen her türlü riskten sakınmak sağlıklı bir gebelik geçirmek açısından önemlidir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve bebeğe etkili olabilecek olumsuzluklardan sakınmak için özellikle beslenme, kışlık giyim, hijyen, fizik aktivite ve kullanılması gereken ilaçlar konusunda titiz davranmak gerekir.

Hamileler kış meyve sebzelerini bol bol tüketmeli

Hamilelik dönemi beslenmenin çok özen gösterilmesinin çok önemli olduğu bir süreçtir. Yeterli ve dengeli bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Vücudumuz dirençli bir hale getirilmelidir. Gün içinde her besin grubundan yeteli almak gerekir. Protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve minaraller denge içinde olmalıdır. Tek tip beslenmeden kaçınılmalı küçük porsiyonlar halinde ve sık yeme düzeni oluşturulmalıdır.

Kış aylarında bağışıklık sistemini destekleyen A ve C vitaminleri içeren turunçgiller, kivi, yeşil biber, brokoli, karnabahar gibi sebze ve meyveler özellikle tüketilmelidir.

Soğuk hava cilt kuruluğu ve çatlak olşumuna zemin hazırlayabilir

Hamilelik dönemi cilt değişikliklerinin olduğu ve daha çok bakıma ihtiyaç duyulan bir süreçtir. Soğuk havalar cilt hassasiyetini kurumayı ve buna bağlı çatlak oluşumunu kolaylaştırır. Bu durumu engellemek için bol su içmek ve cilde uygun ürünlerle nemlendirmek gerekir.

Sentetik kumaş size göre değil

Kış döneminde hamileler giyimlerine de özen göstermelidir. Tek parça kalın kıyafetler yerine esnek kat kat pamuklu ve yünlü giysiler tercih edilmelidir. Sentetik giysilerden uzak durmalı ve terlemekten kaçınılmalıdır. Ayakkabılar rahat ve uygun yükseklikte olmalı ve tabanı ince olmamalıdır.

Evinizi havalandırın

Soğuk günlerde hayat evlerde ve kapalı yerlerde geçmektedir. Sağlıklı havalandırma son derece önemlidir. Yetersiz havalandırma ile hem bulaşıcı hastalıklar kolay yayılır hem de hava kirliliği bebeğimize zarar verebilir. Ayrıca evde temizlik için kullanılan kimyasallar merkezi ısıtma-soğutma ve nem de hava kirliliğini artırabilir Evler hava kirliliğinin az olduğu saatlerde pencereler açılarak havalandırılmalıdır. Gerekirse evlerimizde havayı filtre eden cihazlar kullanılmalıdır. Yaşadığımız mekanların hiçbir yerinde sigara içilmesine izin verilmemelidir.

Gebelik sigara içilmemesi gereken bir dönemdir. Gebelerin sigarayı mutlaka bırakmaları ve yanlarında kimseye sigara içimine izin vermemeleri gerekir.

Gebeler hekimlerinin önerdiği vitamin, mineral ve demir desteklerini düzenli olarak kullanmalıdırlar. Hamilelik döneminde hafif bir soğuk algınlığı çoklukla bebeğe bir zarar vermez. Fakat enfeksiyonun ağırlaşması engellenmeli ve zatürre’ye dönüşmemesi tedbirler alınmalıdır.

Bu tedbirleri alın:

  • Kırıklık ve halsizlik olduğunda hemen yatak istirahati başlanmalıdır.
  • Taze hazırlanmış meyve suları ve bol su içilmelidir.
  • Beslenmeye dikkat edilmeli ve enerji veren yiyecekler tüketilmelidir.
  • Burun tıkanıklığı için tuzlu su ve okyanus suyu kullanılabilir.
  • Birkaç gün içinde bulgular geçmediyse öksürük, ateş, nefes darlığı varsa ve gebeliğin son döneminde bulunuluyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.
  • Doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanılmalıdır.
  • Gebelikte grip aşısının kullanılmasının bilinen bir zararı yoktur.(Grip aşısında canlı virüs bulunmaz).Gebeliğin 14. haftasından itibaren aşı uygun gebelere yapılabilir.
  • Kuru kış aylarında gebelerde sık sık burun kanaması görülebilir. Böyle bir durumda mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına kontrol olunmalıdır. Çoğunlukla önemli bir problem tespit edilmez. Bazı burun pomadlarının kullanılması yeterli olur. Nadiren kanayan bölgeyi koterize etmek gerekebilir.

Tokalaşmayın, sık sık el yıkayın

Özellikle kış aylarında grip enfeksiyonu gebelerde hastanede yatmayı gerektirecek kadar ağır seyredebilir ve çeşitli komplikasyonlara (zatürre, bronşit, kulak iltihabı, sinüzit,vb) neden olabilir.Kalabalık ve kapalı mekanlar gribal enfeksiyonların yayılması için çok uygun ortamlardır. Bu ortamlardan uzak kalmak hastalıklı kişilerle yakın temasta bulunmamak ve sık sık el yıkamaya dikkat edilmelidir.

EN ÇOK OKUNANLAR