Anne-Babalara “Mobil” Güvenlik Rehberi

Kazaların ilk dakikalarında yapılan ilkyardım müdahalesi ise bebek ve çocukları hayata döndürme konusunda büyük öneme sahip.

ANNELERE ÖNERİLER

Tüm dünyada günde 2 binden fazla çocuk, kazalar nedeniyle hayatını kaybediyor. Kazaların ilk dakikalarında yapılan ilkyardım müdahalesi ise bebek ve çocukları hayata döndürme konusunda büyük öneme sahip. Türkiye Bankalar Birliği (TBB), bu gerçekten hareketle, cep telefonlarına ücretsiz olarak indirilebilen “Çocukları Kazalardan Koruma ve İlk Yardım Rehberi”ni hazırladı.

“Çocukları Kazalardan Koruma ve İlk Yardım Rehberi”, çocukları kazalardan korumak için genel tedbirler, ilk yardım uygulamaları ve temel yaşam desteği başlıklarından oluşuyor. Düşme, çarpma, yanma, zehirlenme, boğulma ve elektrik çarpmalarına maruz kalan çocuklara yapılacak ilk yardım müdahaleleri resimlerle anlatılıyor. Uygulama, bir kaza anında ilk yardım bilgilerine ulaşımını kolaylaştırırken, çocuklara yönelik temel yaşam desteği konusunda anne ve babaları bilgilendiriyor.

Mobil ilk yardım rehberi, 40 bin çocuğu hayata döndüren projenin yeni bir adımı

TBB Kurumsal İletişim Grup Başkanı Ali Güngör, “TBB olarak 2003 yılından bu yana sürdürdüğümüz Çok Yaşa Bebek projesiyle, Türkiye’nin dört bir yanında 134 hastanenin yenidoğan ve çocuk bölümlerine 1034 cihaz bağışladık. 10 yılda 40 bin bebeğin hayata tutunmasına destek olduk. Proje kapsamında düzenlenen ‘Çocukları Kazalardan Koruma’ eğitimleriyle 3 bin 500’den fazla anne babaya ulaştık. Projenin 10. yılında hayata geçirdiğimiz bu mobil uygulama ile daha fazla anne babaya ulaşmayı, onları kazaların ‘önlenebilir’ olduğu konusunda bilinçlendirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

“Çocukları Kazalardan Koruma ve İlk Yardım Rehberi” uygulaması, projenin danışmanları olan Prof. Dr. Metin Karaböcüoğlu ve Prof. Dr. Agop Çıtak rehberliğinde hazırlandı. Gri Creative Ajansı tarafından, iPhone, iPad ve Android telefonlar için geliştirilen rehber, online mağazalardan ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Ücretsiz uygulama, çocukları kazalardan korumak için gereken önlemler ve bir kaza durumunda yapılması gereken temel ilk yardım önerileriyle anne ve babaların en yakın güvenlik danışmanı olacak.

EN ÇOK OKUNANLAR

BENZER MAKALELER